پیشگیری از سال آوری درختان با محلول فروت ست

0

سال آوری درختان یا تناوب باردهی یک اصطلاح مورد استفاده در علم میوه‌شناسی است که به باردهی نامنظم درختان میوه، از سالی به سال دیگر گفته می‌شود.

اهمیت سال آوری درختان

در سال‌آور یا «پرمحصول» یا روشن (On-year)، تولید گل و میوه بیش از حد طبیعی باعث کاهش سایز و کیفیت میوه و آسیب فیزیکی به درخت به خاطر افزایش وزن شاخه‌ها می‌شود.

همچنین این افزایش میوه به دلیل کاهیدن از قدرت باروری درخت باعث کاهش گل انگیزی و تشکیل میوه و ایجاد یک سال «کم محصول» یا خاموش (Off-year) در فصل بعد می‌شود.

سال آوری درختان

دلیل سال آوری این رفتار را می‌توان با توجه به تولید هورمون‌های گیاهی به خصوص جیبرلین‌ها در بذر میوه‌های مازاد تولید شده در سال پرمحصول دانست.

همچنین می‌تواند ناشی از تخلیه ذخیره کربوهیدرات درخت توسط میوه‌ها باشد.

در نتیجه انرژی گیاه کاسته می شود و زمستان گذرانی ضعیفی خواهد داشت که باعث می شود جوانه های زایشی کمتری نسبت جوانه های رویشی تولید کند.

از طرفی گیاه به دلیل از دست دادن ذخایر انرژی خود به راحتی مورد هجوم آفات و بیماری ها قرار خواهد گرفت.

سال آوری در برخی درختان شبیه انبه، سیب، گلابی، زردآلو و آووکادو، پسته، گردو، مرکبات و زیتون شایع‌تر است.

سال آوری درختان

پیشگیری از سال آوری درختان

این پدیده را می‌توان با تدابیر مناسب زراعی مانند تنک گل و میوه در سال پرمحصول یا کاهش کود دهی در سال کم محصول تا حدودی کاهش داد.

همچنین می توان با برگرداندن ذخایر انرژی گیاه با به کار گیری کودهای فروت ست ( نیتروژن ، روی ، بر ) یک مرحله محلول پاشی پس از برداشت میوه و قبل از خزان درخت و یک مرحله محلول پاشی بعد از بیدار شدن گیاه و پیدایش جوانه ها از این عارضه جلوگیری کرد.

فروت ست و نقش آن در سال آوری درختان

به طور کلی تمامی عناصر در پیشگیری از سال آوری تاثیر دارند اما سه عنصر نیتروژن، بُر و روی تاثیر چشمگیری روی این عارضه دارند.

نیتروژن :

در تامین هیدرات کربن نقش دارد از این رو می تواند انرژی لازم برای جوانه ها را تولید و مقاومت انها را در برابر سرمای زمستان بالا ببرد تا در فصل بهار جوانه های بیشتر و شاداب تری ظهور کنند.

شما میتوانید انواع کود مناسب و باکیفیت را از فروشگاه اینترنتی شاپ ثمر خریداری کنید

بُر:

در گرده افشانی نقش کلیدی دارد از این رو علاوه بر محلول پاشی این عنصر پس از برداشت حتما در اواخر زمستان و اوایل بهار نیز باید انجام شود تا از گرده افشانی ناقص و ریزش میوه جلوگیری شود. همچنین این عنصر به طور غیر مستقیم روی قند شیره گیاهی و شهد گل تاثیر می گذارد که باعث جذب بیشتر حشرات نیز خواهد شد.

روی:

نقش اصلی در رشد سریع جوانه ها را بر عهده دارد. مصرف به موقع این عنصر باعث می شود درخت سریع تر از خواب زمستانه بیدار شده و گرده افشانی موفق تری را دارا باشد.

مطالب مرتبط:

کود فروت ست ،آشنایی با مزایا و معایب استفاده از آن

نتیجه:

سال آوری یعنی یک سال درختان بسیار پر محصول و سال بعد از آن بسیار کم محصول و در برخی مواقع بدون محصول می مانند و این به این دلیل است که در سالی که درخت پر محصول است تمام انرژی گیاه صرف شده و گیاه انرژی کافی برای تولید و نگهداری جوانه را ندارد .

در زمستان به آن ها آسیب رسیده و از بین میروند که می توان با تنک کردن میوه و تقویت درختان با کودها بخصوص کود های فروت ست ( نیتروژن، بُر و روی ) یک مرتبه بعد از برداشت محصول وقبل از خزان درخت و یک مرتبه اواخر زمستان بعد از متورم شدن جوانه ها به صورت محلول پاشی از آن جلوگیری کرد و هر ساله بار یکسانی داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )