معرفی گوسفند نژاد سافولک

نژاد سافولک یکی از مشهورترین نژادهای گوسفند در جهان می باشد که خاستگاه آن را کشور فرانسه می دانند. این نژاد از ترکیب دو نژاد میش های Norfolk و قوچ های Southdown به وجود آمده و به دلیل ویژگی های جالب توجهش از جمله نژادهای به کار رفته در مبحث اصلاح نژادی است.

نژاد سافولک یکی از مشهورترین نژادهای گوسفند در جهان می باشد که خاستگاه آن را کشور فرانسه می دانند. این نژاد از ترکیب دو نژاد میش های Norfolk و قوچ های Southdown به وجود آمده و به دلیل ویژگی های جالب توجهش از جمله نژادهای به کار رفته در مبحث اصلاح نژادی است.

ویژگی های وزنی نژاد سافولک:

در این نژاد وزن قوچ بالغ حداکثر ۱۲۵ – ۱۳۵ کیلوگرم و وزن میش این نژاد حدودا ۷۵ – ۹۰ کیلوگرم می باشد. در این نژاد افزایش وزن به طور روزانه در دو ماهه اول زندگی ۴۰۰ گرم بوده که این مقدار برای نرهای دو قلو ۲۹۶ گرم می باشد.

در این نژاد میانگین درصد چند قلوزایی ۱۶۰درصد می باشد.

در این نژاد گوسفندان نر هنگام از شیرگیری  ۳۵ کیلوگرم و ماده ها ۳۲ کیلوگرم وزن دارند. پیش از شیرگیری متوسط افزایش وزن روزانه برای گوسفندان نر و ماده به ترتیب ۳۳۵ و ۳۰۹ گرم در روز است که میزانی قابل توجه می باشد به طوری که بره های نژاد سافولک در ۷۰ روزگی وزنی در حدود ۳۰ تا ۳۳ کیلوگرم دارند.

به دلیل این سرعت رشد بالا دام خیلی سریع به کیفیت مطلوب و میزان بالای گوشت برای فروش می رسد که این مساله موجب بازگشت سریع سرمایه و شروع سوددهی برای دامدار خواهد شد. در واقع این نژاد هم از نظر شیردهی و هم گوشت تولیدی بسیار جالب توجه است.

معرفی گوسفند سافولک

نژاد سافولک به دلیل تولید بالای گوشت و لاشه باکیفیت یکی از بهترین نژادهای گوسفند مطرح در اروپا و تمامی جهان است و این مساله موجب علاقه به پرورش این نژاد در تمام نقاط دنیا شده است.

نژاد سافولک علاوه بر تولید بالای گوشت دارای راندمانی بسیار خوب در زمینه شیردهی نیز می باشد. این نژاد به دلیل دارا بودن صفات گوشتی و شیری بسیار مطلوب یکی از بهترین نژادهای گوسفند جهت انجام اصلاح نژادی در تمامی جهان می باشد.

نژاد گوسفند سافولک در شرایط مختلف طبیعی بسیار مقاوم و سازگار بوده و خیلی سریع با محیط های مختلف سازگاری پیدا می کند. این نژاد در مدت زمانی کمتر نسبت به دیگر نژاد های گوسفند رشد کرده و به وزن ایده آل می رسد.

مطالب مرتبط:
بیماری آنتروتوکسمی (Pulpy Kidney)
بیماری بروسلوز در دام
همه چیز درباره گوسفند سنگسری

لاشه :

یکی دیگر از نکات جالب توجه این نژاد درصد بسیار پایین چربی آن و در نتیجه تولید گوشت خالص و با کیفیت است. این نژاد یکی از بهترین نژادهای گوسفند در جهان جهت دامداری اقتصادی و سوددهی بالا می باشد.

در سال های اخیر نژاد گوسفند سافولک در ایران نیز پرورش داده می شود.

اگر قصد پرواربندی نژادهای مختلف گوسفند و پرورش آن را دارید باید بدانید که خرید بره های سالم نیمی از هزینه های پرواربندی می باشد. مرکز فروش گوسفند زنده در هر ساعت شبانه روز و در هر کجای تهران آماده فروش بره های سالم از هر نژادی و مورد تایید شهرداری به شما می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.