شیوه های جابجایی درختان که باید بدانید!

جابجایی درختان در بسیاری از پروژه های عمرانی و یا تغییر کاربریها امری اجتناب ناپذیر به نظر می رشسد که می بایست با اتخاذ شیوه های درست ،آسیب های وارده را به درخت تا سر حد امکان کاهش داد .

جابجایی درختان در بسیاری از پروژه های عمرانی و یا تغییر کاربریها امری اجتناب ناپذیر به نظر می رشسد که می بایست با اتخاذ شیوه های درست ،آسیب های وارده را به درخت تا سر حد امکان کاهش داد .

در زیر نگارنده سعی خواهد کرد به اختصار این شیوه ها را توضیح دهد.

عموما انتقال درخت در سه روش امکان­پذیر است.

روش اول جابجایی درخت:

ریشه برهنه(ریشه لخت)

روش دوم جابجایی درخت:

بسته بندی و گونی پیچی کردن ریشه گیاه

روش سوم جابجایی درخت:

روش استفاده از ماشین آلات مخصوص جابجایی درخت

آزمایشات و تجربیات در زمینه جابجایی انواع درختان با سایز­های مختلف نشان می­دهد که روش اول برای درختان بن­‌های بیشتر از ۵ سانتیمتر ریسک پذیری بالایی دارد. بیشتر برای جابجایی درختچه­‌های کوچک موفقیت آمیز است. در زیر روش اول و دوم را آموزش خواهیم داد و نکاتی را که کاملا ضروری است و به بقای درخت کمک می‌کند بررسی خواهیم کرد.

جابجایی درختان

اما اقدامات مشترکی که در هر دو روش اول باید انجام شود به شرح زیر است:
با توجه به جنس خاک احتمال نرسیدن رطوبت به عمق خاک زیاد است. از مرطوب بودن خاک اطراف ریشه درخت اطمینان داشته باشید و چندین مرتبه ۲ یا ۳ روز قبل از جابجایی خاک را سیراب نمایید.

علت این امر جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه­‌های گیاه هنگام خارج کردن و جابجایی آن می­‌باشد. در برخی موارد بستن شاخسار گیاه به طوری که به محل اتصال شاخه به درخت آسیبی نرسد، پیشنهاد می­‌شود. در مواردی نیز در جابجایی درختان بزرگ هرس نیز توصیه می­‌شود که در مطالب بعدی نحوه هرس کردن صحیح درختان توضیح داده خواهد شد.

جابجایی درخت به روش ریشه برهنه

همانگونه که در فوق اشاره شد، درختچه­‌های خزان­پذیر با ارتفاع حداکثر ۲ متر یا قطر تنه ۵ سانتیمتر برای این روش مناسب است و در غیر این صورت از روش دوم یعنی روش روت بال(گونی پیچی) باید استفاده نمود.

در این روش ابتدا باید به اندازه کافی از گیاه فاصله بگیریم و بعد شروع به کندن گودال اطراف درخت کنیم. بسته به نوع گیاه حجم ریشه اطراف درخت متفاوت است. یه روش کلی برای این منظور اینست که از تنه درخت حداقل دایره­‌ای به  شعاع ۳۰ سانتیمتر فاصله گرفته و شروع به حفر کانال می‌­کنیم.

در این فاصله به ریشه‌­های اصلی آسیبی نخواهد رسید و ریشه­‌های جانبی قطع می­‌شوند. عمق گودال حدود ۴۵ سانتیمتر مناسب است. برای خارج کردن خاک موجود در گودال از یک چنگک کمک بگیرید و با حرکت بر خلاف تنه درخت عمل کنید تا آسیبی به ریشه نرسد. حتما  با پارچه مرطوب ریشه­‌های بیرون آمده را بپوشانید و از خشک شدن آن محافظت نمایید. باید به این نکته توجه کرد که هر چقدر حجم بیشتری از ریشه باقی بماند، نتیجه بیشتری خواهیم گرفت. پس حفاری را تا عمق کمتر از ۴۵-۶۵  سانتیمتر انجام ندهید.

پس از اینکه به عمق مورد نظر رسیدید می­‌توانید با دقت درخت را کج نموده و با استفاده از ابزار برش ریشه، گیاه را آزاد کنید. اکیدا با فشار آوردن به تنه گیاه به آن آسیب نرسانید. می­توانید در برخی موارد از فشار آب استفاده نمایید. اگر محل جدید گیاه فاصله وجود دارد، گیاه را در موادی سبکی مثل خاک اره مرطوب یا خاک برگ  و در سایه و محیط خنک نگهداری کنید و در چاله ای مناسب که اطراف ریشه گیاه را با خاک سبک بتوان پر کرد، بکارید.

ریشه برهنه برای جابجایی درختان کوچک

جابجایی درخت به روش ریشه برهنه

جابجایی درخت به روش روت بال(گونی پیچی و بسته بندی ریشه درخت همراه با خاک)

این روش برای گیاهان با قطر تنه بیشتر از ۵ سانتیمتر کاربرد دارد. در این روش درواقع درخت همراه با خاک اطراف ریشه جابجا می­‌شود. قبل از شروع به کار باید درخت را هرس مناسب کرد. هرس سنگین شاخه­‌های درخت توصیه نمی­‌شود. میزان خاک توپی شکل و گونی پیچ شده اطراف ریشه درخت به اندازه دو سوم از گستره تاج درخت می­‌باشد.

گستره تاج درخت در زمانی که آفتاب به طور عمود بر زمین میتابد، میزان سایه درخت مشخص می­‌شود. برای این کار از سایه انداز درخت به اندازه یک سوم به سمت تنه درخت رفته و علامتگذاری می‌­نماییم. جنس خاک و نوع درخت در میزان اندازه توپ ریشه و شکنندگی خاک اطراف آن بی­‌تاثیر نیست. البته در درختان همیشه سبز کوچک و درختچه­‌های کوچک این میزان به طور تقریبی به قطر نیم متر مناسب است.

جابجایی درختان همیشه سبز متوسط

در درختان همیشه سبز متوسط و درختچه‌­های بزرگ و همچنین درختان با قطر تنه ۱۱ سانتیمتر به بالا این میزان توپ ریشه بین ۵/۰ تا ۵/۱ متر میرسد. در صورتی که درختی در گروه­‌بندی فوق جای نگرفت و سایز بزرگتری داشت، توپ ریشه بیشتر از ۵/۱ متر مناسب خواهد بود.

جابجایی درخت و کاشت آن پس از برداشتن آن از روی زمین ممکن است یک کار دلهره آور به نظر برسد. اما با دستورالعمل مناسب، باغداران تازه‌کار می‌توانند بیشتر درختان کوچکتر را دوباره بکارند. با ارزیابی وضعیت درخت و حفظ توپ ریشه‌ای دست نخورده‌، شما قادر خواهید بود درخت را سالم نگه دارید تا زمانی که آماده کاشت آن باشید. اگر درخت را با دقت در مکان جدید بکارید و از مواد مخصوص قبل و بعد از جابجایی که به طور انحصاری در اختیار سبزوانه است، استفاده نمایید، همچنین از گیاهان به طور روزمره مراقبت کنید، درخت شما احتمالاً در جابجایی زنده می‌ماند!

توصیه می شود که جهت جابجایی درختان بزرگ(بن ۳۵ سانتیمتر به بالا) و درختان همیشه سبز، حتما از کارشناس جابجایی درخت و شرکت جابجایی درخت که تجربه این کار را داشته باشد استفاده نمایید. همچنین می توانید از مشاوره رایگان سبزوانه و تجربیات پانزده ساله پروژه های بزرگ جابجایی را دارد، کمک بگیرید.

گام اول:

آماده کردن گیاه

آماده سازی درخت قبل از جابجایی

آماده سازی درخت قبل از جابجایی

ارزیابی کنید که آیا درخت به اندازه کافی سالم برای جابجا کردن است. اگر درخت شما ناسالم است، احتمال دارد در حین جابجایی از شوک بمیرد.

اگر درخت شما دچار کمبود آب یا بیمار شده است، قبل از جابجایی سعی کنید بیماری آن را تا حد ممکن درمان کنید.

گام دوم: 

فصل خواب درخت(خزان)

جابجایی درخت و فصل خواب درختان

جابجایی درخت و فصل خواب درختان

منتظر بمانید تا در فصل خواب درخت، عملیات جابجایی درخت را انجام دهید. بهترین زمان برای کاشت یک درخت در اواسط پاییز تا اواخر زمستان است. زمانی که به اصطلاح درخت خفته است و احتمال آسیب دیدن کمتر است. اگر درخت شما سالم است و فوراً نیازی به کاشت ندارید، آن را تا فصل خفته خود در محل اصلی خود نگه دارید.

گام سوم

حفاری اطراف ریشه درخت

کندن و حفاری اطراف ریشه

درخت را از روی زمین جدا کنید. با استفاده از بیل، خاک سطحی اطراف ریشه‌ها را که نزدیک به تنه درخت است نزدیک کنید. این ریشه‌ها توپ ریشه درخت را تشکیل می‌دهند. زیر توپ ریشه را حفاری کنید و درخت را به سمت بالا و خارج از زمین بکشید.
۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر توپ ریشه را برای هر ۲٫۵ سانتی متر قطر تنه درخت حفر کنید.
۲۴ ساعت قبل از برداشتن درخت ، خاک را آب دهید تا حفر آن راحت‌تر شود.

گام چهارم

گونی پیچی توپ ریشه جهت جابجایی درخت

گونی پیچی توپ ریشه جهت جابجایی درخت

توپ ریشه درخت را به صورت کامل با استفاده از پارچه یا گونی بپوشانید. با استفاده از بیل کوچک، تمام توده‌های خاک را از توپ ریشه دور کنید.  گونی را محکم در اطراف درخت با یک سوزن مخصوص بخیه بزنید.

گام پنجم

انتقال توپ ریشه گونی پیچ شده

انتقال توپ ریشه گونی پیچ شده

هنگام جابجایی درخت، توپ ریشه را سالم نگه دارید. زمانی‌که که درخت را به مکان جدید خود منتقل می‌کنید، آن را توسط تنه بگیرید. (آن را بالای توپ ریشه بگیرید تا از ریشه ریشه جلوگیری شود) اگر درخت برای حمل شما خیلی سنگین است، آن را درون فرغون یا چرخ دستی قرار دهید و یا با جرثقیل جابجا نمایید.

گام ششم

کاشت درخت

کاشت درخت

بلافاصله پس از برداشتن آن، درخت را دوباره بکارید. در صورت امکان، درخت را در همان روز کاشت کنید و آنرا روی زمین به صورت گونی پیچ شده نگاه ندارید. 

بخش دوم

گام اول

قرار دادن و کاشت درخت در محل جدید

شرایط محل جدید جهت کاشت درخت

شرایط محل جدید جهت کاشت درخت

مطمئن شوید که مکان جدید متناسب با نیاز درخت شما باشد. اگر درخت شما در مکان قدیمی خود شاداب و سرحال بود، باید محلی را با همان نوع خاک، شرایط آب و هوایی و سطح سایه انتخاب کنید. تحقیق کنید که درخت شما چه شرایطی دارد. درخت را از بین نبرید تا سلامت آن را بهبود ببخشد.

گام دوم

چاله جهت کاشت درخت جابجا شده

چاله جهت کاشت درخت جابجا شده

چاله‌ای تقریباً به عمق چاله قدیمی درخت حفر کنید. اگر چالهخیلی عمیق باشد، هنگامی که درخت خود را آب می‌دهید، باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. با این وجود، باید چاله را حدود ۲-۳ اینچ (۵٫۱-۷٫۶ سانتی متر) بزرگ‌تر از چاله اصلی حفر کنید تا بتوانید مالچ و لایه رویی بیشتری اضافه کنید. 

نکته:
قبل از حفاری از محل عبور لوله‌های آب و و گاز، کابل‌های برق و تلفن اطمینان حاصل نمایید.

گام سوم

باز کردن گونی

باز کردن گونی

بسته بندی که توسط گونی انجام دادید را از توپ ریشه جدا کنید. گونی‌پیچی رسیدن اکسیژن به ریشه را محدود خواهد کرد. این به نوبه خود، می‌تواند باعث ایجاد کمربند شود که سرانجام درخت را از بین می‌برد. برای جلوگیری از این امر ، قبل از کاشت درخت در محل جدید، بسته‌بندی را کاملاً از بین ببرید.

گام چهارم

قرار دادن درخت داخل چاله

قرار دادن درخت داخل چاله

درخت را با دقت داخل چاله قرار دهید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به درخت، آن را داخل چاله پرتاب نکنید. کاشت اغلب برای درختان آسیب‌زا است و باید آن‌ها را به آرامی در چاله قرار دهید. آن را درون چاله پایین آورده و آن را تنظیم کنید تا تنه به صورت راست بماند.

گام پنجم

همسطح سازی بالای توپ ریشه با زمین

همسطح سازی بالای توپ ریشه با زمین

برای اطمینان از همسطح شدن با سطح زمین از بیل خود استفاده کنید. دسته بیل خود را روی زمین و در سراسر سوراخ قرار دهید. بالای توپ ریشه باید با سطح سوراخ همسطح باشد. اگر توپ ریشه خیلی عمیق در زمین قرار گرفته باشد، آن را برداشته و مقداری خاک را به داخل چاله برگردانید تا سطح ریشه همسطح شود.

گام ششم

پر کردن چاله با خاک و مواد مناسب

پر کردن چاله با خاک و مواد مناسب

چاله را با خاک سطحی پر کنید. درخت مورد نظر برای انطباق با محل جدید خود به مواد آلی و مواد مغذی زیادی احتیاج دارد. خاک سطحی، کمپوست یا ترکیبی از آن را تهیه کنید.

خاک مخصوص را در اطراف ریشه‌های درخت حلقه کنید تا اینکه چاله را به سمت بالا پر کنید. یک خاک سطحی لومی با مخلوط یکنواخت ماسه، سیلت و خاک رس برای کاشت درختان ایده آل است.

بخش سوم

گام اول

مراقبت از درخت جابجا شده

اضافه کردن مالچ

اضافه کردن مالچ

یک لایه مالچ ۲-۳ اینچ (۵٫۱-۷٫۶ سانتی متر) در اطراف پایه درخت اضافه کنید. مالچ را در حلقه چند اینچ (سانتی متر) دور از تنه بمالید. این به درخت کمک می‌کند تا رطوبت و دمای معتدل خاک اطراف گیاه را حفظ کند.
حلقه مالچ را عمیق‌تر از ۳ اینچ (۷٫۶ سانتی متر) نکنید تا از خفه شدن درخت جلوگیری کنید.

گام دوم

آبیاری پس از کاشت

بلافاصله پس از کاشت، درخت خود را آب دهید. پس از کاشت درخت خود، خاک را با آب دادن مرطوب نگه دارید. با استفاده از شیلنگ باغبانی با یک جریان ثابت، درخت را به مدت یک بار ۳۰ ثانیه آب دهید. هر هفته یک یا دو بار آبیاری(بسته به گرمای هوا) نمایید. 
خاک درخت باید مرطوب باشد. اما آبیاری فراوان موجب از بین رفتن گیاه و پوسیدگی ریشه خواهد شد.
هفته ای دو تا سه بار در طول تابستان یا در آب و هوای گرم، درخت خود را آب دهید.

گام سوم

مهار درختان جابجا شده

مهار درختان جابجا شده

درختان خود را در آب و هوای بادی مهار کنید. برای جلوگیری از سقوط درخت خود در حالی که هنوز ریشه جدید نداده، سیستم مهار ایجاد کنید.  توسط چند بند، تنه درخت زا به زمین ببندید.

البته در مورد درخت های بزرگ اجرای سیستم مهار باید توسط شرکت جابجایی درخت انجام شود. 
خطرات را به طور مرتب بررسی کنید تا خسارت وارد نشود.

گام چهارم

پس از جابجایی درخت را هرس شدید نکنید

به مدت یک سال درخت را به طور شدید هرس نکنید. پس از کاشت درخت، آن را هرس کنید و شاخه های خشک یا شکسته را جدا کنید. اگر می خواهید شاخه های بزرگ را برداشته یا شکل درخت را تغییر دهید، حداقل یک سال صبر کنید

گام پنجم

به مدت ۲-۳ سال از کود دادن به درخت جابجا شده خودداری کنید

به مدت 2-3 سال از کود دادن به درخت جابجا شده خودداری کنید

به مدت ۲ تا ۳ سال از کود دادن درخت خودداری کنید. پیوند برای درختان تازه جابجا شده توصیه نمی شود زیرا تا زمانی که ریشه های درخت شما دوباره زنده نشود بی اثر است. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.