علت ریزش برگ های درخت لیمو

0

یکی از دلایل ریزش برگ های درخت لیمو آبیاری بیش از اندازه آن هست که می تواند زمینه ساز پوسیدگی در آن‌ها شود و با تداوم این کار، مقدار زیادی آب در قسمت ریشه گیاه جمع می شود و میزان پوسیدگی ریشه را بالا می برد و در پایان سبب ریخته شدن برگ‌های درختان لیمو می شود.

علت ریزش برگ های درخت لیمو

درختان مرکبات دارای برگ‌های فراوان و سرسبز هستند. همین خصوصیات سبب شده است تا ظاهر این درختان بسیار شاداب به نظر برسد و نام درختان همیشه سبز را بگیرند.

ولی به علل گوناگونی همچون سرمازدگی، هجوم آفت‌ها، بیماری‌های متفاوتی که گیاهان را تهدید می کند، کمبود مواد غذایی مفید و غیره، برگ‌های این درختان دچار زرد شدن برگ‌ها و در نتیجه ریزش می شوند.

ریزش برگ های درخت لیمو

دلایل ریزش برگ های درخت لیمو

افراط در آبیاری درختان مرکبات

آبیاری بیش از حد درختان زمینه پوسیدگی ریشه را فراهم نموده و با تداوم این عمل، مقدار زیادی آب در منطقه رشد ریشه تجمع یافته و درصد پوسیدگی ریشه و در نهایت ریزش برگ های مرکبات بالا میرود. بنابراین داشتن برنامه منظم آبیاری در جلوگیری از این امر و کاهش باردهی درختان اهمیت دارد.

لذا سعی کنید از خشک بودن خاک تا عمق ۱۰_۱۵ سانتی متری مطمئن شده و هم چنین در حین کاشت درختان، سعی کنید در خاک با زهکشی مناسبی بکارید.

سرمازدگی درختان مرکبات

سرما عامل دیگر ریزش برگ درخت لیمو می باشد که جلوگیری از اثرات خسارت زای سرما بایسای در برنامه باغداران قرار گیرد.

درختان مرکبات از انجماد و دمای پایین تر از منفی ۲ درجه سلسیوس متنفر بوده و واکنش مقابله با این شرایط به صورت ریزش برگ ها در زمستان نمایان می گردد.

اما راهکار در امان ماندن از خسارت سرمازدگی باغات مرکبات و به تبع آن ریزش برگ درخت لیمو این است زمانی که دمای محیط به پایین تر از صفر درجه سانتی گراد رسید، با محلول پاشی آمینواسید و انجام فروت ست، از آسیب به درخت تا حد زیادی جلوگیری شود.

هم چنین از انجام هر گونه آبیاری و هرس در سرمای شدید زمستان جدا خودداری شود تا سبب ریزش برگ درخت لیمو و … نشود.

کمبود عناصر غذایی درختان مرکبات

  1. درختان مرکبات به عنوان گیاهان مثمر، نیاز بالایی به تمامی عناصر ضروری دارند که در اثر کمبود هر یک از عناصر، کیفیت میوه، باردهی و ظاهر درخت تحت تاثیر قرار می گیرد؛ یکی از عوارض کاهش عناصر مغذی درختان مرکبات، ریزش برگ درخت لیمو می باشد که سبب لخت شدن سرشاخه و کاهش جوانه های بارده می گردد. جلوگیری از این اتفاق ساده تر از بحث سرمازدگی درختان مرکبات است زیرا با انجام تغذیه صحیح توسط باغدار، درخت به میزان کافی از مواد غذایی دسترسی خواهد داشت.
  2. درختان مرکبات نسبت به کمبود عناصر غذایی مانند نیتروژن، آهن، منگنز، روی و…حساسیت داشته و برگها قبل از افتادن بر سطح زمین، دچار تغییر رنگ خواهند شد. برگ های پیر با کمبود تغذیه ای، زودتر از برگ های جوان ریزش نموده و پس از رویش برگ جدید، دچار ریزش خواهند شد. هم چنین از آنجا که علائم کمبود عناصر غذایی با یکدیگر متفاوت می باشد، امکان دارد برگ های جوان زودتر از برگهای پیر ریزش کنند؛ در هر صورت وظیفه ای که باغدار بر عهده دارد، تامین عناصر مغذی در زمان منزل و مقدار کافی است پس انجام کوددهی در طول فصل ضرورت ویژه ای دارد.
  3. درختان مرکبات در ابتدای فصل به عنصر نیتروژن و فسفر و پتاسیم نیاز داشته و در طول فصل نیز عناصر ریز مغذی و پر مصرف برای تولید میوه، درشتی محصول و افزایش کیفیت نقش مهمی بر عهده دارند. به عبارتی این درختان را بایستی بسته به نیاز درخت و آزمون خاک،  در طول سال در چهار دوره کوددهی نمود: اسفند ماه، فصل بهار، اواسط تابستان و پاییز
  4. به عنوان مثال در اواخر فصل زمستان، اجرای چالکود زمستانه و انجام فروت ست، از ابتدای بهار استفاده از کودهای npk و اسید هیومیک، اواسط بهار تا آخر فصل کود کلسیم دار، مولتی کمپلکس شوک، کود پتاس بالا مایع شوک، فسفیت پتاسیم و پس از برداشت محصول اجرای مجدد فروت ست و آبیاری با هیومیک اسید شوک برای مرکبات و جلوگیری از ریزش برگ درخت لیمو توصیه می گردد.

هوادهی خاک و تنفس ریشه

عامل مهم دیگری که در ریزش برگ های درخت لیمو و مرکبات دخیل می باشد، عدم اکسیژن رسانی کافی به ریشه جهت تنفس است.

این موضوع شاید در نگاه اول بسیار ساده و کم اهمیت بنظر برسد اما یکی از دلایل اصلی ضعف درخت و ریزش برگ به شمار می آید.

با کاشت درخت مرکبات در خاک سنگین و عدم استفاده از مواد هوموسی در تمام طول سال، ریشه دچار خفگی شده و سبب می شود سرشاخه ها توانایی حفظ برگها را نداشته و بریزند.

لذا

  • از ریختن بتن اطراف درخت خودداری نمایید.
  • از خاک زهکشی شده در کاست درخت استفاده کنید.
  • آبیاری را منظم انجام داده و زیاده روی نکنید.
  • از اسید هیومیک شوک جهت اصلاح خاک و افزایش زهکشی آن استفاده کنید.

سایر مطالب:

روش های هرس و تکثیر درخت لیمو ترش

عارضه جاروک در لیمو ترش و علایم آن

بیماری های درخت مرکبات

بیماری لکه برگی

این بیماری نه تنها سبب ایجاد ظاهر بیمار و لکه های قهوه ای متمایل به سیاه در سطح درخت مرکبات می گردد، بلکه زمینه ریزش برگها را نیز فراهم میکند. نام این بیماری، لکه برگی آلترناریایی می باشد.

بیماری لکه گریسی مرکبات

این بیماری در اثر قرارگیری اسپورهای قارچ در سطح برگ ایجاد می شود که به سبب آن، بخش بالایی برگ لکه های زرد رنگ به خود خواهد گرفت هم چنین تاول هوایی به شکل و شمایل عجیب در بهش بالا و پایین برگ به صورت لکه های روغنی بروز میکند.

در اثر بیماری لکه گریسی، توانایی درخت مرکبات برای میوه دهی و مقابله با تنش های محیطی مانند سرما کاهش می یابد.

بیماری فیتوفترا

عامل این بیماری خاکزی بوده و ریشه و طوقه درختان مرکبات را مورد حمله قرار میدهد. در اثر این بیماری، ریزش برگ درخت لیمو، کاهش باردهی و در نهایت از بین رفتن درخت اتفاق می افتد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )