بیماری کپک قیفک‌دار

0

بیماری کپک قیفک‌دار چیست؟ شاید این بیماری را به اسم کپک قیفک‌دار نشناسید اما، احتمالا می‌دانید پوسیدگی گلگاه چیست. این بیماری با پوسیدگی و نرم شدن انتهای کدو و دیگر کدوئیان مشاهده می‌شود.

بیماری کپک قیفک‌دار

بیماری، توسط کپک قارچی ایجاد می‌شود. خلاص شدن از آن پس از اینکه گیاه را دچار می‌کند، سخت است اما، پیشگیری از آن راحت است.

 بیماری کپک قیفک‌دار

علایم و ایجاد خسارت پوسیدگی کپک قیفک‌دار

کپک قیفک‌دار در گل گیاهان ایجاد می‌شود که پس‌مانده‌های سفید پودری را در بر دارد. وقتی که میوه‌ها شکل می‌گیرند و گل‍‌ها از بین می‌روند، انتهای گل میوه‌ها نشانه‌هایی از نرمی دارد و با پودرهای سفید یا بنفش رنگی می‌پوسد.

کپک به میوه و رشد خیره‌کننده آن، پیشروی می‌کند و اکثر بافت‌های خوردنی را نابود می‌کند. وقتی که بیماری روی گیاهان شماست، می‌تواند به سرعت پیشروی کند. پس کنترل بلافاصله‌ی کپک میوه‌ای قیفک‌دار برای حفظ محصول واجب است.

قارچ میوه‍ای قیفک‌دار می‌تواند در طول زمستان در باقی‍مانده‌های باغ زنده بماند. هاگ‌های قارچی در بهار توسط باد یا حرکت حشرات منتقل می‌شود. شرایط گرم و مرطوب رشد قارچ را تشدید می‌کند. و یکی از سریع‌ترین رشدها را در بین بیماری‌های قارچی دارد.

با استفاده از ذره‌بین دستی می‌توانید رشد مویی شکل روی میوه را ببینید و تفاوتش را از دیگر یبماری‌های قارچی رایج تشخیص دهید.

در ناحیه‌هایی با رطوبت و نم بالا قارچ می‌تواند تا ۹۰٪ از محصول را پژمرده کند. کنترل پوسیدگی قیفک‌دار در گیاهان سخت است زیرا هر روز گل‌های جدیدی تشکیل شده و مستعد قارچ می‌شوند.

درمان بیماری کپک قیفک‌دار

هیچ درمان مشخصی برای کپک میوه‍ای قیفک‌دار وجود ندارد. بعضی از باغبان‌ها استفاده از قارچ‌کش‌ها را توصیه می‌کنند. اما این داروها فقط روی گل‌هایی موثر هستند که درمان شده‌اند.

در طی یکی دو روز این گل‌ها توسط گل‌های جدید جایگزین می‌شوند. بنابراین هر چند روز یکبار باید گیاه را درمان کنید.

این راهی مطمئن برای میوه‌های در حال رشد نیست. بنابراین قارچ‌کش‌ها راهی مفید در نظر گرفته نمی‌شوند. بعضی باغبان‌ها سعی می‌کنند با اضافه کردن کلسیم، سلفات دومنیزی و پوسته‌ی تخم‌مرغ به خاک گیاه هنگام کاشتن از این بیماری جلوگیری کنند.

این کار قطعا به سلامت گیاه کمک می‌کند. اما از نفوذ هاگ‌ها به درون میوه‌ها جلوگیری نمی‌کند.

سایر مطالب:

کنترل

در اصل، کنترل پوسیدگی قیفک‌دار هنگام کاشت باغ سبزیجات شروع می‌شود. قبل از کاشتن حتی یک دانه، کشت تناوبی را در نظر بگیرید.

این کشت باعث جلوگیری از کاشت دوباره‌ی هر نوع از کدوئیان در خاک تکراری سال پیش می‌شود که ممکن است با قارچ آلوده شده باشد.

گیاه‌ها را از هم فاصله دهید تا فضای کافی برای گردش هوا باشد که برگ‌ها و ساقه‌ها را خشک کند. عصرها که گیاهان زمان کافی برای خشک شدن ندارند، از آبیاری بارانی خودداری نمایید.

کاشتن کدو و گیاهان دیگری که در معرض بیماری هستند، در بسترهای بلندشده و آبیاری قطره‌ای هم کمک کننده است. باقی‌مانده‌ی گیاهان آلوده را تمیز کنید.

همچنان ممکن است که یکی دو عدد میوه‌ی آلوده شده پیدا کنید اما، با این روش‌ها قادر خواهید بود که اکثر محصول را نجات دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )