آشنایی با انواع خاک کشاورزی

0

انواع خاک کشاورزی در کشت و کار ،انواع مختلفی خاک وجود دارد. این خاک ها به چند دسته مختلف از جمله خاک برگ خاک جنگلی خاک باغچه و… تقسیم میشوند که در ادامه به صورت اختصاصی به توضیح انواع خاک در کشاورزی میپردازیم. با ما همراه باشید. 

انواع خاک کشاورزی

انواع خاک کشاورزی وترکیبات آن ها برحسب شرایط ناحیه در مناطق مختلف متفاوت است. مقدار آبی که خاک‌ها می‌توانند به خود جذب کنند در درجه ی اول به اندازه ی دانه های خاک بستگی دارد. به عبارتی هرچه دانه های خاک ریز تر باشد، توانایی جذب آب بیشتری را خواهد داشت که باید توجه داشته باشیم این ویژگی برای کار های ساختمان سازی توصیه نمی شود.

تشکیل خاک‌ها به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله:

 • گذر زمان
 • مقاومت سنگ اولیه یا همان سنگ مادر
 • فعالیت موجودات زنده
 • آب و هوا
 • توپوگرافی ناحیه‌ای که خاک در آن تشکیل می‌شود

همان طور که می دانید خارجی ترین بخش زمین از خاک تشکیل شده است. همین خاک است که مواد غذایی لازم را برای رشد گیاهان در اختیار ریشه قرار می دهد.

انواع خاک کشاورزی

بطور کلی خاک مناسب و حد واسط شامل دانه‌های ریز و درشت است؛ شامل ذرات متنوعی است که از نظر اندازه شامل:

 • شن (۲-۵% میلی متر)
 • لای(سلیت) (%-۲% میلی متر)
 • رس (کمتر از ۰/۰۰۲ میلی متر)

تفاوت خاک کشاورزی

حداقل هوای لازم در خاک ۱۰ تا ۲۵ درصد حجم کل خاک است. گیاهان، هر کدام برای رشد و نمو خود نیازمند خاک و شرایط ویژه ای می باشند. به عنوان مثال اگر گیاهی که نیازمند خاک اسیدی است را در زمینی که دارای خاصیت بازی است یا به عبارتی ترشی آن کم است بکارند، رشد آن محدودتر و کم تر می گردد و دیر یا زود از بین می رود.

گیاهانی مانند بلوط، چای و رازقی کم و بیش آهک گریزندو گیاهی مانند مو در برابر آهک مقاوم است. البته باید توجه داشته باشیم که مقاوم بودن این گیاه بدان معنا نیست که در مقابل آهک بی تفاوت عمل میکند، محصول این گیاه نیز در اثر زیادی آهک کم خواهد شد در نتیجه همواره باید خاکی را در نظر گرفت که متناسب با نیازمندی های گیاه باشد.

مطالب مرتیط:

خاک مناسب برای کاشت گیاه سیر

خاک مناسب برای کشت خیار گلخانه‌ای

انواع خاک کشاورزی

شنی (sandy)

خاکی است که در نگه داشتن آب ضعیف عمل می کند و مواد مغذی در آن ها بسیار کم است، چرا که این مواد معمولا شسته می شوند. در فصل تابستان به سادگی دمایش افزایش می یابد. البته درجه هوای آن بستگی به اندازه ذرات دارد.

فرآیند مالچ پاشی به حفظ رطوبت این نوع خاک کمک می کند. هم چنین می توان با افزودن مواد و کود های آلی بهبود داد تا از نظر مواد مغذی تامین شود. سبزیجات ریشه ای مانند شلغم، هویج وحشی، درختانی مانند انار، انجیر و گیاهانی مانند آویشن، شبدر و… از جمله گیاهانی هستند که در این نوع خاک به خوبی رشد می کنند.

لوم (Loamy)

خاک لوم در فصل بهار به سرعت گرم می شود. اما در تابستان رطوبت خود را به سادگی از دست نمی دهد و خشک نمی شود. این خاک تمایل زیادی به اسیدی شدن دارد و برای اصلاح آن می توان از مواد آلی استفاده کرد.

خاک لوم خاکی ایده آل برای کشاورزان است. چرا که این خاک پر از مواد مغذی و مواد الی تجزیه شده است که خاکی نرم و مناسب برای انجام عملیات کشاورزی است. این خاک برای رشد گیاهانی مانند گوجه فرنگی و هم چنین سبزیجات ریشه ای مانند چغندر و هویج مناسب است.

پیت (peaty)

این ماده دارای ph اسیدی است و به رنگ تیره دیده می شود. خاک پیت از مواد آلی غنی است اما دارای مواد مغذی کم تری نسبت به خاک لومی است. گیاهان ریشه ای، حبوبات، کلم و اسفناج به خوبی در این خاک رشد می کنند.

رس (clay)

خاک رس فضای هوا بسیار کمی دارد آب را به خوبی عبور نمی دهد و فضای مناسبی جهت تبادل هوا ندارد. این نوع خاک هنگامی که مرطوب شود سنگین، ناهموار و چسبنده می شود و هنگامی که خشک است سخت و محکم است. خاک رس خاک مناسبی برای رشد کلم بروکلی، گیلاس، گلابی، درخت افرا و گردو می باشد اما برای گیاهان ریشه مانند، به دلیل تراکم بالا مناسب نمی باشد.

گچی (chalky)

خاک های گچی دارای خاصیت قلیایی با pH حدود ۷٫۵ بوده که اغلب سنگ گچ یا سنگ آهک ( CaCo3) هستند. برای جلوگیری از رشد خفیف و زرد شدن برگ ها پیشنهاد می شود در این نوع خاک کشاورزان از کود هایی برای متعادل سازی pH استفاده نمایند. خاک گچی خاک مناسبی برای رشد ذرت شیرین، اسفناج، چغندر و کلم می باشد.

سیلتی (silty)

این خاک بافت نرمی دارد و آب و مواد مغذی را بهتر از خاک های شنی در خود نگه می دارد و برای کشت محصول مناسب تر است. خاک های سیلتی تقریبا خواص خاک های شنی و رس را با هم دارند. البته از خاک های شنی سنگین تر هستند. از آن جایی که سیلت ها ذرات بسیار کوچکی هستند به راحتی توسط چشم دیده نمی شوند. کاهو، کلم، هویج، شلغم و توت فرنگی، تمشک، توت، مرکبات و درخت انار و… نیز به خوبی در خاک سیلتی رشد می کنند.

خاک جنگلی

خاک جنگلی، خاکی است که از تجزیه شدن برگ های انباشه شده ی پای درختان حاصل می شود. این خاک بسیار غنی می باشد که از خاک جنگلی به جای خاک پیت نیز میتوان استفاده کرد.

خاک معمولی باغچه

خاک معمولی باغچه این نوع خاک از خاک رس و مقداری ماسه و کود دامی تشکیل شده است که برای کشت اکثر گیاهان باغچه ای توصیه می شود. باید توجه داشت که این نوع از خاک را باید هر ساله با کود های آلی و شیمیایی تقویت نمود.

خاک هوموسی

باید توجه داشت که خاک هوموسی شباهت زیادی به خاک جنگلی دارد که خاکی است بسیار غنی و برای کشت بسیاری از گیاهان مناسب است.

خاک کمپوست

خاک کمپوست از بقایای مختلف گیاهان به وجود می آید.

از انواع مختلف خاک های کمپوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زباله شهری
 • کمپوست های حیوانی
 • کمپوست های گیاهی
 • خاک پرلیت

خاک پرلیت، نوعی ماده معدنی سفید رنگ است که از ویژگی های آن جذب بسیار زیاد آب می باشد. اگر با خاک مخلوط شود برای قلمه زدن گیاه بسیار مناسب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )