مبارزه با آفات مهم درخت گیلاس

درخت گیلاس از آسیای صغیر که در نواحی حاصل خیز دریای خزر تا دریای سیاه برای اولین بار کشف شده و احتمالا پرندگان بذر این درخت را به دیگر نقاط اروپا برده اند و قرن شانزدهم تا هجدهم توسط استعمارگران انگلیسی و مبلغان دینی به امریکا نیز برده شده است.

امروزه گیلاس در بیش از چهل کشور جهان در مناطقه معتدل و حتی به صورت محدود در مناطق نیمه گرمسیری به صورت تجاری کشت میشود. بهتر است گیلاس در منطقه ی معتدله سرد کشت شود چرا که نسبت به هلو و زردالو به سرمای دیر رس بهاره مقاوم تر است و در مناطق کوهستانی خطر سرمازدگی بهاره در گیلاس کمتر است.

گلهای گیلاس بیشتر روی سیخک هایی با عمر زیاد و یا شاخه های دو ساله و قدیمی تر و تعداد کمی هم بر روی شاخه های یک ساله تشکیل میشود ، این جوانه ها دارای دو تا چهار گل میباشند ، در هر سیخک تعداد زیادی جوانه ظاهر مشود که طول عمر بالاتری نسبت به البالو دارند. بهتر است در یک باغ ترجیحا دو یا سه رقم مناسب از نظر گرده افشانی کشت شود.

درست است که گیلاس به بارش کافی باران در طول فصل نیازدارد اما کشت این محصول بهتر است در مناطقی با تابستان خنک انجام گیرد، یارندگی در زمان برداشت ممکن است سبب تحریک ترک خوردگی میوه و از بین رفتن محصول شود.

آفات مهم گیلاس: 

مهمترین آفت درخت گیلاس مگس گیلاس است این حشره در زمستان در عمق سه الی پنج سانتی خاک زندگی میکند و در فصل بهار به صورت مگس کامل میشود و پرواز میکند ، مگس سفید با حمله به میوه ی نارس با خرطوم خود شکافی در بدنه ی میوه ایجاد میکند و تخم خود را در داخل میوه قرار میدهد ، زمان برداشت گیلاس بر روی بدنه اثار کرم خوردگی دیده نمیشود اما درون گیلاس یک عدد کرم سفید است .

راه مبارزه با این مگس استفاده از تله ها است همچنین سم دیازینون در چهار مرتبه ی زمستانه، بعد از گل، زمان پیدایش میوه، و زمان رنگ اندازی گیلاس توصیه میشود.

مگس گیلاس

دیگرآفت مهم گیلاس سرخرطومی گیلاس است که سوسکی قرمز-طلایی است که در مقابل نور به سبز فلزی در میاید. این افت با تغذیه ی شب هنگام از گوشت میوه دچار اسیب به شکل ظاهری میوه میشوند و اغلب موجب ریزش میوه میشوند. استفاده از سم دیازینون برای مبارزه با این افت توصیه میشود.

سوسک سرخرطومی


کرم سفید ریشه که در پست های قبل توضیح کاملی در موردش داده ایم ، این افت ویرانگر با تغذیه از ریشه ی گیلاس خسارات جدی بر درخت گیلاس ایجاد میکنند، مبارزه با این افت نیز نیازمند استفاده ی غرقابی از سم دیازینون است.

افت دیگر سوسک شاخدار رزاسه است که خسارات این افت در زمان لاروی است و با ایجاد شکاف در ساقه وارد تنه میشوند و باعث نابودی درخت میگردند ، این کرم با کرم خراط متفاوت است اما هر دو از ساقه ی درخت تغذیه میکنند. راه مبارزه با این افت سمپاشی دیازینون در زمان تخم گذاری سوسک میباشد.

مطالب مرتبط:
بیماری غربالی درختان میوه هسته دار
آفات درختان بادام و روشهای مبارزه با آنها
علل ریزش گل ومیوه در درختان میوه
همه چیز درمورد سرخرطومی گیلاس

همانند همه ی درختان میوه و زینتی نیز از حمله ی کنه و شته در امان نیستن، راه مبارزه با ان سمپاشی شیمیایی از کنه کش ها و شته کش هایی مثل ابامکتین و کنفیدور است.همچنین برای مبارزه ی بیولوژیکی با این آفات میتوانید از کارتهای زرد و آبی استفاده کنید.

پوسیدگی ریشه نیز اسیب جدی به گیلاس می تواند وارد کند ، کشاورزان محترم در طول کشت بهتر است از اسید هیومیک و ترکبات مس استفاده کنند ، ابیاری نامناسب پوسیدگی را افزایش میدهد.
در آخر یاد آور می شویم که مبارزه با علف های هرز معمولا از جمعیت آفت ها در باغات کم می کند و خود نوعی مبارزه ی مفید در برابر آفات درختان می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.