نحوه مصرف سم علفکش گرانستار

0

علفکش گرانستار ( Granstar )در بازار به نامهای تجاری تری بنورون متیل (Tribenuron methyl) و اکسپرس ( Express ) وجود دارد . گرانستار علفکشی سیستمیک و انتخابی از گروه سولفونیل اوره ه است که به صورت گرانول قابل انتشار در آب (DF 75%) فرموله می شود . برای کنترل علفهای هرز پهن برگ مزارع گندم و جو استفاده می‌شود.

علفکش گرانستار

علف کش گرانستار ( تری بنورون متیل) از گروه سولفونیل اوره می‌باشد که به صورت گرانول قابل حل در آب (DF %75) فرموله شده است. جذب این سم از طریق جذب از طریق اندام های هوایی می‌باشد و فعالیت آن در خاک کم می باشد. در بازار با نام های تجاری گرانستار و اکسپرس نیز شناخته می شود.

تری بنورون متیل را می توان با سمومی که برای کنترل علف های هرز نازک برگ مورد استفاده قرار می گیرند مانند دیکلوفوپ متیل ، کلودینافوپ پروپارژیل مخلوط کرد تا ضمن کاهش هزینه سمپاشی، علف های هرز باریک برگ و پهن برگ در مزارع  گندم و جو کنترل شوند.

علفکش گرانستار

نام انگلیسی : tribenuron methyl

تری بنورون متیل (گرانستار)

علف‌کش انتخابی، تماسی، از گروه سولفونیل اوره

فرمولاسیون:
۱ . گرانستار Granstar %75 DF
2. اکسپرس Express %75 DF

نحوه تاثیر علفکش گرانستار

این علفکش پس از مصرف به سرعت توسط ریشه و اندام های هوایی گیاه جذب شده و در کل گیاه پخش شده، و پس از جذب توانایی گیاه ( علف هرز ) برای جذب آب و مواد مغذی از خاک کاهش یافته و توان رقابتی آن با محصولات اصلی از بین می رود.

و سبب توقف رشد و شروع زردی در بوته‌های آلوده به علف‌کش و نکروزه شدن اندام‌های سم خورده علف هرز می شود. که علف هرزهای حساس پس از ۱۰ تا ۲۵ روز کامل از بین می روند. و علف هرزهای مقاوم کوتاه مانده و نمی توانند با گیاه اصلی رقابت کنند.

علفکش گرانستار این کار رو با ممانعت از بیوسنتز دو اسیدآمینه ضرروری والین و ایزولوسین انجام می دهد که مانع تقسیم سلولی و رشد علف هرز می شود.

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر:بازدارنده استولاکتات سینتاز(ALS) یا استوهیدروکسی اسید سینتاز(AHAS) و متعاقب آن بازدارنده تقسیم سلول و رشد.
نحوه جذب و انتقال درگیاه: جذب از طریق اندام‌های هوایی با فعالیت ناچیز و یا فاقد فعالیت در خاک.
علائم تأثیر در گیاه: توقف رشد و شروع زردی در بوته‌های آلوده به علف‌کش و نکروزه شدن اندام‌های سم خورده و در نهایت مرگ گیاه پس از ۱۰ تا ۲۵ روز.

موارد مصرف در ایران:

علف‌های هرز پهن‌برگ در مزارع گندم  10 تا ۲۰ گرم در هکتار و جو

مطالب مرتبط:

انواع علف‌های هرز و راه‌های مبارزه با آنها

روش های مبارزه با علف هرز

سم قارچ کش کاپیتان و موارد مصرف آن

موارد مصرف در سایر کشورها:

علف‌های هرز دولپه ای، خردل صحرایی و بابونه در جو، یولاف بهاره و پائیزه، گندم بهاره و زمستانه، تریتیکاله، چاودار، چچم زمستانه

راهنمای مصرف:

 • مقدار مصرف۱۰ تا ۲۰ گرم در هکتار در ابتدا تا انتهای پنجه‌زنی گندم
 • بهتر است سم‌پاشی در زمانی انجام شود که علف‌های هرز کوچک و در زمان رشد سریع می باشند.
 • به طور کلی زمان مناسب سم‌پاشی از اول تا پایان پنجه زدن گندم و یا در زمان ۲ تا ۴ برگی علف‌های هرز می‌باشد.
 • این علف‌کش روی شاخ و برگ و ریشه علف‌های هرز غلات مؤثر است.
 • سم‌پاشی بروی علف‌های بزرگ که اغلب کمتر حساسند باید کامل انجام گیرد.
 • در شرایط خشک ممکن است کنترل علف هرز کاهش پیدا کند.
 • مرگ علف هرز ممکن است ۲۰-۱ روز به طول انجامد. دوزهای بالاتر این علف‌کش برای علف‌های هرز نیمه حساس( مانند شاه تره، هفت بند) توصیه می‌شود. تأثیر گرانستار روی کنگر وحشی، پنیرک، گل گندم، سیزاب و پیچک صحرائی ضعیف یا ناچیز است. ممکن است نیاز به افزودن مویان و یا اختلاط با توفوردی وجود داشته باشد.
 • حداکثر دفعات سم‌پاشی ۱ بار در سال برای هر محصول می‌باشد.
 • تا ۷ روز بعد از غلطک زدن سم‌پاشی نکنید.
 • آخرین نوبت سم‌پاشی زمان مشاهده لیگول برگ پرچم(GS 41) می‌باشد.

توصیه مصرف

احتیاط‌های لازم:

 • روی محصولاتی که تحت استرس از هر جهت می باشند و یا رشد فعالی ندارند توصیه نمی‌شود.
 • به صورت مخلوط با دیگر سموم گروه سولفونیل اوره استفاده نشود و یا به طور متوالی با علف‌کش‌هایی که حاوی ترکیبات سولفونیل اوره هستند مصرف نشود مگر اینکه در روی برچسب نوشته شده باشد.

ملاحظات زیست محیطی:

 • برای ماهی‌ها و سایر موجودات آبزی بسیار خطرناک می‌باشد و نباید آب‌های سطحی و نهرها را با این علف‌کش و سمپاش‌های آغشته به آن آلوده نمائید.
 • میزان سمیت( LD50، LC50 ،EC50): 5000 میلی‌گرم بر کیلوگرم برای پستانداران، ۲۲۵۰ تا ۵۶۲۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم برای پرندگان و ۱۰۰۰ > میلی‌گرم بر لیتر برای ماهی‌ها.
 • از پراکندگی محلول سم‌پاشی روی مزارع پهن‌برگ مجاور خودداری شود.
 • از فرار سم بر روی سطح آب‌ها و نهرها جلوگیری نمائید. وسایل سم‌پاشی نباید در روی زمینهای کاشته شده و یا زمینهایی که درخت‌ها و سایر محصولات به جزء غلات کاشته می شوند تخلیه شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )