انواع روش های آبیاری درختان میوه

1

برای اینکه بتوانیم بهترین روش از انواع روش های آبیاری درختان میوه را برای آبیاری باغ خود انتخاب کنیم در ابتدا باید با انواع روش های آبیاری آشنا باشیم.

بهترین روش آبیاری در آبیاری درختان میوه

نکات کلیدی در مورد آبیاری درختان میوه:

ریشه درختان در عمق خاک و در فاصله از تنه درخت قرار دارند به همین دلیل آبیاری باید در منطقه سایه انداز گیاه صورت بگیرد.

آبیاری را در نزدیکی تنه درخت انجام ندهید نه تنها جذب گیاه نمیشود بلکه میتواند محیط مناسبی برای رشد باکتری و قارچ باشد.

روش های آبیاری درختان میوه

انواع روش های آبیاری درختان میوه

روش های آبیاری سطحی درختان

این روش ها جزئی از روش های قدیمی برای آبیاری درختان است که شامل روش های آبیاری کرتی ،آبیاری نواری و آبیاری جویچه ای است.

آبیاری کرتی:

در آبیاری کرتی زمین را به قطعاتی تقسیم میکنند که این قطعات به شکل مربع و یا مستطیل هستند که درون این کرت ها مسطح است که توسط پشته هایی از خاک محصور شده و این قطعات به وسیله جویی هایی پر از آب میشوند تا گیاه موردنظر آبیاری شود. تعداد قطعات و اندازه آن ها با توجه به نوع خاک و شیب زمین میتونه متفاوت باشه.

آبیاری نواری:

آبیاری نواری مشابه کرتهای مسطح هست. بجز اینکه درجهت طولی دارای شیب هست و در جهت عرضی نیز ممکن است شیب محدودی داشته باشند. نوارهای شیبدار بطور کامل محصور نیستند یعنی انتهای آن ها باز است و آب میتواند ازآنها خارج شود.

روش جویچه ای:

این روش بیشتر در محصولات زراعی کاربرد دارد و در این روش آب درون جوی های باریکی در بین گیاهان کاشته شده جریان دارد تا جذب گیاه شود.

سایر مطالب :

کوددهی و تغذیه درختان انگور

کم آبیاری چیست و چگونه آن را مدیریت کنیم ؟

روش آبیاری سیلابی و یا غرقابی

روش سیلابی و یا غرق آبی این روش بیشتر در مناطقی که در کنار رودخانه ها هستند انجام میشود چرا که آب بسیار زیادی در زمین جاری میشود وتمام سطح زمین باغ با لایه ای از آب پوشیده میشود.

هدر رفت ومیزان مصرفی آب در این روش زیاد هست. و در این روزها که از کشورمون از کمبود آب رنج میبره نمیتونه روش درستی باشهروش آبیاری شیار بندی درختان تعداد و ردیف شیار ها باید در این نوع آبیاری به دقت رعایت شود به طوری که برای درختان بارور اولین شیار از فاصله یک متری ردیف درختان کشیده می شود و شیار دوم بر حسب جنس خاک، باید به فاصله ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر از شیار اول قرار بگیرد.

در صورت وجود دو ردیف درخت که فاصله آنها از هم ۶ متر است۳ یا ۴ ردیف شیار باید کشیده شود در این روش بهتر است که زمین مسطح باشد و میزان آب آبیاری باید طوری تقسیم شود که آب در آن به خوبی جریان پیدا کند( نه سرعت آب در آن زیاد باشد و نه آب راکد باشد).

نکته:

طول شیارها با توجه به نوع خاک میتونه متفاوت باشد در خاک های شنی طول شیارها کم هست و درخاک های رسی ممکن است طول شیارها را بیشتر احداث کنند تا آب زمان بیشتری برای جذب در خاک را داشته باشد.

این روش برای آبیاری درختان میوه مناسب هست هدر رفت آب آن نسبت به روش هایی مثل سیلابی و کرتی کمتر هست.

روش های آبیاری تحت فشار درختان

آبیاری تحت فشار روشی از آبیاری است که آب با فشار جریان پیدا میکند و به صورت قطرات ریز از قطره چکان ها، آبپاشها و یا غیره در زمین پخش میشود.

بنابراین آبیاری تحت فشار خود به آبیاری قطره ای وآبیاری بارانی تقسیم میشود.

آبیاری بارانی

در این روش آب با فشار در داخل یک شبکه ای از لوله جریان پیدا میکنه و در انتها از خروجی های لوله ها به صورت قطرات ریز و درشت همانند باران بر روی گیاه ریخته میشود.

آبیاری بارانی نیز شامل سیستم های جابجاشونده، نیمه جابجاشونده، ثابت ، نیمه ثابت و غیره هستند. اما این نوع سیستم بیشتر در مزارع کاربرد دارد. و برای درختان زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد

آبیاری قطره ای درختان میوه

آبیاری قطره ای با سیستم های دیگه تفاوت زیادی داره ، چرا که در این سیستم فقط یک نقطه یا مساحت بسیار محدودی از خاک آبیاری میشه.

نکته در سیستم آبیاری قطره ای آب در نزدیکی منطقه توسعه ریشه ها به زمین داده میشه تا نزدیکی گیاه تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس بشه .

این سیستم در ابتدا برای وضعیتی مانند باغ های میوه، که در آن فاصله درخت ها زیاد است طراحی شده روش آبیاری قطره ای برای باغات بسیار مناسب است.

مزایای آبیاری قطره ای:

در آبیاری قطرهای به دلیل برقرار کردن توازن بین تبخیروتعرق و مقدار آبیاری از هدر رفتن آب به صورت رواناب سطحی جلوگیری می شود و از رشد علفهای هرز در نقاطی که آبیاری نمی شود جلوگیری میکند. امکان تنظیم میزان آب مورد نیاز برای انواع خاک ها و کشت ها را دارد.

خود آبیاری قطره ای هم به روش های سطحی و زیر سطحی انجام میشود که روش سطحی پر کاربرد ترین روش می باشد که هم میزان آب استفاده شده و هم کیفیت آبیاری بالایی دارد.

آیا آبیاری قطره ای میتونه باعث شوری خاک بشه؟

بله اگر شما از آب شور برای آبیاری درختان خودتون استفاده کنید به مرور شوری در اطراف ریشه گیاه موجب تشن شوری شده و همچنین قطره سیستم آبیاری قطره ای هم دچار گرفتگی خواهد شد.

1 نظر
  1. جلیل می گوید

    سلام
    لطفاً از روشهای آبیاری عکس هم بزارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )