همه چیز درباره انگورهای ایران | از غوره تا میوه

انگورهای ایران رنگ، شکل و طعم‌های متفاوتی دارند. در بسیاری از شهرهای ایران انواع انگورها به رنگ‌های سرخ، سبز، زرد و سیاه می‌روید و هرکدام مزه و شکلی متفاوت دارند. این میوه بهشتی که به «ملکه میوه‌ها» شهرت دارد سرشار از ویتامین «ث» است و یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می‌رود.

انگور به نام علمی vinifera از خانواده انگورسانان است و در بیشتر کشورهای دنیا رشد می‌کند. انگور بوته‌ای رونده دارد که شاخه‌های آن شبیه به پیچ دور هم تنیده می‌شود و روی زمین رشد می‌کند. بین همه کشورهای دنیا ایران رتبه دهم کشت انگور را دارد و این موضوع توجه به انگورهای ایران را دو چندان می کند .

بوته انگور با یک قلمه ساده در خاک باغچه هم می‌تواند رشد کند و شاید شما هم که این مطلب را می‌خوانید در حیاط خانه‌تان درخت مو داشته باشید و به انتظار اولین میوه یا بار سالیانه آن نشسته باشید.

ایرانی‌ها علاوه‌بر میوه انگور از برگ مو برای تهیه غذای لذیذی به نام دلمه هم استفاده‌ می‌کنند. همچنین غوره که میوه نارس انگور است برای ترشی و طعم دادن به خورشت‌های مختلف مناسب است. انواع کشمش هم از فراورده‌های انگور است که استفاده از آن برای غذاها، میان وعده و در کنار چای طرفداران زیادی دارد.

شما در کدام شهر زندگی می‌کنید؟ آیا شهرتان انگور معروف و خاصی دارد؟ این متن را تا انتها بخوانید تا با چند نوع از معروف‌ترین انگورها آشنا شوید.

همه چیز درباره انگورهای ایران

انگور یاقوتی از محبوبترین انگورهای ایران

انگور یاقوتی یکی از میوه‌های نوبرانه و محبوب تابستانی است. استان سیستان و بلوچستان خاستگاه اصلی انگورهای یاقوتی سرخ و سفید است. یاقوتی از انگورهای بی‌دانه است و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

انگور یاقوتی میوه اول فصلی است که  تازه و نورس خورده می‌شود. به بهانه نوش جان کردن انگور تازه به شهر زاهدان سفر کنید و با فرهنگ و تمدن این شهر آشنا شوید. جاذبه‌های گردشگری زاهدان دنیایی اعجاب‌انگیز در دل کویر است که می‌تواند سفری پر از هیجان را برایتان بسازد.

انگور بی دانه

انگور بی‌دانه

انگور سفید بی‌دانه یکی از معروف‌ترین انواع انگور است که کشمش آن به‌عنوان محصول صادراتی به کشورهای دیگر فرستاده می‌شود. این انگور از بهترین نوع انگور مجلسی هم به‌شمار می‌رود و دانه‌های آن معمولا گرد و بدون هسته‌اند که بیشتر در استان فارس می‌روید و بهترین زمان برداشت آن اواخر شهریور ماه است.

انگور بی دانه

مطالب مرتبط :
احداث و نگهداری باغات دیم انگور
کود دهی و تغذیه درختان انگور

انگور شانی یا شاهانی

انگور شانی یا شاهانی دانه‌ سیاه و تیره است و مصرف تازه‌خوری دارد. مویز یکی از فراورده‌های این نوع انگور است که از نظر علمی و طب سنتی اهمیت زیادی دارد و توصیه‌های زیادی درباره خوردن آن شده. این انگور در بیشتر شهرهای ایران و با آب‌و‌هوای مختلف قابل کشت است. تاکستان یکی از شهرهای استان قزوین است که به دلیل وجود باغ‌های انگور شهرت زیادی دارد. یکی از بهترین زمان‌های سفر به این شهر شهریور است.

انگور شاهانی
انگور حسینی

انگور حسینی

انگور حسینی از انگورهای دانه‌دار است و محل رویش آن بیشتر در استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه است. این انگور حبه‌هایی سبز‌رنگ دارد که کشیده و استوانه‌ای‌ شکل‌اند. حبه‌های شیرین و آب‌دار آن باعث محبوبیتش شده‌اند و بیشتر برای تازه خوری استفاده می‌شود.

سخن آخر

کشور ما خاک حاصلخیزی دارد و در هر گوشه‌و‌کنارش میوه‌های متنوعی رشد می‌کند و به عمل می‌آید. همان طور که در ابتدای این متن خواندید یکی از میوه‌های پرطرفدار ایران انگور است که تنوع زیادی هم دارد. شما به طعم کدام‌یک از آن‌ها علاقه دارید؟ تا به حال بوته یا درخت مو در باغچه خانه‌تان داشته‌اید؟ 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.