ممنوعیت واردات برنج های خارجی و تاثیر آن بر قیمت برنج

دبیر انجمن واردکنندگان برنج می‌گوید: با ممنوعیت واردات برنج های خارجی امسال در ماه‌های محرم و صفر ممکن است با کمبود و نوسان نرخ برنج رو به رو خواهیم شد.

 برنج های خارجی

ممنوعیت واردات برنج

هفته گذشته مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک از ممنوعیت واردات برنج از اول شهریور خبر داد. برخی فعالان بازار می‌گویند این ممنوعیت‌های فصلی جهت حمایت از تولید داخل است اما با افزایش نرخ ارز امسال بحران تازه‌ای در تامین کالاهای اساسی مردم از جمله برنج وجود دارد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پاسخ به این پرسش که آیا با ممنوعیت واردات برنج های خارجی نرخ برنج‌های خارجی گران خواهد شد؟ گفت: هر ساله به دنبال حمایت از تولید داخل برنامه‌های فصلی در قالب افزایش میزان تعرفه برنج‌های خارجی اعمال می‌شد اما امسال به دلیل عدم دستیابی واردکنندگان برای تامین ارز واردات برنج‌های خارجی ممنوع ‌شد. به نظر می‌رسد با ممنوعیت واردات برنج‌های خارجی امسال در ماه‌های محرم و صفر احتمالا با مشکل کمبود و نوسان نرخ برنج رو به رو شویم.

مسیح کشاورز اظهار کرد: در حقیقت اگر شرایط ارزی امثال همانند سال گذشته بود با افزایش یا بحران کمبود برنج رو به رو نبودیم اما امسال به دلیل عدم تخصیص ارز نیمایی به واردکنندگان در عرضه برنج به بازار دچار مشکل خواهیم شد.

او با اشاره به میزان واردات برنج‌های خارجی تصریح کرد: در پنج ماهه امسال حدود ۴۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است؛ این در حالی که واردات برنج در مدت مشابه سال گذشته به ۹۱۰ هزار تن رسیده است. این آمارها نشان می‌دهد واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. بنابراین با توجه به کاهش واردات برنج‌های خارجی نرخ برنج‌های ایرانی نیز از این موضوع تاثیر خواهد گرفت و برنج ایرانی نیز در ماه‌های آینده احتمالا دچار نوسان نرخ خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.