پسیل گلابی (شیره یا عسلک گلابی یا آفت روغن چراغی)

پسیل گلابی یکی از آفات درجه اول درختان گلابی در ایران است. پسیل گلابی دوست دار آب و هوای گرم و خشک است و در نواحی که رطوبت نسبی پایین و درجه حرارت نسبتا زیاد باشد

پسیل گلابی یکی از آفات درجه اول درختان گلابی در ایران است. پسیل گلابی دوست دار آب و هوای گرم و خشک است و در نواحی که رطوبت نسبی پایین و درجه حرارت نسبتا زیاد باشد ، تراکم و خسارتش شدت بیشتری دارد. از این رو در باغهایی که در زیر درختان اقدام به کشت یونجه یا پوشش های سبز دیگر نمایند ، نظر به اینکه محیط را تا حدودی مرطوب میسازد ، جمعیت آفت و تخم ریزی حشره کاهش پیدا می کند.

محل تغذیه و خسارت در درجه اول برگها می باشند ولی آفت می تواند از میوه، دمبرگ و حتی پوست شاخه و تنه نیز تغذیه کند .

خسارت آفت به درختان گلابی به صورت های زیر انجام می گیرد :

1 . مکیدن شیره گیاهی و ضعیف شدن درختان .

2 . ترشح شیره بر سطح برگها و میوه ها اختلال در تنفس و فتوسنتز گیاه و تمرکز اشعه خورشید درمحل شیره که حالت ذره بینی دارد و موجب سوختگی برگها و ریزش آنها می شود .

3 . بدشکلی ، کوچک شدن و بد طعم شدن میوه ها .

4 . پسیل گلابی انتقال دهنده بیماری فتوپلاسمایی بوده که زوال و مرگ تدریجی درختان گلابی را موجب می گردد .

لازم به ذکر است که خسارت این آفت در مناطق گرم و خشک به مراتب بیشتر از نواحی سرد و مرطوب می باشد . پسیل گلابی زمستان را بطورت حشره کامل در زیر برگها ی ریخته شده ، اطراف طوقه درخت ، و در زیر پوستکهای تنه می گذرانند . طبق بررسی های بعمل آمده حشرات زمستان گذران همزمان با شروع رشد جوانهای درخت فعال و تخمریزی آنها آغاز می گردد . اولین تخمریزی معمولا در روی سرشاخه ها و در نزدیکی جوانه ها و بطور دسته جمعی و اغلب بصورت رشته ای انجام می گیرد . حشرات ماده زمستان گذران حدود 200 تا 400 عدد تخم می گذارند که اکثر تخم ها تا قبل از ریختن گلبرگها گذاشته می شوند .

نسلهای بهاره و تابستان گذران عمدتا تخم ها را بر روی برگها و بحالت مجتمع و در نزدیکی رگبرگهای اصلی می گذارند و هر حشره ماده در این فصل قادر است 500 تا 700 عدد تخم بگذارد .

کنترل آفت :

در خصوص کنترل این آفت می بایست متذکر شد که مبارزه شیمیای بعنوان آخرین حربه و راه حل بوده و حتی به جهت مصرف بی رویه و خارج از زمان آن و از بین رفتن دشمنان طبیعی ، آفت طغیان نموده و آفات جدیدی نیز در باغات ظاهر شده که باغدار ناچار به مصرف سموم جدید می گردد .

با عنایت به موارد یاد شده در خصوص کنترل و مدیریت اصولی آفت توصیه های زیر ارائه می گردد :

1 . رعایت فاصله درختان در موقع کشت (8*8) و هرس و آرایش آنها در پایین آوردن جمعیت آفت بسیار موثر می باشد .

2 . ایجاد پوشش گیاهی در سطح باغ نظیر کشت یونجه و شبدر مانع از بالا رفتن درجه حرارت و افزایش رطوبت نسبی گردیده و مانع از افزایش جمعیت آفت می شود .

لازم به ذکر است که حتی الامکان سپاشی در ساعات خنک (صبح زود و بعدازظهر) و در زمانی که باد نمی آید انجام گیرد .

سموم توصیه شده :

1 . انویدور 4/0 لیتر در هزار لیتر آب

2 . موسیپلان 25/0 لیتر در هزار لیتر آب

3 . کالیپسو 3/0 لیتر در هزار لیتر آب

4 . آکتارا 3/0 لیتر در هزار لیتر آب

5 . کنسالت 7/0 لیتر در هزار لیتر آب

6 . کاسکید 5/0 لیتر در هزار لیتر آب

7 . دیازینون 5/1 لیتر در هزار لیتر آب

مطالب مرتبط :
تمام آنچه باید درباره درخت گلابی بدانیم !
شناخت کامل بیماری لکه سیاه گلابی و روش مقابله با آن

3 . تغذیه متعادل گیاهی : کمبود و زیاد بودن عناصر غذایی پرمصرف ( ازت ، فسفر و پتاس) و کم مصرف (روی ، بر ، آهن ، منگنز و منیزیوم ) علاوه بر بروز بیماریهای فیزیولوژیک زمینه گسترش آفاتی چون پسیل را فراهم می آورد .

مصرف بیش از حد ازت موجب رشد برگی گیاه و حمله و تغذیه آفات مکنده ای چون پسیل را فراهم می کند . در مورد پسیل باید از مصرف بیش از حد کودهای ازته خودداری و نقش حساس پتاسیم را در ایجاد مقاومت در نظر داشت .

4 . آبیاری : پسیل گلابی حشره ای خشکی دوست وده و خسارت آن درباغ های کم آب بیشتر است . پس حتی المقدور با توجه به شرایط خشکسالی چنانچه باغدار بتواند آبیاری کافی و منظمی را انجام دهد شرایط برای طغیان پسیل فراهم نمی شود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.