بیماری شانکر یا سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو

0

بیماری شانکر یا سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو از گذشته به‌طور پراکنده در ایران شیوع داشته است که هم‌اکنون در بیشتر درخت‌های گردو شایع است. گاهی درختان ۵ تا ۶ ساله بیمار به‌طور کامل خشک می‌شوند.

بیماری شانکر یا سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو

سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو توسط قارچ آسکومیستی که فرم غیر جنسی آن Cytospora spp و Leucocytospora فرم جنسی آن Valsa sppو Leucostoma spp نام دارد ایجاد می شود.

گونه های مختلف جنس سیتوسپورا به بیش از ۷۰ گونه از گیاهان مثمر و غیر مثمر حمله می کنند. این بیماری در اکثر مناطق گردو کاری ایران رایج است و بسته به سن و سلامت عمومی درخت، شدت خسارت آن از ۵ تا ۳۰ درصد متغیر است.

شانکر یا سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو

علایم شانکر یا سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو

بر اثر بیماری گیاهی شانکر سیتوسپورای گردو، سرشاخه های آلوده خشک شده، در سطح آن ها برجستگی های مخروطی بسیار کوچک بوجود آمده و رنگ پوست گیاه تیره می شود.

در اثر این بیماری شاخه های چند ساله گردو نیز به رنگ قهوه ای تیره درمی آیند.

در سطح پوست این شاخه ها، ترشحاتی پراکنده به شکل قطره، به رنگ طلایی شفاف و متمایل به قهوه ای دیده می شود.

این قطرات به صورت مایع غلیظ در مواقع بارندگی و رطوبت زیاد هوا از دهانه اندام های باردهی قارچ خارج شده و در مجاورت هوا سفت می شوند.

عامل بیماری شانکر یا سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو

دو گونه قارچ می تواند عامل شانکر سیتوسپورایی گردو باشد، Cytospora juglandicola و C. juglandina استرومای چند حفره ای و پیکنید دار قارچ عامل این بیماری زیر پوست سرشاخه ها و شاخه ها، بسیار سطحی تشکیل می شوند.

جدار حفره های پیکنید تکامل یافته به تدریج از بین می روند و حفره ی بزرگ پیکنید مملو از مایع غلیظ زرد شفاف، محتوی میلیونها پیکنیدیوسپور قلوه ای می شود.

در شکل جنسی پریتس های قارچ به تعداد ۸ تا ۱۰ عدد در یک استروما تشکیل می گردند. گردن پریتس ها کشیده بوده منفذهای آنها در سطح دیسک به شکل نقاط سیاه برجسته ظاهر می شوند.

سایر مطالب :

بیماری آنتراکنوز گردو و نحوه مبارزه با آن

درباره بیماری کپک سفید گردو و راههای مقابله

چرخه بیماری

قارچ عامل بیماری شانکر سیتوسپورایی گردو به شکل پیکنیدیوسپور و به ندرت آسکوسپور درون پیکنید و پریتس مستقر در استروماهای تشکیل شده در زیر پوست شاخه های مبتلا زمستان گذرانی می کند.

هر وقت باران ببارد و دما مناسب باشد، پیکنیدیوسپور های قارچ همراه با باد و قطرات باران به قسمت های مختلف درخت منتقل می شوند.

عفونت از راه زخم های ایجاد شده بر اثر هرس، شکستگی شاخه ها، آفتاب زدگی، نیش حشرات و یا ترک های ریز ایجاد شده بر اثر سرماو گرما روی می دهد.

قارچ عامل بیماری پس از استقرار و توسعه در پوست اندامهای تولید مثل غیر جنسی به تعداد زیاد و به ندرت، استروماهای پریتس دار تولید می کند. خنکی و رطوبت عوامل پیدایش و شدت یافتن بیماری هستند.

مبارزه با بیماری شانکر یا سرخشکیدگی سیتوسپورایی گردو

  • تقویت درخت و جلوگیری از زخمی شدن یا شکستن یا خورده شدن پوست توسط حشرات پوست خوار.
  • بریدن و سوزاندن شاخه های بیمار تا ۱۲ سانتی متر پایین تر از بافت های آلوده، تکرار این کار در سراسر سال.
  • هرس تمام شاخه های خشکیده و مریض بعد از ریزش برگ ها، سمپاشی درختها بعد از هرس با مخلوط بردوی ۲.۱ درصد، در صورت امکان پانسمان محل قطع شاخه های هرس شده با خمیر والزا که حاوی ۳ درصد تیوفنات متیل است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )