خصوصیات بذر خوب وسالم را چگونه تشخیص دهیم

0

یکی از اصلی ترین رکن های کار کشاورزی انتخاب بذر مناسب  و چگونگی خصوصیات بذر خوب وسالم هست که باعث تولید و یا افزایش آن گیاه می شود.

خصوصیات بذر خوب وسالم را چگونه تشخیص دهیم

پس انتخاب صحیح نوع بذر و سازگاری آن با محیط پیرامون کاشت باید به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد چرا که با انتخاب رقم های نامناسب بذر کار کشاورز به شکست می انجامد و به خاطر فصلی بودن کار کشاورزی جبران آن امکان پذیر نمی باشد و همچنین اگر کشاورز بهترین و حاصلخیزترین زمین را برای کشاورزی انتخاب کند و بذر نامناسبی تهیه کند کار کشاورز به جایی نخواهد رسید.

خصوصیات بذر خوب وسالم

بذر چیست؟

قسمتی از گیاه کاملا رسیده که بتواند باعث تکثیر و تولید مثل از آن گیاه شود و یا در تعریف دیگری بذر نتیجه رشد و تولید یک گیاه در بازه زمانی مشخص هست که بتواند نسل همان گیاه را حفط کند.
یک بذر خوب چه خصوصیلتی باید داشته باشد؟

خصوصیات بذر خوب وسالم:

مقاومت در برابر سرما و گرما

تغییر دما باعث می شود کلیه فعالیت های بیولوژیکی گیاه دچار مشکل شود و باعث کاهش سود دهی گیاه و یا از بین رفتن کاملا آن منجر شود اینجاست که با انتخاب بذرهای مناسب می توان گیاه را به سود دهی مناسب رساند کاهش و یا افزایش دما علاوه بر عواقب های ذکر شده تولید مثل گیاه را هم دچار مشکل کند و گیاهانی که بذر تولید می کنند فقط میوه دهیی داشته باشند و بذر ان ها قابل استفاده نباشد.

مقاومت در برابر آفات

مقاومت گیاهان در برابر بیماری ها و آفات به ژنتیک بذر بستگی دارد. دانه هایی هستند که سریع دچار آفت زدگی شده و از بین می روند امروز با آزمایشگاه هایی تخصصی که در این حوزه هستند می توانند بذر را با روش های فوق العاده حرفه و تخصصی کاملا عاری از بیماری یا افت زدگی کنند. کشاورزانی را مشاهده کردیم که خودشان اقدام به بذر گیری از گیاه می کنند تا صرف هزینه های اضافی را کاهش دهند ولی فکر اینجای کار را نمی کنند که با این روش آفت و بیماری را از گیاهی که امثال داشته با بذر به سال دیگه با دستان خودشان انتقال می دهند.

و خسارات جبران ناپذزی را به خودشان می زنند پس یکی از حیاتی ترین کار ها انتخاب نوع بذر در برابر مقاومت های قارچی هست پس احیانا کشاورزی خواست خودش بذری برای خودش تولید کند حتما باید با ضدعفونی کننده های بذر آن را بصورت کامل ضد عفونی کند.

پر محصول بودن بذر

انتخاب نوع بذر ارتباط صد درصدی با تولید محصول دارد کشاورزان حتما در انتخاب بذر باید دقت کنند از بذر هایی استفاده کنند که پرمحصول هستند امروزه بذرهایی که در بازار هست اکثر اصلاح شده هستند و میتوانند به عنوان یک بذر خوب انتخاب کرد بذر ها با اصلاحات ژنتیکی که در آزمایشگاه روی آنها انجام می شود نژاد آنها را پر بار می کنند.

کاشت همچین بذرهایی باعث افزایش تولید گیاه یا محصول شده و سود دهی را به بالاترین حد می رساند اشتباهاتی که کشاورزان میکنند یک سال بذر اصلاح شده تهیه می کنند و با دیدن میزان محصول تولیدی از همان ها اقدام به بذر گیری می کنند و سال بعد نتیجه نمی گیرند دلیل آن هم آزمایش هایی هست که روی بذر آماده انجام شده و بذر های نامرغوب و بی کیفیت را جدا می کنند.


همیشه پر محصول بودن دلیل بر بهتر بودن نیست بذر هایی هستند که پرمحصول هستند ولی محصول با کیفیتی ندارند کیفیت محصول هم بستگی به بذر و آب هوای منطقه و سازگاری با خاک محل کاشت دارد همیشه در انتخاب بذر مرغوب از کارشناسان این حیطه مشاوره لازم را بگیرید.

خلوص بذر مرغوب

پیمانکاران و کشاورزانی هستند که علف های هرز مزرعه را به دلیل هزینه بر بودن و یکی از ویژگی بذر خوب این است که کاهش هزینه از بین نمی برند و از همان مزرعه اقدام به بذر گیری می کنند و و بذر علف های هرز قاطی بذر های گیاهان می شود و الان هم به دلیل مکانیزه بودن کشاوری پخش بذر با دستگاه های مربوطه در مزرعه دچار مشکل می شود و ان مقدار بذری که باید در زمین کشاورزی پخش شود به علت مخلوط بودن با بذر علف ها ی هرز مقدار ان کم پخش می شود .

علاوه بر پایین بودن مقدار گیاه علف های هرز را هم در مزرعه کشاورز با دست های خودش می کارد و هزینه بر هست که دوباره آن ها را از بین ببرد نباید در بذر انتخابی توسط کشاورز شن ، کاه و کلش ، بذر علف های هرز و سایر بذر گیاهان یافت شود نمی شود صفر باشد ولی باید به حداقل ترین میزان باشد.

بررسی ارزش هزار دانه ی بذر در آزمایشگاه

یکی از معیار های انتخاب بذر درشتی آن می باشد کشاورزان با تجربه هزار عدد بذر درشت را انتخاب کرده و آنها را با ترازو خاص وزن گیری می کنند و مقدار آن را با مقدار کل بذر ها را درصد گیری می کنند هر چه قدر درصد به وزن کل محصول نزدیک باشه کیفیت بذر مرغوب می باشد بذر ها هر چقدر درشت باشند کیفیت ان بهتر خواهد بود بذر انتخابی کشاوزران با تجربه در کشور ما به این شکل هست.

مثلا برای انتخاب بذر هندوانه کشاورزان به تعداد خاصی هندوانه که خیلی بزرگ هستند آنها را نمی چینند تا کامل رسیده باشند و اخر های فصل برداشت محصول انها را چیده و از آنها بذر سال آینده خود را تهیه می کنند این کار هم مزایا و معایبی دارد که می توان با کمی کسب اطلاعات جلوی خسارات جبران ناپذیر را گرفت.

کنترل بو و رنگ بذر

یکی از ویژگی بذر خوب بذری است که رنگ و بو خاص خودش را دارد بذر انتخابی توسط شما باید بوی که قبلا در مورد آن بذر چشیده اید بدهد و گرنه با مواد دیگری آمیخته شده هست و احتمال رویش گیاه را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و شما در نظر بگیرید که مثلا این بذر با یک ماده خطرناک ترکیب شده و برای زمین کشاورزی مضر هست در صورت رعایت نکردن زمین کشاورزی چند سال قابل استفاتده نخواهد شد

هر گیاهی رنگ بذر خود راد دارد اکثر بذر گیاهان یک رنگ هستند نمی شود گیاهی را پیدا کرد که بذرهایش از چند رنگ مختلف باشند و اگر هم وجو داشته باشند احتمالا انسان روی ان ها دست کاری کرده و یا اصلا بذر نرسیده است رنگ بذر ها باید یکنواخت و به یکی شکل بشد در غیر این صورت آن بذر هایی که رنگی متفاوت با رنگ بذر ها دارند دچار مشکل ژنتیکی هستند و احتمالا بذر جوانه کلا نزند و اگر هم رشد کند باردهی نخواهد داد

یکی از  ویژگی های بذر خوب سن بذر انتخابی است

بذر انتخاب شده هر چقدر تازه باشد احتمال رویش آن بذرافزایش چند برابری خواهد داشت در نگهداری بذر ها باید دقت شود تا تا جلوی رطوبت زیاد یا بوی بد و مواد شیمیایی خطرناک قرار نگیرند اگر به فرض مثال در محیطی که رظوبت زیاد باشد بذر ها اقدام به جوانه زدن در داخل خود می کنند و در ظاهر هیچ اتفاق خاصی برای بذر نیفتد بعد از کشت متوجه خواهیم شد که چه بلایی به سر بذر ها امده است.مدت زمان نگهداری بذر ها متفاوت هست ولی اگر بذر در شرایط خوب نگهداری شود به میزان یک الی ده سال می توان نگهداری و بعدا از آنها استفاده کرد.

بررسی خلوص ژنتیکی بذر

اکثر گیاهان سریع از سایر گیاهان تلقیح می کنند وجود گیاهان بی کیفیت در مزرعه باعث می شود روی گیاهانی که خوب رشد و باردهی خوبی دارند تاثیر بگذارند اگر کشاورز از همان گیاهان مرغوب که در مزرعه هست بذر گیری کند به علت تاثیر پذیری از نامرغوب ها بذر ها کیفیت آن گیاه سابق را نخواهند داشت از گیاهانی بذر تهیه کنید که در اطراف آن ها گیاهان خودرو یا بی کیفیت باشد .

سایر مطالب:

انتخاب بذر مناسب و نکاتی که باید رعایت کنیم

دیگر خصوصیات بذر خوب وسالم

یکی از ویژگی بذر خوب این است که حساسیت انتخاب بذر درصد جوانه زنی انها است به طور معمول بذر ها باید در شرایطی که نور، دما و خاک مناسب باشد باید بالای هشتاد و پنج درصد جوانه بزند در غیر این صورت جوانه زنی بذر ها دچار مشکل هست.

برای فهمیدن میزان جوانه زنی قبل از کشت باید این روش را پیاده کرد و نتیجه را مشاهده کرد ابتدا صد عدد بذر را در یک محیطی که نور و دمای مناسب هست می کاریم و بعدا از رشد انها اقدام به شمارش آنها می کنیم اگر بالای هشتاد و پنج تا شمردیم بذر ها جوانه زنی خوبی دارند و اگر از عدد ذکر شده پایین بود بذر ها از جوانی زنی خوبی ندارند و از تهیه آن بذر ها باید خودداری کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )