بیماری سفیدک داخلی گل کلم

0

بیماری سفیدک داخلی گل کلم یکی از بیماری‌های است که می‌تواند محصول شما را درگیر کند. این بیماری به صورت مناطق زرد، بنفش یا قهوه ای در سطوح بالای برگ ظاهر می‌شود.

سفیدک داخلی گل کلم

این بیماری به سبزیجات مختلفی از جمله ترب، شب بو، خیار و کلم نیز آسیب می‌رساند. این بیماری از ابتدای رشد گیاه تا پس از برداشت و همچنین در انبار باعث ازبین رفتن محصول می‌شود.

علائم بیماری سفیدک داخلی گل کلم

علائم اولیه بیماری روی سطح بالایی برگ‌ها به شکل زخم‌های کوچک و زاویه دار دیده می‌شود. در ادامه بیماری لکه ها گسترش یافته، بافت گیاه می میرد و به رنگ نارنجی یا زرد درمی‌آید.

از دیگر نشانه‌های این بیماری می‌توان به رشد بافت سفید قارچی در سطح زیرین برگ اشاره کرد. گاهی بافت خاکستری رنگ روی قسمت‌هایی از گل کلم که با رطوبت بیشتری در تماس است مشاهده می‌شود.

بیماری سفیدک داخلی گل کلم

عامل بیماری، نحوه انتشار و چرخه زیستی سفیدک داخلی گل کلم:

عامل بیماری قارچ Hyaloperonospora Parasitica است. زمستان‌گذرانی عامل بیماری در داخل بقایای گیاهی و روی ریشه‌های آلوده داخل خاک صورت می‌پذیرد.

باد تاثیر زیادی در انتقال عامل بیماری دارد. آب و هوای مرطوب و محدوده دمایی ١۰ تا ١۵ درجه سانتی‌گراد تاثیر زیادی در رشد عامل بیماری دارد.

شما میتوانید بهترین و با کیفیت ترین بذر کلم را از فروشگاه های اینترنتی شاپ ثمر و آفتاب خریداری کنید.

خسارت

هنگامی که بیماری به برگ خسارت بزند، مصرف تازه ی برگ های کلم خوشایند نخواهد بود، هنگام خسارت شدید به بخش سر کلم بروکلی و کلم گل سیاه شدن این ناحیه، دیگر میکرواگارنیسم ها نیز حمله کرده و وضعیت بدی را ایجاد میکنند.

سایر مطالب:

بیماری باکتریایی پوسیدگی سیاه کلم

آفت بید کلم یا پروانه پشت الماسی

راه‌های پیشگیری و کنترل

  • جمع‌آوری بقایای گیاهی بعد از برداشت
  • تناوب زراعی دو ساله با گیاهان غیرمیزبان
  • اجتناب از آبیاری بارانی
  • حذف علف‌های هرزی همچون کیسه کشیش، منداب، فرفیون
  • سمپاشی کردن توسط مواد شیمیایی توصیه شده متخصص کشاورزی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )