علت زرد شدن برگ گیاهان و راه حل برطرف کردن آن

3

زرد شدن برگ گیاهان علل متعددی خواهد داشت که در همه ی آنها ریشه آسیب دیده است ازجمله علل زرد شدن برگ گیاهان میتوان به : آبیاری بیش از حد ، تشنگی زیاد و وجود آفات اشاره کرد.

علت زرد شدن برگ گیاها

اگر شما علاقمند به نگهداری گل و گیاه در منزل خود هستید ، پس حتما میدانید که یکی از نشانه های اولیه ی بیماری گیاهان ، زرد شدن برگ آنهاست. زرد شدن برگ گیاهان علل متعددی خواهد داشت که در همه ی آنها ریشه آسیب دیده است ازجمله علل زرد شدن برگ گیاهان میتوان به : آبیاری بیش از حد ، تشنگی زیاد و وجود آفات اشاره کرد.

پس تشخیص اینکه گیاه درگیر کدامیک است بسیار دشوار است. در این مقاله همراه شما هستیم تا علت زرد شدن برگ گیاهان را بررسی و آنها را رفع کنیم. 

زرد شدن برگ گیاها

مراحل بررسی علت زرد شدن برگ گیاهان و رفع آن

۱. بررسی تنش رطوبتی

اگر متوجه شدید برگ گیاهانتان زردرنگ شده است، خود را برای شناسایی علت آن و درمانش آماده کنید و شایع ترین علت این مشکل آبیاری بیش از حد و یا آبیاری کم است . برای بررسی این علل انگشت خود را تا ۱ یا ۲ بند انگشت در خاک فرو ببرید تا متوجه رطوبت خاک بشوید . تنها دست زدن بروروی سطح خاک کافی نیست چرا که سریع تر از همه جا در ابتدا همین سطح رویی خاک خشک میشود و سطوح زیرین هنوز مرطوبند .

راه حل :

اگر در حین بررسی خاک متوجه شدید که انگشتتان کاملا خشک است احتمال اینکه گیاهتان تشنگی کشیده وجود دارد . پس زمان آبیاری گیاهتان را منظور کنید تا گیاه تشنگی نکشد. همچنین اگر در هنگام بررسی متوجه شدید که انگشتتان مرطوب شد و خاک به آن چسبید امکان آبیاری بیش از حد وجود دارد.

در این حالت باید ریشه بررسی شود اما امکان بررسی در اعماق خاک وجود ندارد پس تنها خاک را بو کنید اگر بوی آهن زنگ زده به مشامتان رسید امکان پوسیدگی ریشه وجود دارد و باید تا مدتی به گیاه آب ندهید تا کاملا خشک شود . برنامه ی آبیاری گیاهتان را منظم کنید. حتما زهکش خاک رو بررسی کنید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

۲. به دنبال موارد مشکوک و ناخواسته بگردید !

اگر آبیاری بیش از حد و یا تشنگی گیاه از لیست علت زرد شدن برگ گیاهان خط خوردند باید زیروروی خاک را از نظر هجوم آفات بررسی کنید . اگرچه این کار دشوار است چرا که ممکن است با چشم انسان قابل دیدن نباشند. آفاتی چون کنه تارعنکبوتی ، پشه های سفید ریز ممکن است گیاهتان را تحریک کرده باشند.

مطالب مرتبط :
آموزش هرس درختان میوه
پوسیدگی ریشه و طوقه درختان میوه؛نشانه ها، پیشگیری و مبارزه

راه حل :

اگر حس میکنید که آفات در گیاهتان وجود دارد احتمالا شما شاهد مشکلات ظاهری دیگری نیز خواهید بود. آیا بعضی برگهای گیاهتان کوچکتر از حد معمول است؟ این مشکل ممکن است ناشی از وجود کنه تار عنکبوتی باشد. آیا احساس میکنید برگها نرم شده اند و حالت پوسیدگی دارند؟ زیرو روی برگ در نزدیکی اتصال به ساقه را بررسی کنید تا موجودات ریز سفید رنگی را مشاهده کنید به نام شپشک آرد آلود.

برای از بین بردن زرد شدن برگ گیاهان و این آفات در ابتدا بهتر است برگها را بشویید و برگهای آسیب دیده را هرس کنید. پس از آن با اسپری های حشره کش بر روی برگ و ساقه و خاک اسپری کنید.

۳. نور خورشید را از آنها دریغ نکنید

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ گیاهان ، نبود نور کافی برای آنهاست. اگر آپارتمان شما نورگیر نیست و نمی‌توانید نور کافی به آنها برسانید ایرادی ندارد، تنها کافیست گیاهانتان را هفته ای یکبار به بیرون ببرید تا حمام آفتاب بگیرند.

راه حل :

اگر گیاه شما در یک گوشه سایه قرار دارد برگهای آن نمیتوانند ویتامین های نور خورشید را جذب کنند و بیرنگ و زرد میشوند . یک از راه های از بین بردن زرد شدن برگ گیاهان این است که آن را دائما به جایی زیر نور خورشید یا در کنار پنجره منتقل کنید. اگر گیاه حساسی داشته باشید در طی این جابه جاییها ممکن است آسیب ببیند، چرا که گیاه طول می‌کشد تا به مکان خود عادت کند.

شما میتوانید گیاهتان را در کنار یک پنجره و یا با فاصله نزدیک از آن قرار دهید تا نور خورشید را دریافت کند و حواستان باشد که این درست است که شما در طول روز خانه نیستید تا از نور استفاده کنید اما پرده را کنار بزنید تا گیاهتان در نور خورشید غرق شود.

۴. گیاهان مناسب آب و هوای خانه‌تان را انتخاب کنید

بسیاری از گیاهان در مناطق گرمسیری رشد کرده و بزرگ شده اند و به هوای سرد و خشک عادت ندارند و همچنین برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند. پس اگر در آب و هوای سرد زندگی میکنید و درخت نخل خود را در کنار پنجره قرار داده اید از زرد شدن برگهای آن تعجب نکنید.

راه حل :

در نظر داشته باشید که گیاهتان سرما خورده است و این ممکن است تنها به دلیل هوای سرد نباشد بلکه تهویه ی بیش از حد هوا نیز ممکن است این مشکل را به وجود آورد. در این مواقع که محیط سردتر از زادگاه و نیاز گیاه است باید آبیاری را کمتر کنید چرا که آب داخل خاک از آبیاری قبلی به دلیل هوای خنک دیرتر تبخیر میشود و تا آبیاری بعدی باید مدت زمان بیشتری صبر کنید تا خاک خشک شود.

۵. مطمئن شوید گیاهانتان به خوبی تغذیه شده اند

شما ممکن است فرض کنید که گیاه شما تمام مواد مغذی مورد نیازش را از خاک دریافت می کند، اما یکی از علت زرد شدن برگ گیاهان ممکن است کمبود مواد مغذی که موجب فتوسنتز می شود، باشد.

راه حل :

اگر برگهای بزرگتر در گیاه زرد شوند و برگهای جدید سبز باشند، نشاندهنده ی کمبود نیتروژن در خاک گیاه است. پس با استفاده از کود نیتروژن گیاهتان را دوباره سرحال کنید فقط توجه داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید چراکه ممکن است باعث سوزاندن ریشه گیاه شود.

3 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام خیلی عالی بود استفاده کردم تشکر از
  شما من توی خونه خیلی گل گیاه دارم عاشق شان هستم ابراهیمی هست از تهران منطقه ۷

  1. مجید ضیایی پرور می گوید

   سپاس از همراهی شما

 2. علی صدیقی می گوید

  بسیار مفید بود
  خداقوت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )