کمبود گوگرد در گیاهان

1

کمبود گوگرد در گیاهان درمحصولات مختلف متفاوت است اما شباهت هایی هم وجود دارد. این علائم معمولا با افزایش شدت کمبود گسترش می یابد.

کمبود گوگرد در گیاهان

کمبود گوگرد بیشتر در خاک های شنی که دارای مواد آلی کمی هستند و در خاک هایی که در معرض آبشویی هستند مشاهده می شود.هرچند گاهی در خاک های دارای مواد آلی بالا هم که سرعت تجزیه مواد آلی کم بوده و معدنی شدن به کندی صورت می گیرد،کمبود گوگرد مشاهده می شود.

کمبود گوگرد در گیاهان

علایم کمبود گوگرد در گیاهان

برگ های جوان رنگ پریده به نظر می رسند و روی برگ لکه ها و علائمی شبیه به کمبود ازت دیده می شود (ولی روی برگ های جوان) گوگرد نسبت به ازت تحرک کمتری دارد.

در پرتقال

رگبرگ ها اغلب روشن تر از ناحیه بین آنها است و برگ ها باریک و رنگ آنها قرمز رنگ می شود. در حالی که برگ های مسن سبز باقی می مانند، میوه ها نارس و سبز روشن می شوند. داخل آنها نیز نرم و بدون اب می شود.


نکته: نوع علائم کمبود گوگرد به علائم کمبود ازت بستگی دارد اگر ازت کافی باشد علائم کمبود گوگرد را در برگ های جوان می بنیم اما اگر ازت در گیاه کم باشد، علانم کمبود گوگرد در برگ های پیر ظاهر خواهد شد.
زردی خیلی شدید که حالت سفیدی دارد از دیگر علائم است.


در گندم

شبیه به کمبود ازت است.

در ذرت

کوتولگی و تاخیر در بلوغ


در نیشکر

باعث باریک و کوتاه تر شدن برگ ها شده و برعکس ازت نشانه های زردی روی برگ های جوان است تا مسن.


در برنج

در ابتدا غلاف برگ و سپس تیغه برگ مایل به زرد می شود. مقدار گیاه و تعداد پنجه کاهش می یابد. خوشه ها نسبت به گیاهان عادی کمتر، کوتاه تر و سنبله، دانه کمتری دارند.

در پنبه

زردی مداوم برگهای جدید و قرمز شدن دمبرگ قابل مشاهده است. برگ های قدیمی تر اول تحت تاثیر قرار می گیرند.

درسیب زمینی

جوانه زدن برگهای داخلی به همراه زردی قابل توجه ساقه ها وجود دارد. زردی کلی گیاه مشاهده می شود.

درگوجه فرنگی

گیاهان کوتاهتر و دارای رنگ سبز روشن تر در قیاس با حالت نرمال هستند. علامت زرد شدگی در قسمت های مختلف گیاه مشاهده می شود. دمبرگ ها و ساقه ها قرمز شدن مشخصی را نشان می دهند.

سایر مطالب:

گوگرد مایع و تاثیر آن بر رفع شوری خاک
کمبود گوگرد در برنج ،عوامل و علایم آن
کود کشاورزی گوگرد گرانوله و محاسن استفاده از آن

عوامل موثر در کمبود گوگرد در گیاهان

کمبود گوگرد در خاک به ندرت اتفاق می افتد. گوگرد در خاک متحرک بوده و در اثر آبشویی به اعماق پایینی خاک حرکت می کند. در نتیجه کمبود گوگرد معمولا در خاکهایی با مواد آلی کم، خاکهای شنی یا خاک های با pH بالا مشاهده می شود.

بخش اعظم گوگرد موجود در خاک در مواد آلی خاک و یا متصل به ذرات رس می باشد. باکتری های موجود در خاک در فرآیندی که به عنوان معدنی شدن شناخته می شود، آن را در دسترس گیاهان قرار می دهند. این فرآیند نیازمند دمای بالا می باشد زیرا چنین شرایطی فعالیت این میکروارگانیسم ها و تعداد آنها را افزایش می دهد.

گوگرد در گیاهان غیرمتحرک است و به راحتی از برگ های قدیمی تر به برگ های جوان منتقل نمی شود. بنابراین کمبود گوگرد ابتدا در برگ های جوانتر ظاهر می شود.

شما میتوانید انواع کود گوگردی را از فروشگاه اینترنتی شاپ ثمر خریداری کنید

کنترل و مدیریت کمبود گوگرد در گیاهان

کنترل ارگانیک

مخلوط کود دامی و کمپوست برگی یا مالچ گیاهی برای تامین مواد آلی و عناصر غذایی (مانند گوگرد و بر) مورد نیاز گیاهان بسیار مناسب می باشد. این روش، روشی بلند مدت برای رفع کمبود گوگرد در گیاهان است.

کنترل شیمیایی

گیاهان به راحتی سولفات را در pH پایین خاک جذب می کنند. در نتیجه بهتر است ابتدا pH خاک را بررسی کرده و در صورت بالا بودن آن، با گوگرد، نیترات پتاسیم یا اسید سیتریک اسیدیته خاک را پایین آورد.

استفاده از کودهای غنی از سولفات قبل از کاشت باعث غنی سازی خاک و رشد گیاهان می شود که بهترین روش برای جلوگیری از کمبود گوگرد می باشد. با این حال، حفظ مواد آلی خاک سبب افزایش دسترسی گیاه به گوگرد و کاهش آبشویی مواد مغذی از خاک می شود.

اقدامات پیشگیرانه

  • استفاده از کود حاوی گوگرد در مزارع.
  • دفن کاه و کلش در خاک به جای سوزاندن یا حذف آن.
  • انجام خاکورزی بعد از برداشت محصول به منظور دسترسی بهتر گیاه به گوگرد.
1 نظر
  1. عبدالله خسروی می گوید

    سلام و عرض ادب.
    بهترین و کاملترین و مستندترین سایت اطلاعت کشاورزی را در اختیار علاقه مندان قرار داده اید.
    درود بر شما. پاینده باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )