گاو نژاد سیمنتال و معرفی آن

گاو نژاد سیمنتال آلمان در جمعیت جهانی گاو سمینتال نقش پیشرویی دارد. در بسیاری از کشورها اصلاح نژاد گاو سیمنتال بر مبنای روش های کشور آلمان بنا شده و در عمل تمام مناطق اصلاح نژاد گاو سیمنتال در دنیا از ژن های این گاو جهت رسیدن به پیشرفت های ژنتیکی استفاده کرده اند.

0

گاو نژاد سیمنتال آلمان در جمعیت جهانی گاو سمینتال نقش پیشرویی دارد. در بسیاری از کشورها اصلاح نژاد گاو سیمنتال بر مبنای روش های کشور آلمان بنا شده و در عمل تمام مناطق اصلاح نژاد گاو سیمنتال در دنیا از ژن های این گاو جهت رسیدن به پیشرفت های ژنتیکی استفاده کرده اند.

معرفی گاو نژاد سیمنتال

در دهه های اخیر، مناطق جدیدی جهت اصلاح نژاد گاو سمینتال در سرزمین های تولید کننده سنتی گوشت چون شمال اروپا، شمال و جنوب آمریکا، نیوزلند و استرالیا راه گشودند، بگونه ای گاو سمینتال توانست در مقابل گاوهای بومی برتری های چشمگیری از خود نشان داده است.

گاو سمینتال برای اصلاح نژاد نیز کاملا مناسب است. بدین صورت که گاوهای ماده با نژاد خالص از نظر تولید شیر با گاوهای نر سمینتال آمیزش داده شده و یا با اسپرم این گاوها تلقیح مصنوعی می شوند.

امکان بهبود نژادهای بومی در مناطق گرمسیر و کویری با یک برنامه ریزی سیستماتیک اصلاحی ابعاد جدیدی می یابد. به خصوص در مناطق گرم- مرطوب، جایی که شرایط طبیعی در نگهداری نژاد خالص taurus¬bos محدودیت ایجاد کرده است.

می توان توسط اصلاح نژاد با نژاد indicus¬bos با افزایش چشمگیری در توانایی های دامی دست یافت.

گاو نژاد سیمنتال

اصلاح نژاد گاو نژاد سیمنتال

اصلاح نژاد با گاو سمینتال در مقایسه با دیگر نژادهای اصلاحی taurus¬bos از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه در عین حال در توانایی تولید گوشت ارجحیت دارد.

در راستای معرفی تلقیح مصنوعی که در منطقه اصلاح نژاد گاو سمینتال به سرعت گسترش پیدا کرد، فصل تعیین کننده جدیدی در تاریخ اصلاح نژاد در دهه ۶۰ آغاز شد: اصلاح نژاد به روش تلقیح مصنوعی در حد وسیع، بر پایه علم ژنتیک و بکارگیری روش های مدرن دستاوردهای ژنتیکی، همچنین بکارگیری اطلاعات مدرن ارزش های اصلاحی.

نتایج موفقیت آمیز بدست آمده در دهه های اخیر نتیجه به کار گیری مستمر برنامه های اصلاح نژاد گاو سمینتال می باشد که اثرات مثبت و موفق آن در جمعیت بزرگ گاو سمینتال دیده می شود.

دلایل زیادی مبنی بر ترجیح گاو سمینتال وجود دارد که از جمله آن می توان موارد زیر را برشمرد:

عملکرد مناسب

مدت بهره دهی طولانی تر

دو منظوره بودن (شیر و گوشت)

توانایی گوشت بیشتر در زمان حذف 

مقاومت در برابر بیماری خصوصا بیماری های گوارشی

باروری بالای اسپرم

افزایش قابل توجه چربی و پروتئین شیر

مقاومت در برابر اسیدوز

رشد سم بسیار پایین و مقاومت زیاد بافت سم

عدم تعریف برگشتی شیردان در این نژاد

باروری بالای اسپرم

گوساله دهی بالاتر

سلامت بیشتر پستانها

و میزان پروتئین شیر بالاتر دلایل دیگری هستند که برتری گاو سمینتال را نشان می دهند. 

سایر مطالب:

۹ دلیل و ۲ راه درمان برگشتگی شیر دان گاو شیری
تاثیر نژاد و تغذیه در راندمان تولید گوساله های پرواری
همه چیز درباره بیماری تیلریوز
عوامل موثر بر طول عمر مفید گاو شیری
راه های افزایش شیر گاو در تمام فصول سال
اشنایی با گاو بروان سوییس ،نژاد مشهور و پرسود جهان
معرفی گاو نژاد مونت بلیارد

گاو سمینتال را می توان با تعریف زیر تحت عنوان شاخص اصلی شناسایی کرد:

گاو سمینتال یک نژاد دو منظوره، سالم و قوی است که قدرت سازگاری بالایی داشته و از توانایی های زیادی برخوردار است.
مشخصه گاو سمینتال ممتاز که در اوج توانایی قرار دارد، چشمگیر بودن دستهای قوی و ماهیچه بندی ران و پشت بوده که ضامن سلامت و ثبات آن نیز هست.


نماد بارز گاو سمینتال دارا بودن یک ستون و اسکلت محکم و سنه هایی است که با جایگیری مناسب، که حتی پس از چند دوره شیر دهی هنوز سفت بوده و بالاتر از مفصل میانی جای دارند، محکم قرار گرفته اند. لگن حیوان پهن و قدری مایل می باشد.

توانایی گاو سمینتال طی سالهای اخیر سیر صعودی داشته است. در سال ۲۰۰۶ میلادی، متوسط تولید شیر دامداری های پرورش گاو سمینتال، در یک دوره ۳۰۵ روزه در اتحادیه دامداری میتلفرانکن آلمان، بیش از ۷۵۰۰ کیلو گرم شیر با ۱۵/۴ درصد چربی و ۴۸/۳ درصد پروتئین بوده است.

دامداری های نمونه در مجموعه گله خود موفق به تولید شیر ۱۰۰۰۰ کیلوگرم نیز شده اند. یک ویژگی بارز این نژاد سلامت پستانها است، با متوسط تعداد کمتر از ۱۸۰۰۰۰ سلول.

گوساله های نر با رشدی سالم و شاداب، مناسب پروار شدن هستند. گاو گوشتی(کشتاری) به حد کلاس تجاری Eو U می رسند. حتی گاوهای ماده کشتاری(گاوهای شیری حذفی) با وزن کشتار بیش از ۳۵۰ کیلوگرم گوشت، به کلاس تجاری U وR می رسند.


به منظور رسیدن به نتایج مطلوب در جهت اصلاح نژاد گاو سمینتال، مراکز اصلاح نژاد BVN مشاوره و راهنمایی دامداران را با معرفی گاو نر سمینتال به عهده دارد.     

از اسپرم چه گاو نری برای اصلاح نژاد باید استفاده شود؟

قاعدتا استفاده از گاو نر سمینتال برای اصلاح نژاد مجدد به سمت هلشتاین قابل بررسی خواهد بود. به هر حال در هیچ صورتی از اصلاح نژاد نباید از اسپرم گاو نر آمیخته(دورگه) استفاده کرد، زیرا در اغلب موارد ممکن است منجر به شکاف های نژادی ناخواسته و نامناسب شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )