گره خوردن ریشه فلفل دلمه

0

بیماری گره خوردن ریشه فلفل دلمه یک نوع بیماری عفونی است که هنگام درگیرشدن این گیاه به بیماری می‌تواند همراه خود باعث ایجاد بیماری‌های باکتری و قارچی نیز شود.

گره خوردن ریشه فلفل دلمه

بیماری گره خوردن ریشه فلفل دلمه یا به طور علمی گرمه‌ای گره‌خورده ریشه فلفل دلمه (Root-knot nematode disease of bell pepper)، یک بیماری عفونی گیاهی است که توسط نماتودهای گرمه‌ای ناشناخته Meloidogyne spp  ایجاد می‌شود. این نماتودها بر ریشه‌های گیاهان زندگی می‌کنند و باعث تشکیل گره‌های بزرگ و تاریک روی ریشه‌ها می‌شوند.

نماتودهای گرمه‌ای وارد ریشه‌های گیاه می‌شوند و با تغذیه از سلول‌های گیاه، سبب تشکیل تومورها یا گره‌ها بر روی ریشه‌ها می‌شوند. این گره‌ها می‌توانند اندازه‌های مختلفی داشته باشند و باعث مشکلاتی مانند کاهش جذب مواد مغذی، ضعف رشد، زردی برگ‌ها و کاهش عملکرد گیاه شوند.

علاوه بر این، این بیماری می‌تواند در شرایط مناسب منجر به توسعه عفونت‌های ثانویه نظیر قارچ‌ها و باکتری‌ها نیز شود.

نشانه‌های گره خوردن ریشه فلفل دلمه

بیماری گره خوردن ریشه فلفل دلمه نشانه‌های مختلفی به همراه خود دارد، آشنایی با هر کدام از آن‌ها برای کشاورزان ضروری است؛ زیرا که این گونه است که شما می‌توانید راه‌های پیشگیری برای این نوع بیماری را برای محصول خود پیدا کنید.

نشانه‌های بیماری گره خوردن ریشه در فلفل دلمه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تشکیل گره‌ها روی ریشه‌ها: این گره‌ها ممکن است به‌صورت تومورهای کروی یا بیضوی در ریشه‌های گیاه شکل بگیرند. آنها معمولاً به رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی هستند و ممکن است در اندازه متغیری وجود داشته باشند.
 • ضعف رشد و کاهش عملکرد: گیاهان مبتلا به این بیماری معمولاً رشد ضعیف‌تری نشان می‌دهند و از لحاظ اندازه کوچک‌تر و کمتری به نظر می‌رسند. علاوه بر این، میزان عملکرد ثمره‌های تولید شده نیز ممکن است کاهش یابد.
 • زردی برگ‌ها: برگ‌های گیاهان مبتلا به بیماری می‌توانند زرد و کم‌رنگ به نظر برسند. این نشانه معمولاً ناشی از کمبود مواد غذایی به علت خراب‌شدن ریشه‌ها است.
 • علائم توسعه عفونت‌های ثانویه: در بعضی موارد، عفونت‌های قارچی و باکتریایی می‌توانند به علائم بیشتری از جمله عفونت ریشه و ساقه، خرابی در سامانه عروقی و تغییر رنگ و بافت ثمره‌ها منجر شوند

شما می توانید انواع بذر فلفل دلمه ای را از فروشگاه های اینترنتی شاپ ثمر و آفتاب خریداری کنید.

علل ایجاد گره خوردن ریشه فلفل دلمه

بیماری گره خوردن ریشه فلفل توسط نماتودهای گرمه‌ای ناشناخته از جنس Meloidogyne spp ایجاد می‌شود. این نماتودها بر ریشه‌های گیاهان زندگی می‌کنند و با تغذیه از سلول‌های گیاه، باعث تشکیل گره‌ها بر روی ریشه‌ها می‌شوند. علل ایجاد این بیماری عبارت‌اند از:

 • نماتودهای گرمه‌ای: نماتودهای گرمه‌ای از جنس Meloidogyne spp عامل اصلی ایجاد این بیماری هستند. این نماتودها به‌عنوان عوامل بیماری‌زای خارجی به ریشه‌های گیاه نفوذ کرده و با تغذیه از سلول‌های گیاه، تومورهای گره‌خوار را ایجاد می‌کنند.
 • میزبانی حساس: برخی ارقام و گونه‌های فلفل دلمه ممکن است به نماتودهای گرمه‌ای حساس باشند و برای این نماتودها به‌عنوان میزبان مطلوب عمل کنند؛ بنابراین، در صورت کاشت این‌گونه‌ها در خاکی که حاوی نماتودهای گرمه‌ای است، احتمال ابتلا به گره خوردن ریشه افزایش می‌یابد.
 • شرایط محیطی مساعد: شرایط محیطی مناسب برای تکثیر و انتقال نماتودهای گرمه‌ای نیز می‌تواند به ایجاد بیماری کمک کند. این شرایط شامل دمای بالا، رطوبت خاک مناسب، pH خاک مناسب و عدم وجود تناوب مناسب در کشت می‌باشد.
 • انتقال عفونت: نماتودهای گرمه‌ای می‌توانند از طریق بذرها، آب آبیاری آلوده، ابزارهای آلوده و حمل‌ونقل خاک به سایر مناطق منتقل شوند و بیماری را گسترش دهند.

سایر مطالب:

علل ریزش ریزش گل ها و میوه‌ های فلفل دلمه ای

بهترین فاصله کاشت فلفل

راه‌های کنترل گره خوردن ریشه فلفل دلمه

برای اینکه بتوانید این بیماری را با بهترین راهکاری‌های موجود کنترل کنید، روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارند. با رعایت هر کدام شما می‌توانید بهترین راه کنترل برای محصول موردنظر خود را به کار بگیرید.

کنترل بیماری گره خوردن ریشه فلفل دلمه می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 • استفاده از ارقام مقاوم: انتخاب ارقام فلفل‌دلمه‌ای که مقاومت بیشتری در برابر نماتودهای گرمه‌ای دارند، می‌تواند مفید باشد. برای این منظور، مشاوره از کارشناسان باغبانی و استفاده از ارقام مقاوم پیشنهاد می‌شود.
 • تلقیح بیولوژیکی: استفاده از میکروارگانیسم‌های مفید مانند قارچ‌های حاصل از جنس Trichoderma و قارچ‌های میکوریزا (Mycorrhiza) می‌تواند به تقویت سیستم دفاعی گیاه و کاهش اثرات بیماری کمک کند.
 • تلقیح باکتریایی: استفاده از برخی باکتری‌های مفید مانند Bacillus spp و Pseudomonas spp نیز می‌تواند به کاهش عوارض بیماری و افزایش مقاومت گیاه در برابر نماتودهای گرمه‌ای کمک کند.
 • تغییر تناوب کشت: اجرای تناوب کشت با گیاهانی که نماتودهای گرمه‌ای را کنترل می‌کنند و یا غیر میزبان نماتودهای گرمه‌ای هستند، می‌تواند باعث کاهش غلظت نماتودها در خاک شود. معمولاً گیاهان گندم، جو، کاهو و یونجه به‌عنوان گزینه‌های تناوبی مناسب محسوب می‌شوند.
 • استفاده از کشت تراریخته مقاوم: تولید و استفاده از گیاهان فلفل دلمه تراریخته مقاوم به نماتودهای گرمه‌ای نیز می‌تواند به کاهش اثرات بیماری کمک کند.
 • مدیریت خاک و تغذیه مناسب: بهبود ساختار خاک، افزایش حاصلخیزی و توازن مواد غذایی خاک، و تأمین نیازهای غذایی گیاه به‌ویژه آهن، منگنز و روی می‌تواند به افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری کمک کند.
 • استفاده از کنترل شیمیایی: در برخی موارد، استفاده از نماتوسیدها می‌تواند به کنترل نماتودهای گرمه‌ای کمک کند. بااین‌حال، باید به‌دقت از آنها استفاده شود و دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های تولیدکننده را رعایت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )