حشره کش و کنه کش تماسی فن والریت

0

حشره کش و کنه کش تماسی فن والریت از گروه حشره‌کش‌های پیریتروئیدی با خاصیت غیر سیستمیک و اثر تماسی و گوارشی می‌باشد. این ترکیب به صورت امولسیون (EC20%) فرموله می‌شود و کمی نیز خاصیت کنه‌‌کشی دارد.

حشره کش و کنه کش تماسی فن والریت

این آفت‌کش در بازار با نام تجاری سومیسیدین (Sumicidin) وجود دارد. فن ‌والریت طیف وسیعی از آفات راسته‌های بال‌پولک‌داران، سخت‌ بالپوشان، راست‌ بالان و غیره را در محصولات مختلفی نظیر کلم، چغندر، لوبیا، نخود، پنبه و نیز درختان میوه کنترل می‌کند. و جزء اولین پیرتروئیدهای مصنوعی است.

فن ‌والریت روی آفات گیاهی، موثر بوده و جزء اولین پیرتروئیدهای مصنوعی است که به علت قدرت حشره‌کشی زیاد و دوام در برابر نور خورشید در کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت. در محیط‌های اسیدی پایدار ولی در محیط‌های قلیایی زنجیره استری آن هیدرولیز می شود.

حشره کش و کنه کش تماسی فن والریت

ماده موثر این آفت‌کش با نفوذ به بافت‌های گیاهی، حشراتی مانند مینوز و ساقه خوارها را که درون بافت های گیاهی به سر می‌برند را نابود می‌کند. برای انسان و جانوران خونگرم سمیت متوسط دارد و همچنین روی پوست و چشم نیز ایجاد حساسیت مختصری می‌کند. فن ‌والریت برای ماهی‌ها، زنبورعسل و سایر حشرات مفید ایجاد حساسیت شدید می‌کند.

نحوه تاثیر حشره کش و کنه کش تماسی فن والریت

این ترکیب اثر ضربه‌ای (Knock down) سریع دارد. این تاثیر مستقیماً به اثر کشندگی سم مربوط نیست، زیرا میزان سم لازم برای ایجاد مرگ و میر معمولاً بسیار بیشتر از مقداری است که برای فلج کردن آن­ها مورد نیاز می‌باشد. اثر فن ‌والریت مثل پیریترین­هاست بطوریکه باعث افتادن سریع حشره می‌شوند.

این حشره‌کش عصبی، با اختلال در کانال های سدیم در غشای آکسونی سلولهای عصبی باعث مرگ حشره می‌شود. فن ‌والریت  چربی دوست بوده و به راحتی توسط لایه کوتیکول حشرات و سطح برگ جذب می‌شود و در نتیجه در مقابل اثر شسته شدن باران مقاوم است. خاصیت حشره‌کشی فن ‌والریت  به مقدار دز توصیه شده در مورد هر آفت و پوشش کامل لایه سم ‌روی سطح برگ بستگی دارد.

موارد مصرف حشره کش و کنه کش تماسی فن والریت

فن ‌والریت روی طیف وسیعی از آفات، بخصوص آن‌هایی که در مقابل حشره‌کش­‌های ارگانوکلره، ارگانوفسفره و کارباماتی مقاومت نشان می‌دهند، موثر است.

سایر مطالب:

سم حشره کش ایمیداکلوپراید (کنفیدور) و آشنایی با آن

سم حشره کش اسپینوساد و کاربرد آن در کشاورزی

موارد مصرف در ایران:

پرودینای چغندرقند ۱ لیتر در هکتار، مینوز لکه گرد درختان میوه ۵/۰ در هزار

محصولآفتمقدار مصرف
درختان میوهمینوز لکه گرد۰.۵ در هزار
چغندر قندپرودونیا۱ لیتر در هکتار

طریقه مصرف

ابتدا سمپاش مناسب را انتخاب و کالیبره کنید. میزان توصیه شده را در مقداری آب خوب به هم بزنید. این محلول را در مخزن سمپاش که تا نیمه در آن آب ریخته شده است بریزید و در حالی که محلول سم را به هم میزنید، بقیه آب لازم را به آن اضافه کنید. همزن مخزن سمپاش در حین تهیه محلول سم و سمپاشی باید کار کند.

دوره کارنس

۱۴ روز

راهنمای مصرف

 • در مزارعی که سابقه ویروس کوتولگی زرد جو وجود دارد همزمان با مشاهده شته باید سم‌پاشی صورت گیرد (اواسط تا اواخر)
 • درصورت خطر آلودگی زیاد، سم‌پاشی مجدد ضروری است.
 • برای سم‌پاشی در مرحله رشدی بین مرحله گلدهی تا مرحله شیری (GS61-73) برای کنترل شته تابستانه غلات توصیه می‌شود.
 • درصورت مصرف پایروتیروئیدها یا دی متوات از مصرف آنها در مرحله ظهور سنبله خودداری شود.
 • خاصیت کنه کشی نیز دارد.

سازگاری و اختلاط

فن ‌والریت با گیاهان مذکور در دز توصیه شده سازگاری خوبی دارد. با قارچ‌کش­های غیر قلیایی قابل اختلاط است ولی بلافاصله پس از مخلوط کردن باید مصرف شود. در حلال‌های آلی به راحتی حل می‌شود. این ترکیب خورندگی ندارد.

سمیت آفت کش فن والریت برای محیط زیست

میزان سمیت ( LD50، LC50 ،EC50): LD50 برای پستانداران ۴۵۱ میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50 برای پرندگان۱۶۰۰میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50 برای ماهی‌ها ۶/۳ میکروگرم بر لیتر

 • آفت‌کش فن ‌والریت برای زنبور عسل و آبزیان فوق العاده خطرناک است.
 • از سمپاشی درختان در مرحله گلدهی خودداری کنید.
 • دام و طیور را قبل از سمپاشی از محل دور نمائید. از چرای دام در نواحی تازه سم‌پاشی شده جداً خودداری نمائید.
 • از آلودگی آب‌های آشامیدنی جاری ، راکد و زیر زمینی به سم و محلول سم اکیداً خودداری نمائید.
 • از شستشوی دستگاه‌های سمپاشی نزدیک رودخانه و آب‌های جاری خودداری کنید. فن ‌والریت برای حشرات مفید و دیگر بندپایان بسیار خطرناک است از این رو در حاشیه شش متری مزارع نباید سم‌پاشی شود.
 • فرمولاسیون آن در تاریکی و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگه داری شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )