مشکل گرفتگی قطره چکان ها در آبیاری قطره ای

0

گرفتگی قطره چکان ها در آبیاری قطره ای مهم ترین عاملی است که میتواند کشاورزان را نسبت به سیستم های آبیاری قطره ای مورد تردید قرار دهد. گرفتگی قطره چکان ها ناشی از عوامل متعدد فیزیکی ، بیولوژیکی ، شیمیایی و یا ترکیبی از آن ها می باشد .

معمولا گرفتگی قطره چکان  ترکیبی از دو یا چند عامل مختلف است که در صورت مهیا بودن شرایط ، گرفتگی قطره چکان اتفاق می افتد .

گرفتگی قطره چکان ها در آبیاری قطره ای

نصب و اجرای یک سیستم قطره ای تصمیمی فوق العاده جهت افزایش محصول و حفظ ذخایر آبی است اما در صورتی که از نگهداری آن بی اطلاع باشید دچار مشکلات فراوانی خواهید شد.

از جمله این مشکلات گرفتگی قطره چکان ها می باشد که با توجه به کیفیت آب استفاده شده جهت آبیاری میزان این گرفتگی متفاوت است.

گرفتگی قطره چکان ها در آبیاری قطره ای

بطور کلی متخصصان، کیفیت آب در آبیاری و ارتباط آن با گرفتگی خطوط انتقال آب را در سه دسته کلی طبقه‌بندی می‌کنند:

۱-عوامل فیزیکی شامل کلیه مواد غیر آلی: شن و ماسه (۲۵۰-۵۰ میکرومتر)، سیلت (۵۰-۲ میکرومتر) و رس (کمتر از ۲ میکرومتر) و…

۲-مواد آلی یا بیولوژیکی: جلبک‌ها، باکتری‌ها، ژئوپلانگتون‌ها، حلزون‌ها و…

۳-مواد معدنی و شیمیایی: کاتیون‌های فلزات سنگین (کلسیم، منیزیم، آهن و منگنز) و آنیون‌های کربنات، هیدروکسید، سیلیکات و سولفید

کسانی که از منابع زیر زمینی استفاده می کنند اکثرا با گرفتگی ها شیمیایی مواجه هستند و در منابع سطحی بیشتر شاهد گرفتگی های فیزیکی و بیولوژیکی هستیم. البته این یک قانون کلی نیست و گاهی ممکن است در یک مزرعه هر سه نوع گرفتگی مشاهده شود. بیش از ۹۰ درصد گرفتگی های شیمیایی در سیستم های آبیاری معمولا از دو عامل کربنات کلسیم و آهن نشات می گیرد.

کربنات کلسیم معمولا با تبخیر آب و افزایش دما یا PH صورت می گیرد. در نوک قطره چکان ها به علت کم بودن آب و در فصول گرم تبخیر زیادتر اتفاق می افتد و همین امر گرفتگی را بیشتر می کند. افزایش دما و یا افزایش PH که به آب خاصیت بازی می دهد نیز باعث رسوب کردن کربنات کلسیم می شود. عناصر آهن موجود در آب آبیاری با اکسیداسوین بیولوژیکی مواجه شده و رسوبات اکسید آهن را تشکیل می دهند و همین امر نیز موجب گرفتگی می شود.

چگونه گرفتگی قطره چکان ها را رفع کنیم؟

کربنات کلسیم با افزایش خاصیت بازی آب رسوب می کند بنابراین یکی از روش های جلوگیری از انسداد کربناتی کاهش PH آب با تزریق اسید است.

برای اینکار می توان به صورت دائم به آب اسید سولفوریک ، اسید هیدروکلریک و یا اسید فسفریک اضافه نمود تا PH را در محدوده ۷ که حالت خنثی است نگه دارد.

در مواقعی که نمی توان به صورت دائم اسید تزریق کرد باید این کار را ماهی یک بار انجام داد و در هر بار تزریق PH را تا حدود ۳ و در مواردی که اسید را به منظور رفع انسداد به کار می بریم PH را تا حدود ۲ پایین می آوریم.

توصیه می شود جهت جلوگیری از آسیب دیدن ریشه ها و احتمالا سیستم آبیاری حتما با یک کارشناس مشورت نمایید.

برای جلوگیری از آسیب به گیاه و ریشه اعمال زیر در هنگام اسیدشویی توصیه میگردد:

۱- برای جلوگیری از آسیب دیدن ریشه ها مدت تزریق اسید نهایتا باید بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باشد

۲- بعد از تزریق اسید مدت آبیاری را افزایش دهید تا اسید موجود در خاک شسته شود

۳- قبل از تزریق اسید اتصالات و لوله های سیستم آبیاری خود را بررسی نمایید زیرا اتصالات و لوله های آهنی یا آلومینیومی در برابر اسید دچار خوردگی می شوند اما لوله و اتصالات پلی اتیلن و پی وی سی در برابر اسید مقاوم هستند.

سایر مطالب:

کاربرد لوله پلی اتیلن در کشاورزی

سیستم آبیاری زیر سطحی چیست و چه محاسن و معایبی دارد؟

تزریق کود درسیستم آبیاری قطره ای و بابلر

همچنین برای جلوگیری از گرفتگی قطره چکان ها می توان موارد زیر را به کار برد:

– سعی کنید ذرات معلق بزرگ را قبل از اینکه وارد قطره چکان ها شوند توسط فیلترهای مخصوص آن مانند فیلترهای شنی و یا هیدروسیکلون بگیرید.

– میکرو اورگانیسم های موجود در آب را با مواد ضدعفونی کننده مناسب مانند کلرین و روش های تصفیه آب حذف نمایید.

– با کنترل PH می توانید از رسوب ترکیبات شیمیایی جلوگیری کنید.

– کنترل و بررسی حلالیت کودها و واکنش های شیمیایی بین کودها و مواد شیمیایی موجود در آب برای پرهیز از رسوب های شیمیایی.

– نگهداری سیستم آبیاری و قطره چکان ها با آبشویی دوره ای

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )