فناوریهای دیجیتال و بازار محصولات کشاورزی

92

فناوریهای دیجیتال در تمام دنیا به سبب ماهیت آنها چون سرعت ،دقت و قابلیت تکثیر وسیع پیام در زمان کوتاه البته از بعد اجتماعی آنها و در نتیجه قدرت آگاهی بخشی وسیع از یک طرف و از طرفی به سبب خاصیت بی بدیل آنها در کاهش شدید هزینه های عملیاتی و از همه آنها مهمتر قابلیت و توان این حوزه در بستر سازی ایجاد عدالت اجتماعی، اکنون و بیش از هر زمانی برای دولتها ،ابر شرکتها و فعالان اقتصادی نه تنها قابل اعتنا و توجه گردیده ،بلکه تمام توجه آنها را به این سمت و سو جلب کرده است .

از سوی دیگر تهدیدهای جهان شمول بهداشتی ، امنیتی همچون اپیدمی کرونا که فاصله گذاری اجتماعی را اجتناب ناپذیر و فعالیتهای فیزیکی را محدود نموده بیش از هر زمانی لزوم گسترش و اهمیت بسترسازی های فنی مناسب جهت کنترل این بحرانهای ناخواسته را گوشزد می کند.

کشاورزی ،پیشران اقتصادی

امروز بر کسی پوشیده نیست که یکی از بخشهای مهم پیشران اقتصادی هر جامعه توجه به اقتصاد پویا و مولد کشاورزی است ،پدیده ای که به سبب پتانسیل بالای آن در تامین امنیت غذایی کشور و ایجاد زنجیره ثروت آفرین و درون زای بهم پیوسته از تولید تا مصرف و از همه مهمتر توانایی بسیار بالای آن در ایجاد استقلال و خود اتکایی از طرفی و از طرف دیگر حتی تامین مایحتاج سایر کشورها و شکوفایی اقتصاد صادرات محور را در بستر آن می توان رقم زد .

 امروز شاید بتوان به جرات گفت “عمق استراتژیک” یک کشور را در عمق نفوذ کالایی و خدماتی آن در سایرکشورها ارزیابی کرد و کشاورزی در ایران با طبیعت چهارفصل و بالطبع محصولات کیفی آن قابلیت این موضوع را داشته و اکنون بیش از هر زمانی دارد اما این موضوع محقق نخواهد شد مگر با تحقق بازار دیجیتال کشاورزی ،بازاری که امروز دیگر حد و مرز جغرافیایی و فیزیکی نمی شناسد  .

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور روز پنجشنبه و در آیین رونمایی از طرح های پیشران اقتصاد دیجیتال اشاره ای به نقش فناوریهای دیجیتال در حوزه اقتصاد کشاورزی داشت و با ذکر مثالهایی به اهمیت توجه به این حوزه در دنیای کشاورزی پرداخت ،اما شاید همه فعالان این حوزه انتظار داشتند که آقای روحانی به مهمترین رکن اقتصاد یعنی بازار کشاورزی هم بپردازد ،بازاری که نه تنها می تواند ملی و منطقه ای بلکه فرامنطقه ای و فرا قاره ای باشد .

فناوریهای دیجیتال

فناوریهای دیجیتال و مدیریت تولید

این کاملا مشخص است که فناوریهای دیجیتال تاثیر بسزایی در افزایش راندمان و سهولت مدیریت تولید دارد،اما بر کسی پوشیده نیست که تولید باید متناسب با بازار تقاضای آن کالا هم باشد ،شما این تولید با کیفیت و کمیت بالا را که با فناوریهای پیشرفته دیجیتال ساخته و بسیار هم با کیفیت است در کدام بازار داخلی ، منطقه ای و جهانی می خواهید عرضه کنید ؟ در کدام میدان و عرصه قصد تشریح کیفیت و محتوی خوب آن را دارید ؟ و تازه در صورت پیدا کردن خریدار کدام سیستم مالی و یا تهاتری قابلیت نقل و انتقال و مراوده مالی آنرا قرار است انجام دهد ،آن هم در شرایط سختی که تحریمها محدودیتهای بسیاری را برای فعالان اقتصادی ما ایجاد کرده اند.

کاش آقای روحانی به این موضوع هم می پرداخت که چرا دولت از ایده ها و طرحهای استارتاپی در حوزه های فین تک در بخش کشاورزی و بازارهای ذکر شده به جز تسهیلات بانکی قطره چکانی گاه و بی گاه هیچگاه حمایت جدی نکرده و سرمایه گذاری را در این حوزه ها نه به عنوان ترجیج بلکه به عنوان یک ضرورت نگاه نمی کند ،ضرورت در خلق برند جهانی و نه ژست سیاسی و برگرداندن نگاهها به سمت بازار محصولات با کیفیت کشاورزی جمهوری اسلامی ایران.

مطالب مرتبط:
“کرونا” و فرصتی که استارتاپ “همراه بازار کشاورزی” فراهم کرده است.
استارتاپ های کشاورزی و بازار فرصتهای پیش رو

بازاریابی دیجیتال محصولات کشاورزی

امروز دنیا تشنه استفاده از خدمات و محصولات با کیفیت و کمیت ایرانی است که اتفاقا همین الان هم با فناوریهای دیجیتال انجام می شود ، خیلی از سیستمهای مدیریت تولید در گلخانه ها و مزارع و دامداریهای بزرگ ما از این تکنولوژیها بهره می برند ،اما آیا تضمینی وجود دارد که پس از تولید، بازاریابی مناسبی هم برای آن محصولات از قبل شده باشد ،آیا این نشانی از ضعف و کم کاری ما در این حوزه نیست ؟

آقای روحانی به درستی چندی قبل از ضرورت ایجاد ارز دیجیتال در حوزه کشورهای اسلامی صحبت کرده بود آیا زمان آن نرسیده که اکنون و در این شرایط که هم استعدادهای نخبه نظریه پرداز ، هم فعالان اتفاقا پر شمار این حوزه آمادگی کار دارند ،دست به دست هم دهند و در بستری که دولت می تواند آنرا ایجاد و حمایت کند نقش آفرینی کند .

نویسنده مقاله امروز و به عنوان محقق و فعال حوزه بازار دیجیتال کشاورزی معتقد است پتانسیلهای نرم افزاری و سخت افزاری و سرمایه های ارزشمند فکری و نظریه پردازی بیش از هر زمانی در کشور ما وجود دارد ، به اتکا همین سرمایه ها ،شرکتهای فناوری ما در همه زمینه ها و بخصوص بازار مستعد دیجیتال کشاورزی می توانند نقش مهمی در اقتصاد تک محصوله ما ایجاد کنند و بهترین بازارهای داخلی و خارجی را برای محصولات کشاورزی کشف و خلق کنند .

نگاه نو

هنوز هستند کسانی که تفکر سنتی از بخش کشاورزی در ذهنشان وجود دارد اما آیا دولت به عنوان متولی حمایت و بسترسازی فعالیت حرفه ای این بخش وظایف خود را قبول می کند و حاضر به ایفای آنها است ؟ آیا نهاده های شبه دولتی و یا خصوصی فعال در حوزه کشاورزی حاضرند بر روی فناوریهای دیجیتالی در این حوزه تمرکز و هزینه کنند ؟ هزینه ای که با توجه به پتانسیل فوق العاده بالای این حوزه بسیار پایین خواهد بود ؟ قطعا پاسخ به اینها و سوالات متعدد مشابه عزم  و اراده دولت و نهادهای مشابه را بیشتر آشکار می کند ،این گوی و این میدان .

نویسنده:مجید ضیایی پرور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.