عارضه ی گره های بور درختان سیب

0

گره های بور درختان سیب (burrs یا burls) توده هایی از ساختار اولیه کوچک ریشه هستند، سلول های گیاهی که در حال تقسیم و تبدیل به نوک ریشه هستند که در قسمت هوایی گیاه، یا روی تنه و اندام درختان سیب ظاهر می شوند.

نحوه ایجاد گره های بور درختان سیب

این یک اختلال ژنتیکی است که در آن ساختارهای مولد ریشه در قسمت های هوایی درختان سیب ایجاد می شود. این عارضه یک بیماری نیست، اما می تواند برای باغدار مشکل ساز شود. با این حال نباید این ساختار ها را با بیماری گال طوقه (سرطان ریشه و ساقه) یا گال های باکتریایی اشتباه گرفت.

پایه های خاصی از درختان سیب از نظر ژنتیکی مستعد ایجاد گره های بور هستند، مانند برخی از ارقام سیب یوندی مانند به عنوان Gala و Empire، که می توانند گره های را در قسمت های زیرین اندام های خود ایجاد کنند.

پس چرا از آنها استفاده کنیم؟ این پایه ها به طور فعال برای برنامه های اصلاحی پایه اولیه انتخاب شدند و به این دلیل انتخاب شدند که به راحتی ریشه می دهند و تکثیر آنها از قلمه ها آسان تر می کند. اما این تمایل زیاد به تولید ریشه گاهی منجر به تولید ریشه های ناخواسته و گره های بور می شود.

ریشه های فرعی بور

ریشه های فرعی در واقع ریشه های گیاهی هستند که از هر بافت گیاهی غیر ریشه ای مانند ساقه، برگ و سایر ساختارهای گیاهی زیرزمینی مانند بنه ها، ریزوم ها و غده ها تشکیل می شوند. آنها می توانند در طول رشد طبیعی، مانند ریشه های گره ای روی توت فرنگی یا در پاسخ به استرس های محیطی (شرایط استرس)، مانند سیل، کمبود مواد مغذی و زخم تولید شوند.

شرایط ایجاد کننده گره Burr

گره های بور اغلب توسط شرایط محیطی خاصی ایجاد می شوند که به نفع توسعه آنها است، که شامل بخش های سایه دار درختان / نور کم، رطوبت بالا و دمای بین ۲۰-۳۵ درجه سانتیگراد (۶۸-۹۵ درجه فارنهایت) است.

این شرایط باعث ایجاد ساختارهای اولیه ریشه در سال اول کاشت می شود. در سال دوم، در طول فصل رشد، ریشه می تواند از طریق سطح اپیدرمی (پوست) درخت با ایجاد حالت پارگی در پوست بروی درخت ظاهر شود

با گذشت زمان، با افزایش سن درخت، ریشه های بیشتری تشکیل می شود و اندازه گره های بور افزایش می یابد. طول این ریشه ها زیاد رشد نمی کند، خشک می ماند و ظاهری عجیب و درهم ایجاد می کند. گره های بور قدیمی در نهایت سفت می شوند و ممکن است یک پوشش نامنظم از پوست ایجاد کنند.

پیشگیری از گره های بور درختان سیب

اقدامات پیشگیرانه متعددی وجود دارد که می توان از آنها برای به حداقل رساندن ایجاد گره بور در سیب استفاده کرد. انتخاب درختان سیب پیوند شده روی پایه هایی که مستعد ابتلا به گره های بور نیستند. بدیهی است که بهترین روش کنترل است، اما همیشه در صورت نیاز به درخت پاکوتاه امکان پذیر نیست.

در طول فصل رشد، اجازه ندهید علف های هرز و پوشش گیاهی متراکم زیر درخت و نزدیک به تنه رشد کنند. یک منطقه عاری از پوشش گیاهی را حفظ کنید تا گردش هوا به خوبی جریان پیدا کند و تنه پس از هر باران به سرعت خشک شود.

برخی منابع کاشت درخت را در زمین به گونه ای پیشنهاد می کنند که محل پیوند درست هم سطح خاک باشد. من توصیه می کنم این ایده را رد کنید. زیرا اگر محل پیوند توسط خاک پوشیده شود ممکن است عمل عارضه بور تشدید شده و ریشه زایی اتفاق بیافتد و اثر پیوندک از بین رفته و به طور مثال اگر پیوند از نوع پاکوتاه باشد. در این صورت ممکن است درخت رشد اصلی خود را داشته باشد و دیگر پاکوتاه نشود.

کنترل گره های بور درختان سیب

با مشاهده اولیه علائم عارضه بور (ریشه های ناخواسته) گره ها را می توان به صورت دستی با استفاده از چاقو یا اره باغبانی برید. این امر در صورتی امکان پذیر است که ناحیه آسیب دیده کوچک باشد. اما آسیب به درخت همچنان یک نقطه ورود بالقوه برای بیماری هایی مانند آتشک / شانکر سیب ایجاد می کند.

هنگامی که گره های بزرگ باعث کاهش یا توقف رشد یک شاخه می شود. ممکن است لازم باشد کل شاخه هرس شود تا رشد شاخه های جدید برای تولید شاخه جایگزین ایجاد شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )