ابراز نگرانی کشاورزان از ناکافی بودن کود اوره

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به نگرانی کشاورزان درخصوص ناکافی بودن کود اوره مورد نیاز کشور گفت: انتظار می رود پتروشیمی ها تامین کود اوره مورد نیاز کشور را در اولویت قرار دهند.

« اسماعیل اسفندیارپور» مشاور وزیر جهاد کشاورزی ، روز یکشنبه در گفت  و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود:اکنون گندمکاران سراسر کشور بابت کمبود کود اوره اظهار نگرانی دارند و  پتروشیمی های تولید کننده کود اوره، تامین نیاز بخش کشاورزی را مورد توجه قرار دهند، بنابراین امروز بخش کشاورزی نیاز مبرمی به کود اوره دارد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: اکنون پتروشیمی ها قول داده اند روزانه ۱۰ هزارتن کود اوره دراختیار شرکت خدمات حمایتی بخش کشاورزی برای توزیع در بین کشاورزان قرار دهند، اما وضعیت فعلی نشان میدهد که این میزان کافی نیست.

وی با بیان اینکه مصرف کود اوره در افزایش کمیت و کیفیت گندم ( از لحاظ افزایش پروتئین و گلوتن ) تاثیرگذار است تصریح کرد: اکنون استان های گرم  و خشک مانند بوشهر، خوزستان، ایلام، کرمان، جیرفت و کهنوج به کود اوره برای مراحل پایانی دوره داشت، نیاز دارند، زیرا از اواخر اسفندماه برداشت نوبرانه گندم از این استانها شروع می شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: مصرف کود اوره در دو مرحله دیگر برای اقلیم معتدل و حاشیه خزر باید مورد استفاده قرار گیرد.

اسفندیارپور افزود: استان های غرب و شمال غرب کشور نیز از فروردین ماه سال ۹۹ نیازمند کود اوره برای دوره های پایانی هستند که باید کود مورد نیاز این بخش توسط شرکت های پتروشیمی تامین و در اختیار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قرار گیرد.

ملخ صحرایی بدون خسارت برای گندم 

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان های جنوبی کشور به عنوان اصلی‌ترین تولیدکنندگان گندم، توسط سازمان حفظ نباتات در حال انجام است و بابت خسارت زا بودن این آفت به مزارع گندم نگرانی نیست.

مطالب مرتبط:
آشنایی با سن گندم ونحوه ی پیشگیری و کنترل این آفت خسارتزا
هجوم ملخ ها به جنوب فارس !
فائو هشدار داد: حمله ملخ ها از ایران به هند و پاکستان
ابراز نگرانی کشاورزان از ناکافی بودن کود اوره
کودهای فسفره برای درختان پسته

مشاور وزیر جهاد کشاورزی درباره بروز سیلاب های اخیر در استان‌های جنوب کشور و احتمال خسارت به مزارع گندم گفت: بارش های گذشته و سیل در برخی استان های جنوبی در این مقطع از تولید گندم خسارت زا و نگران کننده نیست.

وی با بیان اینکه بارندگی موجب افزایش تولید محصول از جمله گندم می شود اضافه کرد: سیلاب های صورت گرفته می تواند عناصر مغذی خاک را شستشو دهد که با تامین کود مورد نیاز این بخش این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سال زراعی گذشته نزدیک هشت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود که نرخ مصوب برای هرکیلوگرم گندم معمولی با افت چهاردرصد مفید و یک درصد غیرمفید یک هزار و ۷۰۰ تومان و گندم دروم یک هزار و ۷۷۰ تومان بود.

خرید تضمینی گندم سال زراعی گذشته از اواخر اسفند ماه از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد و تا اواخر مهرماه در استان های سراسر کشور ادامه خواهد داشت.
پ.ن: با این توضیح که به نظر می رسد وجود استارتاپهای کشاورزی همچون همراه بازار کشاورزی ثمر هم بتواند نقش بسزایی در سامان دهی بازار خرید محصولات کشاورزی ایفا کند.
منبع:ایرنا

1 نظر
  1. […] ابراز نگرانی کشاورزان از ناکافی بودن کود اوره […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.