قارچ کش بردوفیکس

0

قارچ کش بردوفیکس ، باکتری‌کش حفاظتی تماسی است که برای پیشگیری و درمان انواع بیماری‌های درختان میوۀ دانه‌دار، هسته‌دار، نیمه گرمسیری خزان‌دار، خشکباری، همیشه سبز، دانه ریز، سبزی، صیفی، زینتی و غیرمثمر توصیه می‌گردد.

قارچ کش بردوفیکس

بردوفیکس با داشتن pH حدود ۷، در تمام فصل‌های سال قابل استفاده است.

پس از پاشیده شدن روی گیاه بردوفیکس در اثر رطوبت و گازکربنیک محیط و گیاه به تدریج تبدیل به ترکیبات کمپلکسی می‌شود که مرتباً یون مس آزاد می‌کند.

بردوفیکس بدون بافت کریستالی است و به صورت تودهٔ به هم چسبیده و یکنواخت روی گیاه کاملاً می‌نشیند درحالی که سایر ترکیبات مسی به دلیل داشتن بافت کریستالی ذراتی جدا از هم داشته و کمتر بر روی گیاه می‌نشینند.

قارچ کش بردوفیکس

سایر ویژگی‌های قارچ کش بردوفیکس

دیر پایی بردوفیکس

بردوفیکس به دلیل آزاد کردن تدریجی یون مس اثر دیرپایی دارد. اثر قارچ کشی و باکتری کشی ترکیبات مسی مربوط به آزاد شدن حداقل یک پی‌پی‌ام یون مس (Cu++1ppm ) است که می‌تواند تا حدودی بیماری را کنترل کند.

برای کنترل شدن کنیدی و کنیدی فورهای قارچ در اواخر آلودگی به ۳ تا ۵ پی‌پی‌ام یون مس نیاز است.

بردوفیکس بیشتر از ۵ پی‌پی‌ام یون مس آزاد می‌کند، درحالی که دیگر ترکیبات مسی نمی‌تواند این میزان یون مس را آزاد کنند تا در کنترل عوامل بیماری زا مؤثر باشد.

همچنین بردوفیکس با دانه بندی ۲ تا ۳ میکرون، مؤثرتر از دیگر سموم مسی است. بردوفیکس به دلیل دانه بندی بسیار ریز و چسبندگی مطلوب، کارایی مؤثری داشته و در مقایسه با سموم پودری مقرون به صرفه است.

سایر مطالب:

سم قارچ کش دودین یا ملپرکس و چگونگی استفاده از آن

ماندگاری پس از بارش

به دلیل دانه بندی بسیار ریز، چسبندگی بالا و تثبیت شدن به صورت کمپلکس روی بافت گیاه حتی پس از بارش‌های طولانی نیز یون‌های مس روی گیاه باقی مانده و نسبت به سایر سموم مسی ماندگاری طولانی تری روی گیاهان دارد.

سمیت

بردوفیکس با داشتن LD50 Oral for rat>4000 mg/ kg جزء سالمترین سموم می‌باشد. و برای انسان سمیتی ندارد.

جلوگیری از سرمازدگی

بردوفیکس به دلیل از بین بردن باکتری‌هایی که هسته اولیه بلورهای یخ Bacterial Ice Nucleation را می‌سازند، خطر سرمازدگی را کم می‌کند.

دافع حشرات

بردوفیکس برای زنبور عسل بی‌خطر بوده.، دافع حلزون و حشراتی مانند زنجرک و موریانه است.

ضد باکتری

بردوفیکس بهترین قارچ کش و باکتری کش مسی با اثر حفاظتی، با LD۵۰>۴۰۰۰ mg/kg و جزو سالم ترین سموم معدنی است.

اختلاط با سایر سموم

بردوفیکس با اکثر سموم و کودها و روغن ولک قابل اختلاط است.

نحوهٔ اثر قارچ کش بردوفیکس

بردوفیکس یک بازدارنده چند نقطه اثر است. یون‌های مس پس از جذب شدن در دیواره سلول باکتری یا قارچ، همزمان بازدارنده چندین روند فیزیولوژیکی درون سلول است.

بردوفیکس با ایجاد پیوندهای شیمیایی جدید، پروتئین‌ها را درهم شکسته، کارکرد آنزیم‌ها را برهم زده، در روندهای حیاتی سلول مانند تنفس اختلال به وجود آورده، فعالیت غشاء سلولی را کاهش داده و در نهایت منجر به مرگ سلول می‌شود.

این ویژگی سبب می‌شود عامل بیماری نتواند خود را در برابر بردوفیکس مقاوم کند.

قارچ کش بردوفیکس

روش های مصرف قارچ کش بردوفیکس:

محلول پاشی:

متداول ترین روش برای پیشگیری و کنترل بیماری های قارچی و باکتریایی با بردوفیکس می باشد. دوزهای مورد استفاده بسته به زمان مصرف متفاوت می باشند.

روش ساخت دوزهای مختلف بردوفیکس برای محلول پاشی

منظور ازمحلول پاشی با دوزهای ۵ یا ١۰ در هزار، مخلوط کردن ۵ یا ١۰ لیتر بردوفیکس در١۰۰۰ لیترآب می باشد. این میزان آب بسته به حجم سم پاش قابل تغییر است.

برای مثال، برای تهیه دوز ۵ در هزار درسم پاشی به حجم ٢۰۰ لیتر، یک بطری یک لیتری را به شدت تکان داده و به داخل سم پاشی که در آن مقداری آب وجود دارد می ریزیم .

سپس سمپاش را تا ٢۰۰ لیتر با آب پر کرده، کاملاً بهم زده و شروع به سم پاشی می کنیم.

رنگ بردو :

برای کنترل بیماری هایی مانند پوسیدگی های طوقه و ریشه گیاهان، انواع شانکرها و بلایت ها، سرطان ها و گال های طوقه و ریشه، محلول پاشی ها به تنهایی کافی نبوده و لازم است بافت آلوده با ابزار تیزی تراشیده شده و بافت سالم گیاه با بردوفیکس رقیق نشده رنگ شود.

این کار برای ضدعفونی محل هرس گیاهان نیز باید انجام شود. درصورت استفاده از این روش دیگر نیازی به استفاده از چسب باغبانی و … نمی باشد.

محلول در آب زراعی :

برای کنترل بیماری هایی مانند پوسیدگی های طوقه و ریشه گیاهان، سرطان ها و گال های طوقه و ریشه، که عامل بیماری زا خاکزی است محلول پاشی ها به تنهایی کافی نبوده و لازم است خاک نیز ضدعفونی شود.

به همین منظور مقدار ١۰ در هزاربردوفیکس آماده شده و گیاهان با این محلول آبیاری شوند. برای درختان مسن تر آبیاری سایه انداز و بیل زدن خاک نیز ضروری است.

سم پاشی های دوره ای چهارگانه

منظور از سم پاشی های دوره ای چهارگانه درختان میوه، سم پاشی در چهار مرحله زیر می باشد :

  • پس از ریزش ٧۰ درصد برگ ها با بردوفیکس ١۰ در هزار
  • قبل از تورم جوانه ها با بردوفیکس ١۰ در هزار
  • بعد از ریزش گلبرگ ها یا شاتون ها با بردوفیکس ۵ در هزار
  • بعد از تشکیل میوه با بردوفیکس ۵ در هزار

نکات مهم در پیشگیری از وقوع یا گسترش بیماری های قارچی، باکتریایی و سرمازدگی :

  • ضدعفونی بذر قبل از کاشت بوسیله سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار
  • ضدعفونی خاک زراعی بوسیله آبیاری با بردوفیکس ١۰ در هزار بلافاصله بعد ازکاشت
  • ضدعفونی قلمه ها، ریشه نهال ها و ابزارهرس به وسیله آغشته کردن با بردوفیکس ١۰ در هزار
  • سم پاشی درختان با بردوفیکس ۵ در هزار بعد از وقوع باران شدید، تگرگ، طوفان و هرعامل تنش زای دیگر
  • برای جلوگیری از وقوع سرمازدگی، سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار هنگام هشدار ایستگاه های هواشناسی قبل از وقوع سرما

ساخت محلول بردوفیکس

محلول بردو عبارتست از سولفات مس(کات کبود که به تُرکی:زَی)  که به وسیله آهک خنثی شده باشد.

باید توجه داشت که به علت خنثی شدن، ترکیب بردو دستساز را، باید به اندازه مصرف روزانه تهیه کرده و از نگهداری آن برای مصرف روزهای بعد خودداری شود.

جهت مصرف در زمستان چون درختان فاقد برگ می باشند با دُز ۵ تا ۱۰ در هزار قابل تغییر می باشد یعنی اگر آلودگی به قارچ کم بود ۵در هزار واگر آلودگی زیاد بود تا ۱۰در هزار قا بل مصرف است.

جهت مصرف در زمانی که درختان برگ دارند  با دز ۲تا۵ در هزار قابل تغییر میباشد یعنی اگر آلودگی به قارچ کم بود با دوز ۲در هزار واگر آلودگی به قارچ زیاد بود تا ۵در هزار قابل مصرف است.

برای اینکه توضیحات فوق بهتر جا بیافتد ساخت بردوفیکس ۱۰در هزار را توضیح می دهیم: به زبان ساده ۱۰ در هزار یعنی ۱۰ کیلو در هزار لیترآب است که شما میتوانید به نسبت نیاز و مصرفتان این واحد را کم و یا زیاد نمایید.

جدول تهیه قارچ کش بردوفیکس به نسبت های متفاوت

سولفات مس ۱۰۰گرمآهک ۱۰۰ گرم۱۰ لیتر آب
سولفات مس یک کیلو گرمآهک یک کیلوگرم۱۰۰ لیتر آب
سولفات مس ۱۰ کیلو گرمآهک ۱۰ کیلوگرم۱۰۰۰ لیتر آب
سولفات مس ۲۰ کیلو گرمآهک ۲۰ کیلوگرم۲۰۰۰ لیتر آب
مرحله اول: 

۱۰ کیلو سولفات مس و ۱۰ کیلو آهک ، آماده تهیه کنید. برای خانه دارها میتوانند این مواد را به مقدار کم از عطاریها به راحتی تهیه کنند.

مرحله دوم:

سولفات مس را با آب ولرم حل می کنیم(۱۰ کیلو سولفات مس  را می توانیم در ۵ مرتبه ی  ۲ کیلویی  با آب ۱۰ لیتری ریخته هم زده تا حل شود از ریختن یکجا به آب بپرهیزید).

مرحله سوم: 

آهک را با آب حل می کنیم(۱۰ کیلو آهک  را می توانیم در ۵ مرتبه ی  ۲ کیلویی  با آب ۱۰ لیتری ریخته هم زده تا حل شود از ریختن یکجا به آب بپرهیزید).

سپس آب آهک  را با پارچه توری صاف کنید تا دانه های درشت حل نشده از شیره آهک جدا شود.

مرحله چهارم : 

اضافه کردن محلولهای آماده شده  آهک و سولفات مس به مخزن اصلی:

باید به این نکته توجه داشت اول محلول آهک باید اضافه کرده سپس محلول مس کم کم به آن اضافه کنید در غیر این صورت محلول به صورت لخته ای می شود (مثل شیر ترش می بُرد)

سپس آنقدر به آن آب اضافه می کنیم تا حجم آن به ۱۰۰۰لیتر برسد .

حتما سمپاش مجهز به همزن خوب باشد تا از ته نشین شدن محلول جلوگیری شود در غیر این صورت هر چند دقیقه محلول را با بیل یا چوب هم بزنید تا ته نگیرد.

هنگام پاشش بردوفیکس به تنه وشاخه درخت اگر بعد از فصل خزان می باشد حتما برگهای روی زمین ریخته را هم به قارچ کشش آغشته نمایید چون قارچ از طریق خاک آلوده به درخت انتقال پیدا میکند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )