عارضه پفکی شده پوست میوه مرکبات

0

عارضه پفکی شده پوست میوه مرکبات یا پفی شدن ‭(Puffing) ‬یک ناهنجاری فیزیولوژی در مرکبات به ویژه در برخی ارقام نارنگی است که با جدا شدن پوست از گوشت میوه مشخص می شود و سبب کاهش بازار پسندی، افزایش خسارات پوست و کاهش خاصیت انباری میوه می شود.

عارضه پفکی شده پوست میوه مرکبات

شکسته شده (تجزیه) ناحیه آلبیدو یعنی جدا شدن مزوکارپ یا آلبیدو (لایه پوست داخلی سفید) از اگزوکارپ یا فلاودو (پوست خارجی) است که منجر به ایجاد چین و چروک در پوست و گاهی اوقات ترک می شود. گاهی اوقات این عارضه را به عنوان چین خوردگی یا پفکی شدن میوه مرکبات می شناسند.

تغذیه خوب – به ویژه با کلسیم – به کاهش تجزیه بافت آلبدو یا همان آلبیدو کمک می کند.

به هم خوردن بالانس تغذیه

تغذیه متعادل و آبیاری نیز در بروز این عارضه بسیار مهم است. سطوح بالای فسفر (P) موجب نازک تر شدن پوست میوه خواهد شد و بنابراین بیشتر درصد بروز آلبدو را افزایش می دهد.

سطوح بالای نیتروژن (N) و پتاسیم (K) موجب ضخیم شدن پوست میوه می شوند و به نوبه ی خود تا حدی در کاهش خسارت نقش دارند

در نواحی مستعد ابتلا به این اختلال، ممکن است برای به دست آوردن محصول اقتصادی، لازم باشد پوسته های ضخیم تر به صورت تجاری کشت کنید. استرس رطوبتی (کم یا زیاد) بروز و شدت آلبدو را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

سایر مطالب :

محلول پاشی برگی و زمان انجام آن

بهترین زمانبندی سم پاشی درختان هلو و شلیل

راه حل کنترل آلبدو

محلول پاشی نیترات کلسیم در کمک به کاهش بروز آلبیدو موثر هستند.

توجه داشته باشید که عدم استفاده از عنصر بور در برنامه های غذایی باغ می تواند جذب کلسیم را کاهش دهد و بنابراین باعث تجزیه آلبیدو شود و پوسیدگی پس از برداشت نیز بوجود آید

تحقیقات نشان می دهد که محلول پاشی کلسیم بسیار موثر است.

در کارآزمایی‌های میدانی، تنها ۱۳ درصد از میوه‌های محلول پاشی شده با نیترات کلسیم علائم را نشان دادند این در صورتی که در گروه شاهد ۳۵ درصد میوه ها این خسارت را نشان داند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )