همه چیز درباره بيماري تيلريوز در گاو شیری

بيماري تيلريوز در ايران بنام زردي معروف است،بيماري تيلريوز یک بیماری انگلي خوني است و بعنوان بيماري مشترك بين انسان و دام تلقي نميشود. ولي بعلت تغييراتي كه در گوشت ايجاد مي كند ،گوشت دام هاي آلوده غير قابل مصرف مي باشد .

اين بيماري بيشتر در گاوشیری ديده مي شود و گاوهاي اصيل نسبت به گاوهاي بومي حساسيت بيشتري دارند. بيماري در گوسفند وبز هم ديده ميشود و بيشتر در فصول گرم كه فعاليت كنه ها زياد است مشاهده ميشود .
عامل بيماري تيلريوز چيست؟انگلي خوني است بنام تيلريا آنولاتا .

مناطق آلوده و شرايط بروز بيماري تيلريوز چيست؟

 اين بيماري در كليه نقاط ايران گزارش شده است و بيشتر با شروع فصول گرم كه فعاليت كنه ها افزايش مي­يابد ديده مي شود.  آغل و جايگاه هاي سنتي كه با چوب وسنگ وخاك ساخته شده وداراي خلل و فرج زياد است و امكان سمپاشي وبهداشتي كردن مناسب آنها وجود ندارد  و در آنجا شرايط براي اختفا و چرخه زندگي كنه­ها مناسب است جايگاه مناسبي براي وقوع بيماري مي­باشد. ولي در جايگاه هائي كه با پلاستر سيماني و كف بتوني درست شده­اند  و قابل سمپاشي و ضدغفوني وشستشو و شعله دادن مي باشند، موارد آلودگي كمتر است . در شكل زير نقاطي از جهان كه انواع مختلف عامل بيماري تيلريوز ديده شده به صورت رنگي نشان داده شده است. 

بيماري در انسان به چه شكل مي باشد ؟

اگر چه بيماري از طريق گوشت به انسان منتقل نمي شود ، اما گوشت بدليل عوارض عمومي مانند تب ، پر خوني و زردي لاشه براي مصرف انساني مناسب نيست و در كشتار گا ه ها گوشت دام هاي آ لوده به بيماري را ضبط و معدوم مي­كنند .

نشانه هاي باليني بيماري تيلريوز در دام ها (گاو) چيست؟

تب، عدم اشتها، عدم نشخوار، كم خوني، لاغري، زردي مخاطات چشم، كاهش توليد شير و گوشت، نقاط خونريزي روي مخاط چشم، تورم غدد لنفاوي پيش كتفي كه به شكل خياري كوچك در جلو كتف قابل لمس است، بي حالي و فلجي و در نهايت مرگ از نشانه­هاي بيماري است.

نشانه­ هاي بيماري تيلريوز در روي لاشه چيست؟

زردي گوشت دام، زرد بودن رباطات كه عضلات را بهم متصل مي كند، خونريزي در روي عضله قلب، تورم غدد لنفاوي، خشكي هزارلا، انباشتگي شكمبه و خونريزي در شيردان از نشانه­هاي بيماري در لاشه هستند.

تشخيص بيماري تيلريوز چگونه است؟

از روي نشانه­هاي باليني مي­توان به وجود بيماري مشكوك شد. ولي براي تشخيص قطعي آن بايد گسترش خون تهيه كرده و بعد از رنگ آميزي با گيمسا، در زير ميكروسكوپ اشكال مختلف تيلريا را در داخل گلبول هاي قرمز (اريتروبلاست و لكوسيت ها ) مشاهده كرد.

مطالب مرتبط:
عوامل موثر بر طول عمر مفید گاو شیری
دامداران از ضد عفونی‌کننده های سازگار با محیط در گاوداری‌ها استفاده می کنند.
۹ دلیل و ۲ راه درمان برگشتگی شیر دان گاو شیری
تاثیر نژاد و تغذیه در راندمان تولید گوساله های پرواری
معرفی گاو نژاد سیمنتال
راه های افزایش شیر گاو در تمام فصول سال
اشنایی با گاو بروان سوییس ،نژاد مشهور و پرسود جهان
نکات مهم درکنترل ورم پستان گاو شیری
عوامل سقط جنین در گاوها
علائم بیماری تب برفکی در گاو و درمان آن

راه هاي پيشگيري از بيماري تيلريوز چيست؟

عمده ترين روش پيشگيري از اين بيماري رعايت بهداشت، استفاده از محل نگهداري دام مناسب و سمپاشي اماكن دامي و يا شعله دادن آنها و مبارزه با كنه­ ها مي­باشد.
توصيه مي شود جايگاه دام از سنگ، سيمان و آهن با پوشش هاي پلاستر سيماني باشد. جمع آ وري كود و فضولات و پوشاندن آنها و حمل مرتب به خارج از جايگاه، جمع آوري و خارج ساختن كاه و كلش و خوراك با قي مانده دام نيز اهميت دارد.

جايگاه هر چه نور بيشتري داشته باشد آلودگي كمتر است، سمپاشي مرتب جايگاه دام با سموم ضد كنه در فصول و زمان هاي مناسب اهميت زيادي در پيش گيري دارد.
روش ديگر پيشگيري تزريق واكسن تيلريوز است كه معمولا در ازت مايع تا منهاي 79 درجه سانتيگراد نگهداري ميشود. واكسن در فصول سرد و موقعي كه كنه ها فعاليتي ندارند و در دام هاي غير آبستن ترزيق مي­شود و تا مدت يكسال ايمني ايجاد مي كند .

درمان بيماري تيلريوز چيست؟

استفاده از داروهاي ضد انگل تيلريا مثل بو تالكس يا بيو پارواگن مطابق دوز درماني و استفاده از داروهاي اشتها آور و ملين (استفاده از پوست هندوانه و گل ختمي ).

بيماري تيلريوز با چه بيماري هايي اشتباه مي شود ؟
 با بيماري هاي لپتوسپروز، بابزيوز، شاربن و با زردي فيزيولوژيك .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.