کرم سفید ریشه و روش های مبارزه با آن

کرم سفید ریشه و روش های مبارزه با آن؛ اژدها در زیر خاک

اژدها در زیر خاک : 

کرم سفید ریشه در اکثر نقاط کشور و بیشتر در نواحی سردسیر به صورت کرمهای سفید رنگی در خاک یافت می شود که از ریشه ی گیاهان تغذیه میکنند، از این جهت می توان به گیلاس، سیب، گلابی، به، هلو، گوجه، آلو، زردآلو، انار، مو، تاج خروس وحشی، خیار، بادمجان، لوبیا سبز ، کدو، سیب زمینی، یاس بنفش، برگ بو ، برگ نو، گلایول، چمن، تبریزی، بید، نارون به عنوان محل مناسب برای تغذیه ی کرم های سفید ریشه اشاره کرد.

معرفی کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه از نوع سپر داران و سخت پوستان می باشد و حدود 3 سال طول نسلشان را طی میکنند این آفت زمستان را در خاک میگذراند و در بهار سال سوم در محفظه ی گلی که برای خود درست کرده است وارد شفیرگی میشود و در یک دوره ی 17 الی 24 روزه به بلوغ میرسد.

شکل کامل و بالغ آفت سوسکهایی هستند حدود20 تا 35 میلیمتر با رنگ قهوه ای و سیاه که توده هایی از پولک های صدفی سفید رنگی بر روی بدن دارند این حشره که شب پرواز است و در اطراف چراغ ها به پرواز در می ایند ،حشرات نر قادر به تولید صدا هستند و در طول روز بر روی تنه ی درختان در حال استراحت هستند.

جنس نر این آفت بعد از جفت گیری بر روی سطح خاک میمیرند ولی حشرات ماده زیر خاک میروند و تخم گذاری می کنند . تخم این سوسکها بیضی شکل نزدیک به کروی است به رنگ سفید صدفی که به صورت دسته جمعی در خاک یافت میشوند اندازه ی این تخمها به قطر 2.5تا 4 میلیمتر میباشد.

لارو این حشرات اسکارابیفرم می باشد . به این گونه که دارای پاهای سینه ای نسبتا قوی و بدن خمیده هستند.

دوران شفیرگی

شفیره در نزدیکی سطح شکل میگیرد و لاروهای بالغ گهواره ای از گل در تزدیکی سطح خاک درست میکنند. دوره ی جنینی کرم سفید ریشه 2 تا 3 هفته است و لارو ها پس از خروج از تخم وارد خاک میروند و به تغذیه ی ریشه مشغول میشونددر سنین پایین در نزدیکی سطح خاک زندگی میکنند و از ریشه های باریک و تازه استفاده مینند ، اما در سنین بالا تر از ریشه های ضخیم تر و اصلی تر استفاده میکنند.

پس از تخم گذاری لاروهای جوان اغلب ریشه ی گیاهان را هدف تغذیه ی خود میدانند لاروهای دو و سه ساله درختان را هدف قرار می دهند و از پوست و شاخه های درخت تغذیه کرده بدین ترتیب جریان شیره نباتی درخت قطع می شود و خیلی زود درخت خشک میشود.
این کرم با کرم ساقه خوار و چوب خوار و اصطلاحا کرم خراط ، متفاوت است .

چرخه ی زندگی کرم سفید ریشه

راههای مبارزه با کرم سفید ریشه :

الف – جمع آوری و از بین بردن حشرات کامل:جمع اوری سوسک های بالغ به این علت که از تخم ریزی انها جلوگیری میشود بسیار مفید متواند باشد.

ب _ از بین بردن کرم سفید ریشه در خاک به دو روش این کار انجام میشود – روش اول بیل زدن باغ در بهار است که فواید زیادی دارد که یکی از این فواید مبارزه با این کرم ها است، به این صورت است که این کرم ها یا با ضربه های بیل از بین میروند یا توسط پرندگان از روی سطح خاک شکار میشوند.

روش دوم مسموم کردن کرم های درون خاک است که در قسمت مبارزه ی شیمیایی توضیح خواهیم داد.

ج _ از بین بردن علف های هرز یک ساله به این علت که منبع غذایی خوبی برای این لارو ها هستند.
د _ شخم زمستانی و جمع آوری لارو ها در اسفند ماه
س _ ریختن شن در اطرلف ریشه ی درخت.

مطالب مرتبط :
کرم ساقه خوار درخت یا “کرم خراط ” و روشهای مبازره با آن
کرم خراط ،آسیب رسان‌ترین آفت درخت گردو
زنگار سیب و راههای درمان آن!

مبارزه ی شیمیایی

مبارزه ی شیمیایی با کرم سفید ریشه یک دوره ی سه ساله است و به این صورت است که محلول سم را به صورت ابمال استفاده کرده و سه تا پنج روز بعد یک آبیاری بسیار سبک انجام میشود تا سم به صورت یک نواخت تر در اعماق زمین پخش شود.

باید توجه کرد که محلول سمی باید 10 الی 15 سانتیمتر داخل خاک نفوذ کند، پس بهتر است زمین الوده قبل از سمپاشی بخوبی ضد عفونی شود تا سم به خوبی به اعماق خاک نفوذ کند. 

برای ضد عفونی کردن خاک اطراف درخت را به شعاع نیم متر تا یک متر کنار میزنند و ایجاد تشنگی میکنند سپس ریشه های اصلی را با سم لیندین یا دیازینون به خوبی خیس میکنند و بعد خاک ها را بر میگردانند.
هدف اصلی از سم پاشی شیمیایی از بین بردن لارو ها می باشد .

سم مورد استفاده برای این لارو ها دیازینون است که به صورت مایع و گرانوله دراپلیکیشن “همراه بازار کشاورزی” موجود می باشد بهتر است سم دیازینون را در ماه بعد هم تکرار کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.