علایم کمبود گوگرد در ذرت

0

کمبود گوگرد در ذرت باعث کاهش رشد گیاه و تأخیر در بلوغ آن می‌شود. همچنین موجب زردی عمومی برگهای جوان ذرت می شود و در بیشتر موارد کمبود ازت اشتباه گرفته میشود.

اهمیت گوگرد در ذرت

گوگرد عنصری ضروری برای ذرت محسوب می‌شود و یک درشت مغذی ثانویه است. کود گوگرد برای ذرت، نقش کلیدی در سنتز پروتئین در ذرت ایفا می‌کند و برای بسیاری از عملکردهای گیاه از جمله فتوسنتز، تشکیل کلروفیل و تثبیت نیتروژن مورد نیاز است.

کود گوگرد می‌تواند سبب از بین رفات آفات ذرت شود و از این طریق در سلامت محصول تاثیر زیادی دارد. همچنین باعث کاهش شوری خاک می‌شود و در نتیجه گیاه می‌تواند به خوبی رشد کند.

کمبود گوگرد در ذرت

علایم کمبود گوگرد در ذرت

در صورت کمبود گوگرد، رنگ برگ گیاه ذرت کم رنگ می‌شود، رشد گیاه متوقف می‌شود و بلوغ به تأخیر می‌افتد. در ذرت، کمبود گوگرد خود را به‌صورت ظاهری زرد رنگ نشان می‌دهد که مشابه کمبود نیتروژن (N) است. از آنجا که گوگرد بر خلاف نیتروژن در گیاه بی‌حرکت است، علائم ابتدا در برگ‌های جوان ظاهر می‌شود. 

درحالی‌که علائم کمبود نیتروژن  ابتدا در برگ‌های مسن ظاهر می‌شود. وجود برگ‌هایی با بافت راه راه نیز در ذرت نیز از علائم کمبود گوگرد است و ممکن است با کمبود منیزیم، منگنز یا روی اشتباه گرفته شود. اگر کمبود گوگرد با کمبود نیتروژن اشتباه گرفته شود، استفاده از نیتروژن علائم کمبود را تشدید می‌کند.

علت کمبود گوگرد در ذرت

کمبود گوگرد در خاک به ندرت اتفاق می افتد. گوگرد در خاک متحرک بوده و در اثر آبشویی به اعماق پایینی خاک حرکت می کند. در نتیجه کمبود گوگرد معمولا در خاکهایی با مواد آلی کم، خاکهای شنی یا خاک های با pH بالا مشاهده می شود.

بخش اعظم گوگرد موجود در خاک در مواد آلی خاک و یا متصل به ذرات رس می باشد. باکتری های موجود در خاک در فرآیندی که به عنوان معدنی شدن شناخته می شود، آن را در دسترس گیاهان قرار می دهند.

این فرآیند نیازمند دمای بالا می باشد زیرا چنین شرایطی فعالیت این میکروارگانیسم ها و تعداد آنها را افزایش می دهد. گوگرد در گیاهان غیرمتحرک است و به راحتی از برگ های قدیمی تر به برگ های جوان منتقل نمی شود. بنابراین کمبود گوگرد ابتدا در برگ های جوانتر ظاهر می شود.

سایر مطالب:

مزایای کود گوگرد مایع در کشاورزی

علل کمبود روی در خاک ها

نشانه های کمبود بور در گیاهان

کنترل ارگانیک

مخلوط کود دامی و کمپوست برگی یا مالچ گیاهی برای تامین مواد آلی و عناصر غذایی (مانند گوگرد و بر) مورد نیاز گیاهان بسیار مناسب می باشد. این روش، روشی بلند مدت برای رفع کمبود گوگرد در گیاهان است.

کنترل شیمیایی

گیاهان به راحتی سولفات را در pH پایین خاک جذب می کنند. در نتیجه بهتر است ابتدا pH خاک را بررسی کرده و در صورت بالا بودن آن، با گوگرد، نیترات پتاسیم یا اسید سیتریک اسیدیته خاک را پایین آورد. استفاده از کودهای غنی از سولفات قبل از کاشت باعث غنی سازی خاک و رشد گیاهان می شود که بهترین روش برای جلوگیری از کمبود گوگرد می باشد. با این حال، حفظ مواد آلی خاک سبب افزایش دسترسی گیاه به گوگرد و کاهش آبشویی مواد مغذی از خاک می شود.

اقدامات پیشگیرانه

  • استفاده از کود حاوی گوگرد در مزارع.
  • دفن کاه و کلش در خاک به جای سوزاندن یا حذف آن.
  • انجام خاکورزی بعد از برداشت محصول به منظور دسترسی بهتر گیاه به گوگرد.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )