نکات کلیدی در کاشت سیب زمینی

سیب زمینی گونه های مختلفی دارد و به ارقام زودرس، معمولی و اصلی دسته بندی می شود. قرار گرفتن در هر یک از این دسته ها نشان دهنده این می باشد که چه موقع محصول می دهد، نیازمند چه فضایی است و حتی باید در چه فاصله ای کاشته شود. کاشت آنها نیزهمانند دیگر محصولات زراعی از جمله صیفی جات نیازمند رعایت آداب و اصول مخصوص به خود می باشد و انتخاب نوع آنها بسته به سایر شرایط از جمله عوامل مهم در این زمینه می باشد.

اگر در فضای کمی می خواهید به کاشت بپردازید بهتر است که از نوع زودرس استفاده کنید. این گونه از سیب زمینی چون زود برداشت می شود از آفت زدگی نیز در امان می ماند. گونه های معمولی به شانزده تا هفده هفته زمان برای رسیدن نیازمند هستند و از اوایل تیرماه تا شروع مرداد ماه می توانید جهت برداشت این نوع اقدام کنید. انواع اصلی به هجده تا بیست هفده زمان برای رسیدن نیاز دارند و از تیر تا مهر ماه برای برداشت آن اقدام می شود، این گونه فضای زیادی را اشغال می کند اما برای انبار کردن بسیار مناسب است.

مطالب مشابه :
“زنگ زرد ساقه” و راه های مبارزه با این بیماری درغلات
آموزش کاشت سیب زمینی و نکات کلیدی در پرورش آن
بیماریهای سیب زمینی و مبارزه با آنها

القای جوانه زنی :

ترغیب سیب زمینی بذری به جوانه زنی قبل از کشت را chitting می گویند. تقریبا شش هفته قبل از نشاء کاری از اواخر دی ماه در نقاط گرم تر و از اوایل بهمن در نقاط سردتر شروع می کنند. هر سیب زمینی بذری دارای یک سر گرد و ضخیم با چند چشم می باشد. قسمت های غده مانند را به شکلی قرار دهید که سر ضخیم آن در بالاترین قسمت سینی یا جعبه تخم مرغ و در برابر نور طبیعی فراوانی قرار بگیرد. هنگامی که جوانه ها به ۱/۵ تا ۲/۵ سانتی متر رسیدند برای کشت در بیرون آماده شده اند.

کاشت سیب زمینی

کاشت سیب زمینی:

هنگامی که خاک شروع به گرم شدن می کند، سیب زمینی های جوانه زده را بکارید. این کار به طور معمول از اواسط اسفند تا فروردین ماه صورت می گیرد. برای آغاز کار شیاری به عمق ۷/۵ تا ۱۳ سانتی ایجاد کنید با توجه به این نکته که عمق این شیار بسته به گونه سیب زمینی متفاوت است. پیش از آنکه جوانه سیب زمینی را درون خاک بکارید یک لایه نازک کود نیز در شیاری که ایجاد کرده اید، بیفزایید.

سیب زمینی های زودرس را در فاصله ای حدودا سی سانتی متری از هم و با چهل تا پنجاه سانتی متر فاصله بین ردیف ها بکارید.در کاشت معمولی و اصلی رعایت فاصله سی و هشت سانتی متری و با هفتاد و پنج سانتی متر فاصله بین ردیف ها الزامی می باشد.

غده های جوانه زده را با دقت بردارید و درون شیار به شکلی که جوانه ها به سمت بیرون باشند، قرار دهید. حواستان باشد که جوانه ها نشکنند. روی آنها را با خاک بپوشانید. بعد از ظاهر شدن جوانه روی آنها را با یک تل خاک بپوشانید به گونه ای که جوانه ها در زیر خاک مدفون شوند. این کار را باید در فاصله های زمانی معین انجام دهید. به شکلی که در آخر فصل هر یک از گیاهان در اطراف خود یک تل خاک کوچک به حدود پانزده سانتی متر خواهند داشت.

نکات مهم:

سیب زمینی گیاهی روز بلند است و به نور فراوانی نیاز دارد. از کاشت در مکان های مستعد سرما بپرهیزید زیرا به رشد برگ های آن آسیب می زند. سیب زمینی با رشد زود هنگام خود می تواند به زدودن علف های هرز درون یک باغ یا باغچه کمک کند.

منبع:سبزانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.