افزایش قیمت خرید تضمینی گندم مشروط به تخصیص منابع مالی جدید است

10

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی گندم منوط به تخصیص بودجه منابع مالی به خرید تضمینی گندم از سوی سازمان برنامه و بودجه است.

آقای سید محمد آقامیری از برنامه دولت برای تنظیم بازار کالاهای اساسی خبر داد  و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش بینی می شود ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم برای خبازی‌ها و مصارف صنعتی کشور تولید شود.

هدف وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گندم حمایت از کشاورزان است بطوریکه طبق سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و قوانین، توافقاتی قبل از عید نوروز بین شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی و گندمکاران برای بازنگری و اصلاح قیمت گندم صورت گرفت و قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵ هزار تومان تعیین شد.

شرط افزایش قیمت خرید گندم

او افزود: برخی گندمکاران به نرخ ۱۵ هزارتومانی خرید تضمینی گندم معترض هستند و ۱۷ هزار تومان را نرخ منطقی برای هر کیلوگرم گندم می‌دانند به همین دلیل اعلام می‌کنم؛ به شرط آن که دولت و سازمان برنامه و بودجه منابع مالی جدیدی به خرید تضمینی گندم اختصاص دهد، قیمت خرید تضمینی گندم افزایش خواهد یافت و وزارت جهاد کشاورزی هم مخالفتی با افزایش قیمت نخواهد داشت.

آقامیری ادامه داد: با این حال بودجه فعلی که برای خرید گندم از کشاورزان به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص داده شده، گندم را با نرخ قبلی آن یعنی ۱۳ هزار تومان در در نظر گرفته است، لذا اعتبارات تخصیص یافته به خرید تضمینی گندم حتی  از نرخ فعلی آن نیز کمتر  است.

با توجه به درخواست و نامه‌نگاری‌های متعدد کمیسیون کشاورزی مجلس و اصناف و بخش خصوصی مرتبط با گندم، رئیس‌جمهور دستور بررسی اصلاح قیمت گندم را به وزارتخانه داده است که با جدیت در حال بررسی افزایش قیمت خرید تضمینی گندم هستیم.

سرپرست وزارت جهاد گفت: از ابتدای سال  کشاورزان گندم برداشت شده خود را تحویل سیلوها دادند و تا اواسط اردیبهشت با توجه به تأمین منابعی که صورت گرفته وزارت جهاد کشاورزی ۱۰.۵ همت برای خرید گندم به کشاورزان پرداخت کرده است.

خرید ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم

از طرف دیگر تا اوایل خرداد ماه  ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم شرکت بازرگانی دولتی به عنوان متولی و سازمان تعاون روستایی به عنوان مباشر از کشاورزان خریداری شده که این میزان نسبت به بازه زمانی سال گذشته رشد ۴۱ درصدی و نسبت به بازه زمانی دو سال پیش رشد ۹۰ درصد را نشان می‌دهد، این در حالی است که هم‌اکنون میزان خشکسالی در چهار استان کشورمان که عمدتاً شمالی هستند با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده است.

سایر مطالب:

افزایش قیمت خرید تضمینی کلزا به ۲۳ هزار تومان

افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در ابهام

پرداخت مطالبات زعفران کاران و پنبه کاران

او در مورد سایر مطالبات تاکید کرد: حمایت از کشاورز و تولید کننده اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی است بطوریکه در ابتدای سال طی مدت یک هفته مطالبات زعفران‌کاران پرداخت شد و چهار روز بعد، مطالبات پنبه‌کاران تسویه شد، همچنین در آینده‌ نزدیک، مطالبات شرکت‌هایی که تأمین کننده بذر گندم هستند پرداخت خواهد شد تا کشاورزان بتوانند برای کشت دوم خود برنامه‌ریزی کنند.

افزایش جوجه ریزی در کشور

آقامیری مروری بر نوسانات اخیر بازار مرغ کرد و گفت: قبل از سرپرستی بنده در وزارت جهاد کشاورزی، با نامه‌ای که انجمن جوجه یک روزه در نامه‌ای به اعضای خود، خواست؛ تخم مرغ نطفه‌دار از دستگاه‌ خارج و تولید جوجه یک روزه‌ متوقف شود؛ به دلیل عدم تولید جوجه، چالش‌های متعددی در تأمین گوشت مرغ بازار اتفاق افتاد به طوری که تولید مرغ در کشور به نصف کاهش یافت.

با این حال با مدیریت‌های صورت گرفته هم اکنون میزان جوجه‌ریزی و تولید گوشت مرغ در کشورمان افزایشی شده و به روال عادی برگشته است به طوریکه به صورت هفتگی ۴۴ هزار تن گوشت مرغ تولید شده، اما برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حاکی از آن است به ۵۰ هزار تن خواهد رسید.

به گفته او، میزان جوجه‌ریزی در اردیبهشت ماه به ۱۱۸ میلیون قطعه رسید که در مقایسه با ۸۴ تا ۸۵ میلیون قطعه جوجه ریزی تولید ماه قبل از عید نوروز، نزدیک به ۳۰ میلیون قطعه افزایش جوجه‌ریزی صورت گرفته است. و در خردادماه نیز برنامه‌ریزی در جهت افزایش و اشباع بازار خواهد بود.

۱۰ نظرات
 1. ناشناس می گوید

  دیگه هرروز گردن یه ارگانی میندازین واسه خودمون متعسف هستیم به خاطر این بی ارزگی

 2. کشاورز می گوید

  آقای سرپرست کشاورزی میخوای از جیب کشاورز کمبود بودجه را جبران کنی ۸ ملیون تبعه افقانی و غیره در کشور ایران ساکن هستن و مقدار مصرف نان روزانشون برابر هست با مصرف ۲۴ ملیون ایرانی یعنی ۳ برابر هر ایرانی نان مصرف میکنن خوب حالا کشاورز بدبخت چه جوری این
  جبران کند این کمبود منابع را شما راه کار نشان بده دیگه کمر کشاورز زیر بدهی بانک‌ها و غیره شکسته از بس که توان مالیش سال ب سال ضعیف وضعیف می‌شود

 3. ناشناس می گوید

  پس بودجه ای که تلفیق واسه کشاورزی جداکردتوجیب کدام آدم باوجدان رفت

 4. ناشناس می گوید

  چرا اینهمه دروغ می گوید پول واریزی که به قیمت سال قبل همان یازده هزار تومان حساب کرده اید

 5. ناشناس می گوید

  پول نداری گندم نخر، دولت مردان، واقعا انیشتن هستند
  قیمت گذاری تا دوسال ادامه خواهد داشت

 6. ناشناس می گوید

  تخصیص منابع جدیدلازم نیست.تاآنجا که بودجه داریدگندم راباتحقق عوامل ایجاب وقبول(که شرط قانونی ومشروع عمل بیع است-نه یکطرفه وبه
  دلخواه خریدار)گندم داخلی رابخریدوکشاورزرامجبور
  به تحویل گندم ب دولت نکنید.اگرمیداندگندم وارداتی کیلویی۱۱هزارتومان تمام میشودوقیمت
  ۱۵هزارتومان جذاب است هیچ کشاورزی راضی بضرر
  دوات نیست فقط کشاورزرابرای فروش دسترنج مشروع خودآزادبگذاریدتابه اکراه واجبا رمجبور
  به فروش گندم نباشد.وجدانا ازاین همه کشو
  قوس ازنام گندم نیزبیزارشده ایم تاچه رسدبه
  اینکه سال دیگر گندم بکاربم

 7. علی می گوید

  چرا مسولان به جای کمک به کشاورز فرمایش میکنند که افزایش قیمت گندم بستگی به بوجه دولت دارد زحمت و حاصل دسترنج یکسال کشاورز را به باد فنا میدهند. مسولان ضعیف و ناکارآمد را صاحب پست ومقام کرده آند و زحمات کشاورزان را به هدر میدهند از ریاست جمهوری تقاضا داریم در بخش کشاورزی هم تغییراتی ایجاد کند

 8. مهجر می گوید

  خاک بر سر هرچه مسؤل

 9. ناشناس می گوید

  خدا ازتون نگذرد پس پول گندم مارا کی میدهید نان شب نداریم

 10. ورشکسته می گوید

  چ مسخره بازیه دوماه گندم تحویل دادین پول ملت نمیدین ابرومون رفت چک دادیم برگشت زدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )