همه چیز در مورد آفت زنجره کنجد

0

آفت زنجره کنجد (Sesame leafhopper) یکی از آفات مهم کنجد در ایران و جهان می باشد. مناطق انتشار این آفت در ایران در فهرست آفات نباتات زراعی ذکر شده است.

مشخصات آفت زنجره کنجد

حشره ای است با نام علمی Empoasca decipiens Paoli (Hom , Cicadellidae) ، این حشره کوچک به طول ۴-۳ میلی متر و به رنگ سبز روشن است و عرض سر و سینه آن برابر می باشد. در طرفین سر یک چشم مرکب درشت وجود دارد که شاخک ها بین آن ها قرار گرفته است. بال های رویی سبز نیمه شفاف و بال های زیری کاملا شفاف می باشد. طول بال ها از انتهای شکم تجاوز می کند. پنجه پا سه مفصلی و به دو ناخن ختم می شود. شکم سبز رنگ و از ۸ حلقه تشکیل شده است که تماما از هم مجزا و مشخص هستند.

آفت زنجره کنجد

نحوه خسارت زنجرک کنجد

هم حشرات کامل و هم پوره ها با مکیدن مواد غذایی از بافت گیاه و آوندهای آبکش به گیاه خسارت می زنند. نسل بهاره از مهمترین نسل های آفت در طول سال است که علاوه بر تغذیه ، ناقل عوامل بیماریزای ویروسی و فیلودی نیز می باشند. شدت و میزان آلودگی بیماری بستگی کاملی به موقع بروز آن دارد.

گیاهان خسارت دیده بوسیله بیماری از رشد باز مانده و کوتاه می شود و برگها و گلها تغییر شکل پیدا کرده و کپسول بدون بذر و عقیم می شود و همچنین در انتهای تاج گل کنجد پرپشت شده و برگها و گلها کوچک و در نهایت کپسول های این ناحیه از گل عقیم می شوند.

بر اثر تغذیه زنجرک ها برگ های آسیب دیده کنجد معمولا به رنگ زرد و قهوه ای (برنزه) و گاهی توام با لکه های سبز در می آیند. همچنین بوته های کنجد ضعیف شده و برگ ها پیچیده و رو به پائین خم می گردد و کپسول ها رشد اصلی خود را از دست داده و در نتیجه بذور داخل آن ها به مراتب کوچکتر از دانه های کپسول بوته های سالم شده و مقدار روغن آن ها نیز کمتر خواهد بود.

دامنه میز بانی زنجره کنجد

زنجرک کنجد (Empoasca decipiens Paoli) یک آفت پلی فاژ است و دارای بیش از ۲۰۰ میزبان گیاهی از ۲۵ خانواده و ۹۲ جنس است. علاوه بر کنجد ، از میزبان های زراعی دیگر آن می توان سویا ، پنبه ، چغندر قند ، سیب زمینی ، آفتابگردان ، لوبیا ، خیار ، گوجه فرنگی ، بادمجان ، فلفل ، یونجه ، انگور ، هندوانه ، بامیه ، باقلا و بعضی از گیاهان زینتی را نام برد.

شما میتوانید بذر کنجد ناشکوفا را از فروشگاه های اینترنتی شاپ ثمر و آفتاب خریداری کنید.

زیست شناسی زنجرک کنجد

زیست شناسی زنجرک کنجد در شرایط ایران در منطقه ورامین روی کنجد بررسی شده است.

این آفت زمستان را به صورت حشره کامل (ماده های بارور) در داخل بقایای خشک کنجد و یا سایر گیاهان زراعی و علف های هرز سپری نموده. در اواخر اسفند و اوایل بهار پس از گرم و مساعد شدن هوا پناهگاه زمستانی را ترک می کند.

سایر مطالب:

درباره بیماری گل سبزی یا فیلودی کنجد بیشتر بدانیم!

مدیریت و کنترل آفت زنجره کنجد

کنترل زراعی

تنظیم تاریخ کاشت هم زمان در هر منطقه و تسریع کردن رشد بوته ها در اوایل کاشت ، انجام شخم زمستانه ، ایجاد سیستم های آبیاری تحت فشار که به دلیل اینکه زنجرک ها به رطوبت و وجود آب آزاد بر روی برگ ها بسیار حساس هستند در کاهش جمعیت آنها مؤثر است.

ضدعفونی بذر کنجد.

کنترل شیمیایی

تعیین زمان مبارزه با آفت Empoasca decipiens Paoli در مزارع در اوایل بهار قبل از اینکه حشرات زمستانی موفق به تخمریزی گردند کار مشکلی است.

بنابراین مبارزه را هنگامی باید انجام داد که پوره ها تازه از تخم بیرون آمده باشند و این موقع مصادف با اواسط فروردین ماه به بعد است. زمان مبارزه با این زنجرک در مزارع در اوائل بهار می باشد.

مصرف حشره کش فورموتیون با دز ۲ در هزار در اواخر فصل (شهریور) نیز می تواند جمعیت زنجرک های ناقل را کاهش دهد. با کاهش جمعیت ناقل در مزارع نیز، میزان آلودگی به شدت کاهش پیدا می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )