اصول آبیاری یونجه و بهترین روش آبیاری یونجه !

0

اصول آبیاری یونجه ،در راستای سیاست های تولید پایدار یکی از راه بردهای مهم به شمار می رود. نخستین گام در این زراعت متناسب سازی سطح زیر کشت با میزان آب قابل دسترسی می باشد. از این رو شناخت از وضعیت کمی و کیفی منابع آب و در پی آن تعیین سطح زیر کشت با حفظ تولید، اقتصادی بودن و افزایش بهره وری آب ضروری می باشد.

اصول آبیاری یونجه

یکی از مهمترین چالش‌ها در کشت یونجه، آبیاری صحیح آن می‌باشد. اگرچه گیاه یونجه به علت داشتن ریشه‌ی عمیق، نسبت به کم آبی مقاوم است، اما آبیاری اصولی آن می‌تواند تاثیر زیادی در رشد گیاه و افزایش تناژ محصول داشته باشد. لذا برای افزایش بازدهی محصول و زمین کشاورزی، توجه به آبیاری این محصول، حائز اهمیت است. برای دانستن اصول آبیاری صحیح یونجه نیاز دارید تا در خصوص محصول، نیاز آبی و آبیاری، شرایط ریشه، استرس آبی، آب و هوا و انواع روش‌های آبیاری یونجه اطلاعات کافی داشته باشید.

در ادامه نکاتی که در خصوص آبیاری یونجه نیاز است آورده شده تا با رعایت آن‌ها، محصول یونجه خود را چند برابر نمایید.

اصول آبیاری یونجه

چند نکته که قبل از آبیاری یونجه باید بدانید

  • یونجه یک محصول چند ساله است که با توجه به نوع ریشه، توانایی بهره‌برداری آب از خاک را دارد.
  • چین‌های چندگانه در سال امکان آبیاری تا حداقل ۷ تا ۱۰ روز قبل از چین را نمی‌دهد، مگر در روش آبیاری زیر سطحی.
  • ترافیک سنگین ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی منجر به فشرده شدن خاک می‌شود.
  • آبیاری غرقابی محصول یونجه به ویژه بعد از برداشت امکان رشد علف‌های هرز را زیاد می‌کند.
  • آبیاری کارآمد امکان متعادل‌سازی دما در تمام فصول سال به ویژه فصل بهار را فراهم می‌کند.

مقدار آب مورد نیاز و دور آبیاری یونجه چقدر است؟

نیاز آبی محصول یونجه در مقایسه با سایر علوفه‌ها زیاد بوده و فصل به فصل و مکان به مکان متفاوت است، چرا که دارای فصل رشدی طولانی، ریشه‌های عمیق و تراکم گیاهی بالاست. مقدار آب مورد نیاز محصول یونجه به مواردی مانند: دمای محیط، باد، رطوبت و شدت تابش خورشید، بارندگی، جنس خاک (ظرفیت نگهداری آب) و… بستگی دارد. 

نیاز آبی یونجه هنگامی آغاز می‌شود که، محصول در فصل بهار شروع به رشد می‌کند. آبیاری در فصول ابتدایی بهار به دلیل دما و شدت رشد پایین محصول کمتر بوده و به نسبت افزایش رشد محصول و افزایش دما نیاز آبی نیز افزایش پیدا می‌کند. 

مقدار آب مورد نیاز برای یونجه بین 500 الی ۱۲۰۰ میلیمتر در هر فصل بوده، که بسته به شرایط آب و هوا، ارتفاع، فصل رشد، منطقه جغرافیایی و دمای خواب محصول متغیر است. در خصوص آبیاری یونجه، توجه به تبخیر و تعرق بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که در فصول گرم سال به صورت میانگین ۱۰ میلیمتر تبخیر و تعرق از یونجه صورت می‌گیرد.

دما و آب و هوای مناسب برای کشت یونجه

دمای مطلوب و مناسب برای رشد محصول یونجه ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. در درجه حرارت بالاتر از ۴۵ و کمتر از ۵ درجه سانتیگراد رشد یونجه به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند. این درحالی است که رشد یونجه در شرایط آب و هوایی خشک به نسبت مرطوب بیشتر می‌باشد.

ریشه‌های یونجه می‌توانند تا عمق ۲.۵ تا ۳ متری پیشروی کنند، اگرچه که نوع و جنس خاک در این پیشروی بسیار اهمیت دارد. البته لازم است بدانید که محصول یونجه ۷۵ تا ۹۰ درصد از آب مورد نیاز خود را تنها از عمق ۱ تا ۱.۵ متری خاک جذب می‌کند.

هنگامی که نیاز آبی محصول توسط آبیاری تامین نشود، ریشه‌ بخش‌های عمیق‌تر اقدام به جذب آب از نقاط پایینی خاک می‌کنند. در خلال فصول رشد محصول، آب آبیاری نمی‌تواند تا عمق بیشتر از ۱.۵ متر نفوذ کند. این در حالی است که آبیاری‌های انجام شده در فصل بهار به دلیل شدت رشد کم و دمای پایین عموما تا عمق بیشتری نفوذ خواهد کرد.

سایر مطالب:

آفت زنبور بذرخوار یونجه
زمان و مراحل کوددهی یونجه
آفات و بیماری های مهم یونجه و چگونگی کنترل آن ها

تنش و استرس آبی یونجه

تنش آبی یونجه زمانی اتفاق می‌افتد که رطوبت خاک تحت کشت در تابستان تا عمق ۱ تا ۱.۵ متر تا ۴۰ الی ۵۰ درصد کاهش پیدا کند، که معمولا بعد از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت نشانه‌های استرس آبی در گیاه ظاهر می‌شود. تنش آبی گیاه از طریق کاهش نرخ تبخیر و تعرق و هم چنین کاهش کربن‌دی‌اکسید در برگ‌ها، منجر به کاهش رشد محصول می‌شود.

این نکته بسیار مهم است که تنش آبی محصول یونجه را نمی‌توان با آبیاری بیش از حد جبران کرد. گاها این عمل می‌تواند سبب ایجاد تلفات و خسارات بیشتری نیز شود. شرایط ایده‌ال برای بالاترین میزان رشد یونجه زمانی رخ می‌دهد که ۵۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت خاک توسط آب پر شده باشد.

شما میتوانید انواع بذر یونجه را از فروشگاه اینترنتی شاپ ثمر خریداری کنید.

بهترین روش آبیاری یونجه چیست؟

بطور کلی برنامه ریزی آبیاری زمین کشاورزی به تصمیم‌گیری در خصوص اینکه چه موقع و چه مقدار آب باید به محصول داده شود اشاره دارد. این تصمیم باید بر مبنای منبع آب در دسترس، ظرفیت نگهداری خاک، نیاز آبی محصول در فصول مختلف و همچنین ظرفیت سیستم آبیاری گرفته شود.

بنابراین برای مدیریت صحیح آبیاری یونجه باید به مواردی نظیر: پایش مستمر رطوبت خاک، آب‌ و هوا و پیش‌بینی‌ آن دقت کرد. غالبا توصیه می‌شود که حجم آبیاری سطحی را بسته به شرایط آب و هوایی، فاصله ردیف‌ها و… می‌توان تا حدود ۴ الی ۸ میلیمتر به مقدار آب هر آبیاری اضافه کرد.

محصول یونجه را تقریبا می‌توان با بیشتر روش‌ها، آبیاری کرد. سیستم‌های آبیاری بارانی شامل بارانی ثابت، بارانی نیمه ثابت، سیستم جابجا شونده، سیستم متحرک دایم و سیستم بارانی دورانی بهترین روش آبیاری کلاسیک ثابت با آبپاش جابجا شونده می‌باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )