رشد 100 درصدی قیمت حبوبات در سالی که تولید و واردات 160 هزار تن بیش از نیاز بود!

24

واردات و تولید حبوبات در سال ۹۸ حدود ۱۶۰ هزار تن بیش از نیاز کشور بود/ ۲۶۰۰ میلیارد تومان ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان داده شد و قیمت حبوبات ۱۰۰ درصد رشد کرد!

براساس آمارهای وزارت جهادکشاورزی، در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۶۹۹ هزار تن حبوبات در کشور تولید شده است. همچنین با آمارهایی که گمرک ایران منتشر کرده، طی سال گذشته ۱۶۱هزار تن انواع حبوبات نیز با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است.

به عبارتی دیگر طی سال ۱۳۹۸ موجودی حبوبات کشور حدود ۸۶۰ هزار تن بوده است. این میزان موجودی حبوبات درحالی است که کل نیاز سالانه کشور به حبوبات در حدود ۷۰۰هزار تن است.

قابل ذکر است موجودی حبوبات طی سال گذشته درحالی حداقل ۱۶۰ هزار تن مازاد بر نیاز کشور بوده که در ماه‌های اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت امسال، کشور با کمبود حبوبات مواجه شد و قیمت حبوبات بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

مطالب مرتبط:
درباره زراعت سویا

همچنین نکته مهم اینکه هنوز مشخص نیست ۱۳۱ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده به واردات حبوبات که با دلار بازار امروز، ارزش آن به بیش از ۲۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد، بین چه کسانی توزیع شده و این افراد دقیقا ارزهای دولتی را صرف چه اموری کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.