پرورش توت فرنگی گلدانی در منزل

0

توت فرنگی گلدانی در خانه چه به‌منظور خوردن باشد و چه به‌عنوان گیاه تزئینی، تا ۵ سال توت‌های قرمز و قشنگ فراوانی برایتان به ارمغان می‌آورد. انواع توت‌فرنگی به‌ندرت از هسته رشد می‌کنند. برای کاشت توت فرنگی در خانه باید نشا یا ساقهٔ روندهٔ آن را بخرید؛ بعد آن را در باغچه یا جای مناسبی بکارید تا سال آینده محصول خوشمزه‌ای به دست بیاورید. 

توت فرنگی گلدانی

جدیدترین خبرها و مطالب کشاورزی ایران و جهان را در کانال تلگرامی ثمر بخوانید. (کلیک کنید)

گیاه توت فرنگی به سه دسته تقسیم میشود:

گیاه توت فرنگی Day nutral :

در برابر طول روز حساس نیستند، این گونه اگر درجه هوا بین ۳۵ تا ۸۵ باشد ، شکوفه ، میوه وریشه پیشرو را به طور مداوم تولید میکنند.

توت فرنگی همیشه بارده:

این گونه در طول روزهای طولانی تابستان و روزهای کوتاه پاییز. جوانه هایی که در تابستان شکل گرفته اند در پاییز شکوفه و گل میدهند، و جوانه هایی که در در پاییز بیرون بیایند در بهار میوه میدهند.

توت فرنگی های Juneberries :

به طول روز حساس هستند، این گونه در پاییز جوانه میدهد و و در بهار شکوفه و میوه میدهد. برای یک گلخانه های خانگی ما Juneberries ها را پیشنهاد میکنیم و اگر چه برای برداشت میوه مجبور هستید یک سال منتظر بمانید اما ارزشش را دارد.

آموزش نحوه کاشتن توت فرنگی گلدانی

۱. نشاء سالم توت فرنگی را تهیه کنید و در انتخاب او خرید نشاء دقت کافی داشته باشید چراکه رشد یک بوته توت فرنگی سالم و قوی نیاز به انتخاب نشاء کاملا سالم و سبز دارد.

۲. گلدان مورد نظر را با خاک مناسب و سالم پرکنید برای این کار حتما از گلدان مخصوص توت فرنگی که در بازار موجود است استفاده کنید .

۳. دو سوم گلدان را با خاک مناسب پر کنید و سپس آرام آرام به گلدان آب بدهید تا زمانی که آب از ته گلدان شروع به تخلیه کند.

۴. بعد از انجام کامل این مرحله ۶ حفره خاکی با ارتفاع تقریبا ۵ سانتی متری درست کنید. دقت داشته باشید که بین هر حفره باید حداقل ۱۵ سانتی متر فاصله وجود داشته باشد ؛ پهنای حفره ها نیز بیش از ۵/۷ سانتی متر نباید باشند.

۵. حالا نوبت انتقال نشاء توت فرنگی است ، نشاء را از محل اولیه خود به آرامی خارج کرده و بعد از آنکه خاک اضافه را از ریشه تکانده و جدا کردید آن را به آرامی به درون گلدان منتقل نمایید ،مراقب باشید تا ریشه ها جدا یا دچار شکستگی نشوند.

۶. پس از انتقال و کاشت نشاء توت فرنگی گلدان را با خاک پر کرده و خاک را به آرامی کمی فشار دهید، دقت کنید که فقط تا سطح طوقه گیاه خاک بریزید.

۷. پس از کاشت توت فرنگی در گلدان، در اولین مرحله، گلدان را تا حد اشباع آبیاری کنید در حدی که آب از سوراخهای ته گلدان خارج گردد.

۸. گلدان توت فرنگی خود را در محلی از خانه که آفتاب گیر باشد قرار دهید به این دلیل که توت فرنگی در مکانی گرم و پر نور بهتر و سریعتر رشد می کند.

نکات مهم برای پرورش موفقیت آمیز توت فرنگی گلدانی در منزل

 •  خاک گلدان را باید مرطوب نگه دارید ولی هرگز به طور ناگهانی حجم زیادی از آب را پای گلدان نریزید.
 •  خاک مناسب برای کاشت توت فرنگی در گلدان مخلوط خاک باغچه + پیت ماس + ورمی کمپوست می باشد.
 •  مقدار آب لازم برای گیاه، متوسط بوده، آبیاری گیاه در هفته باید به مقدار متوسط و در حد نیاز باشد.
 •  توت فرنگی برای رشد به نور فراوان خورشید نیازمند است. برای کاشت توت فرنگی در خانه گلدان را پس از کاشت به مکانی نورگیر پشت پنجره منتقل کنید.
 •  در مورد دمای مناسب برای رشد توت فرنگی باید بگوییم که دمای ایده آل برای رشد این گیاه ۱۵ درجه سانتی گراد است ؛ این گیاه در مکان سرپوشیده بهترین رشد را در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد دارد اما دماهای پایین تر و بالاتر را هم تحمل می کند.
 •  اگر فصل پاییز و زمستان را برای کاشت توت فرنگی انتخاب نموده اید، پیشنهاد میکنیم گلدان خود را در کنار رادیاتور یا منبع گرمایی دیگر قرار دهید

مراقبت های لازم برای پرورش توت فرنگی

 • در سال اول، شکوفه ها را برای جلوگیری از باردهی بچینید، اگر بتوانند میوه دهند، ازمنابع غذایی خود را صرف توسعه ریشه های سالم میکنند و در سال بعد باردهی دوچندان خواهند داشت.
 • در صورت نیاز گیاهان را حذف کنید، نسل اول و دوم تولیدات بهتری و بیشتری را تولید میکنند.
 • سعی کنید هر گیاه ۱۰ اینچ با بقیه فاصله داشته باشید.
 • رطوبت نقش بسزایی دارد به دلیل ریشه های کوتاهی که دارند وقتی ساقه ها در حال رشد هستند این گیا به آب بیشتری احتیاج دارد. وقتی گیاه توت فرنگی درحال رشد سات بهه آب زیادی احتیاج دارند.
 • زمین را کود دهید تا خاک را از آب و تهاجم علف های هرز نگه دارید.
 • حواستتان به علف های هرز باشد بویژه در ماه های ابتدایی پس از کاشت
 • هنگامی که فصل رشد به اتمام رسید، شاخه و برگ ها را به اندازه یک اینچ ببرید.و گیاهان را حدود ۴ اینچ کود دهیداین میتواند زمانی که حرارت به ۲۰ درجه فارنهایت رسید انجام دهید.
 • پوشش های ردیف اول گزینه مناسبی برای حفظ شکوفه ها و میوه ها از خطر پرندگان است.
توت فرنگی گلدانی

آفات توت فرنگی گلدانی

۱. کپک خاکستری گیاه توت فرنگی

۲. سفیدک آردی گیاه توت فرنگی

۳. سوسک ژاپنی گیاه توت فرنگی

۴. کنه های عنکبوتی گیاه توت فرنگی

۵. حلزون در گیاه توت فرنگی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )