گوشت مرغ درشتِ آنتی‌بیوتیکی نخورید/آمارهای رسمی دربارۀ «۳۰ سال مرغی» در ایران

طی سه دهه، مصرف سرانۀ گوشت کشور به دوسوم کاهش یافته و مصرف مرغ ۲.۵ برابر شده است، مرغ‌های درشتی که در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک و تریاک به بالای ۲ کیلو می‌رسند

طی سه دهه،مصرف گوشت مرغ ۲.۵ برابر و مصرف سرانۀ گوشت کشور به دوسوم کاهش یافته است، مرغ‌های درشتی که در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک و تریاک به بالای ۲ کیلو می‌رسند و سلامت آنها جای تردید دارد. در این گزارش برای جایگزینی این محصول راه‌حل‌هایی ارائه شده است.

 الزامات تغییر سبک زندگی

 الزامات تغییر سبک زندگی در دهه‌های اخیر، موجب شده بسیاری از عادت‌های نسل‌های پیشین، در نسل حاضر وجود نداشته باشد. برای مثال پیشینیان از جهات مختلف، غذای با پایۀ مرغ را مطلوب نمی‌دانستند، و بیشتر به گوشت دام، خصوصاً گوسفند، یا حداکثر گوسالۀ جوان، و در بسیاری مناطق شتر گرایش داشتند. اکنون طی یک روند بطئی و تدریجی از دهۀ 1330 تاکنون گوشت شتر بسیار محدود شده، مصرف گوشت گوسفند و بز به حداقل رسیده و گوشت گاو پرورشی و بخصوص مرغ جایگزین آن شده است.

مطالب مرتبط:
مرغداری اِشغالی! رفراندوم “جوجه‌های وارداتی” در صنعت مرغداری ایران: ۹۹.۸ درصد
کاهش مصرف نهاده‌های دامی با اجرای طرح ملی تولید مرغ گوشتی سایز

به گفتۀ علی‌صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، در سال گذشته(1398)، 2.7میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است. اگر جمعیت فعلی کشور را کمی کمتر از 84میلیون نفر بدانیم، مصرف سرانۀ گوشت مرغ در کشور ما کمی بیش از 32کیلوگرم به‌ازای هر نفر به‌دست می‌آید.

اتحادیه مرغ و ماهی ,

روند تغییر ذائقۀ پروتئینی مردم ایران از 1370 تاکنون ــ رقم سرانۀ مصرف مرغ اکنون 32 کیلوگرم است

تغییر ذائقۀ و سبک زندگی مردم کشور

واکاوی موضوع در گذشته‌های دور خیلی راهگشا نیست و مسئله‌ای را حل نمی‌کند، اما بررسی داده‌های رسمی نشان می‌دهد طی سه دهۀ گذشته در ذائقۀ مردم کشور ما، مرغ جایگزینِ گوشت قرمز و مرغوب شده است. این تغییر عادت در پروتئین مصرفی موجب شده اکنون بنابر آمارهای رسمی سرانۀ مصرف مرغ در ایران دو برابر سرانۀ جهانی باشد، که بسیار قابل تأمل است.

اتحادیه مرغ و ماهی ,

جدول | ارقام مربوط به مصرف گوشت قرمز و پروتئین و آبزیان در ایران – واحد: کیلوگرم ــ منبع: بانک مرکزی

با توجه به نهی دین اسلام از مصرف افراطی مرغ ماکیان، و احتمال بروز عوارض و بیماری‌های گوناگون از جمله در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک و تریاک در پرورش مرغ‌های درشت فعلی ــ که مسئولان امر نیز به آن اذعان کرده‌اند ــ به نظر می‌رسد خانواده‌های ایرانی با روش‌های گوناگون، مانند جایگزینی گوشت قرمز یا گوشت سایر پرندگان یا جایگزینی پروتئین‌های گیاهی و حتی کاهش مصرف گوشت در سبد خانوار، یا لااقل استفاده از مرغ‌های کوچک زیر 1800گرم، باید جلوی افراط در عادت قهری پیش آمده را بگیرند، تا خانوادۀ آنها از عوارض گوناگون این حوزه در امان بماند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.