آفت سفیده کلم

0

آفت سفیده کلم از آفات مهم کلم می‌باشد که به دو نوع سفیده بزرگ و سفیده کوچک تقسیم می شود. کلم، کلم گل، شلغم، ترب، تربچه و کلم قمری از جمله گیاهان میزبان سفیده بزرگ و سفیده کوچک می‌باشند. دامنه انتشار این دو حشره بسیار وسیع است.

آفت سفیده کلم

سفیده‌های کلم از آفات مهم کلم می‌باشند.کلم، کلم گل، شلغم، ترب، تربچه و کلم قمری از جمله گیاهان میزبان سفیده بزرگ و سفیده کوچک می‌باشند.

دامنه انتشار این دو حشره بساار وسیع است. سفیده بزرگ در شهرهای شمالی کشور از آفات مهم کلم محسوب می‌شوند و سفیده کوچک در بسیاری از استان‌ها وجود دارد.

انواع آفت سفیده کلم

سفیده بزرگ (Pieris brassicae):

طول بدن ۲۰ میلی‌متر و عرض بدن با بال‌های باز ۴۰-۶۰ میلی‌متر و رنگ بدن خاکستری میل به سبز است. بال‌ها سفید به استثنای دو گوشه جلویی بال‌های جلو که سیاه مایل به خاکستری است.

در پروانه ماده روی بهر بال  جلو دو لکه سیاه نسبتا گرد وجود داشته و در امتداد آنها روی لبه هر یک از بال‌های عقبی نیز یک لکه مشابه وجود دارد (شکل ۱). حشره نر فاقد خال‌های میانی است.

سفیده کوچک (Pieris rapae):

مشابه سفیده بزرگ است، با این تفاوت‌ها که ظول آنها ۱۰-۱۵ میلی‌متر و عرض آن با بال‌های باز ۴۰-۴۵ میلی‌متر می‌باشد.

روی بال‌های جلویی افراد ماده دو خال و در افراد نر یک خال دیده می‌شود و لکه سیاه گوشه بال‌های جلویی از لکه بال جلویی سفیده بزرگ کوچک‌تر است (شکل ۲). رنگ بدن
پروانه ماده سفید مایل به خاکستری و در حشره نر تیره یا خاکستری تیره است.

آفت سفیده کلم

علائم آفت سفیده کلم

پروانه های آفت سفیده کلم براحتی قابل تشخیص بوده و می توان آنها را در حال پرواز در اطراف گیاهان مشاهده کرد، زیرا آنها به دنبال مکان های ایده آل برای تخم گذاری هستند.

نظارت کامل بر روی مزرعه می تواند از وجود تخم های سبز مایل به زرد در قسمت زیرین برگها حکایت کند. آسیب به برگهای بیرونی نیز نشانه بارز حضور آنهاست.

این آفت علاوه بر ایجاد سوراخ در برگ های بیرونی، به برگ های درونی کلم نیز خسارت می زند. کرم ها و فضولات آنها نیز اغلب بر روی گیاهان یافت می شود.

آفت سفیده کلم به همه ی گیاهان خانواده براسیکا از جمله کلم پیچ، گل کلم و شلغم حمله می کند. همچنین برخی از علف های هرز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

نحوه خسارت آفت سفیده کلم

خسارت بر روی کلم در اثر فعالیت کرم های دو گونه پروانه شامل Pieris rapae و P. brassicae (به ترتیب سفیده بزرگ و سفیده کوچک کلم) ایجاد می شود. چرخه زندگی آنها کمی متفاوت است اما در کل بسیار شبیه هم هستند.

پروانه ها دارای بدن مشکی و بال های جلویی سفید درخشان با دو گوشه جلویی سیاه (و دو نقطه سیاه در ماده ها) هستند. چند هفته پس از خارج شدن از مرحله شفیرگی، ماده ها تخم های زردرنگ را در قسمت زیرین برگ می گذارند.

پس از تفریخ، کرم ها شروع به تغذیه از بافت گیاه می کنند. کرم های پروانه سفیده کوچک بیشتر در هد کلم ها نفوذ می کنند. آنها سبز کم رنگ هستند و پوشیده از موهای کوتاه مخمل مانند هستند.

کرم های پروانه سفیده بزرگ، زرد و سیاه بوده و فاقد موهای آشکار بر روی بدن هستند. آنها بیشتر تمایل دارند سرجای خود مانده و از برگ های خارجی تغذیه کنند.

سایر مطالب:

بیماری زردشدن بوته کلم یا پژمردگی فوزاریومی

ساق سیاه گل کلم

کنترل ارگانیک

آفت کش های بیولوژیک حاوی باکتری های Bacillus thuringiensis یا Saccharopolyspora spinosa (spinosad) کرم های هر دو گونه آفت را از بین می برند و هنگامی که به طور کامل بر روی سطوح بالایی و پایینی برگ ها سم پاشی شوند بسیار موثر هستند.

این حشره کش ها در محیط باقی نمی مانند. همچنین نماتد بیماری زا Steinernema carpocapsae در برابر کرم ها وجود دارد و باید هنگام خیس بودن شاخساره استفاده شود، به عنوان مثال در هوای خنک و راکد.

کنترل شیمیایی

کنترل تلفیقی با رویکرد پیشگیرانه به همراه کنترل بیولوژیک (در صورت وجود) را همیشه در نظر داشته باشید. با دیدن اولین لاروهای آفت سفیده کلم می توان از آفتکش تری کلروفن ۸۰% (دیپترکس) استفاده کرد.

اقدامات پیشگیرانه

  • مرتباً مزرعه را از نظر علائم وجود آفت، به ویژه در قسمت زیرین برگها زیر نظر داشته باشید.
  • هر برگی که دارای تخم های آفت سفیده کلم بود حذف کنید.
  • کرم ها را با دست از روی برگ ها بردارید.
  • با پوشاندن گیاهان با توری ضدحشرات می توان از تخم گذاری ماده ها جلوگیری کرد.
  • احتیاط در استفاده از آفت کش هایی که می توانند حشرات و پرندگان مفید را تحت تأثیر قرار دهند.
  • از کاشت گیاهان حساس در نزدیکی مزارع کلم خودداری کنید.
  • علف های هرز را حذف کنید زیرا می توانند به عنوان میزبان ثانویه عمل کنند.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )