آفت کرم سیب

0

آفت کرم سیب یک آفت بسیار مهم و جهانی است که در کشور ایران و در تمامی نقاطی که درخت سیب کشت شده قابل مشاهده می باشد. در صورت وجود شرایط مساعد جهت رشد و بقا، این آفت تا ۹۰% محصولات را از بین می برد. از نظر شدت خسارت این آفت به گیاهان مختلف در درجه اول سیب و سپس درختان گلابی و به می باشند.

آفت کرم سیب

کرم سیب (تخم­خوار سیب) با نام علمی cydia pomonela از جمله آفت­‌های بسیار رایج است که علاوه بر سیب، گلابی، گردو و به را نیز درگیر می­‌کند. این آفت هر ساله زیان هنگفتی به بخش کشاورزی وارد می­‌کند.

خسارت وارده به وسیله این آفت مربوط به لاروهای آن بوده که از گوشت و دانه‌­های میوه تغذیه می­‌کنند و علی­رغم تلاش­‌های بسیار برای کنترل این آفت، همچنان کرم سیب در باغات به عنوان آفت کلیدی شناخته می‌­شود.

آفت کرم سیب

علایم آفت کرم سیب

خسارت در اثر تغذیه لاروها از درون میوه ایجاد می شود. نقاط ورودی سطحی روی پوست میوه براحتی قابل مشاهده بوده و با ورودی های ناتمام یا ناقص ارتباط دارند (جایی که لاروها می میرند یا منصرف می شوند و مکان دیگری را امتحان می کنند).

لاروها بعد از ورود به میوه از گوشت میوه عبور کرده و می توانند خود را به هسته میوه رسانده و از هسته تغذیه کنند. حفره های ورودی توسط یک حلقه قرمز احاطه شده و با مدفوع قرمز مایل به قهوه ای لارو به نام frass پوشانده شده اند. هنگامی که میوه بریده می شود، گاهی می توان کرم سفید کوچک را در نزدیکی هسته پیدا کرد.

علت آفت کرم سیب

علائم بر روی میوه توسط لارو Cydia pomonella ایجاد می شود. حشرات بالغ تنها چند ساعت قبل و بعد از غروب آفتاب فعال هستند و وقتی دمای غروب آفتاب از ۱۶ درجه سانتیگراد بیشتر شود جفت گیری می کنند. نسل اول پروانه ها در بهار یا اوایل تابستان، درست قبل از شکوفه دهی، تخم ریزی می کنند.

یک یا دو هفته پس از اینکه آنها شروع به پرواز کردند، پروانه ها هر کدام روی یک میوه تخم می گذارند. لاروهای کوچکی از این تخم ها بیرون آمده و پوست را می جوند و باعث سوراخ شدن میوه ها می شوند. سه تا پنج هفته طول می کشد تا کرم ها به طور کامل رشد کنند. لاروهای بالغ میوه ها را رها می کنند و محلی مانند شکاف تنه را برای پنهان شدن انتخاب می کنند.

نسل دوم در اواخر تابستان یا اوایل پاییز تخم گذاری می کنند. این نسل خسارت به میوه های رسیده را ادامه می دهند تا زمانی که مجبور شوند پناهگاهی برای خواب زمستانی پیدا کنند.

سایر مطالب:

بیماری موزاییک سیب درختی

بیماری پوسیدگی کپک آبی سیب (بیماری‌های پس از برداشت سیب)

کنترل و مدیریت

کنترل ارگانیک

ویروس گرانولوز شب پره (CYD-X) را می توان از زمان مشاهده اولین شب پره یا گزش میوه در فواصل هفتگی استفاده کرد. این ویروس فقط لارو پروانه را تحت تأثیر قرار می دهد و باید با روغن ۱ درصد مخلوط و اسپری شود.

حشره کش هایی مانند اسپینوزاد نیز برای کنترل آفات توصیه می شود، با این حال از کارآیی بسیار کمتری نسبت به سایر محلول های غیرآلی برخوردار است.

نماتدهای مفیدی که به مراحل قبل از بلوغ این آفت نفوذ کرده و آنها را از بین می برند نیز به صورت تجاری در دسترس هستند. از رس کائولن مرطوب نیز می توان برای جلوگیری از این آفت استفاده کرد و می تواند خسارت را ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

کنترل شیمیایی

کنترل تلفیقی با رویکرد پیشگیرانه به همراه کنترل بیولوژیک (در صورت وجود) را همیشه در نظر داشته باشید. از اسپری ها همراه با حشره کش ها و تله های فرمونی به صورت برنامه ریزی شده و هماهنگ استفاده کنید. ویروس گرانولوز شب پره (CYD-X) را می توان از زمان مشاهده اولین شب پره یا گزش میوه در فواصل هفتگی استفاده کرد.

این ویروس فقط لارو پروانه را تحت تأثیر قرار می دهد و باید با روغن ۱ درصد مخلوط و اسپری شود. حشره کش هایی مانند اسپینوزاد نیز برای کنترل آفات توصیه می شود، اما اسپینوزاد در مقیاس های بزرگ زیاد سمی نیست.

اقدامات پیشگیرانه

  • استفاده از ارقام با دوره رسیدگی کوتاه تر.
  • بازدید از گیاهان در زمان ۶ تا ۸ هفته بعد از گلدهی به منظور مشاهده نشانه های آلودگی.
  • تله های فرمونی را برای نظارت و از بین بردن پروانه ها نصب کنید.
  • استفاده از کیسه های میوه ای حدود ۴ تا ۶ هفته پس از شکوفه دهی برای محافظت از میوه ها.
  • لاروها را با یک برس سفت یا یک خراش دهنده پوست درخت از روی پوست پاک کنید.
  • در ارقام با پوست صاف، می توان یک نوار مقوایی را در اطراف تنه نصب کرد تا لاروهای پروانه را به دام بیندازد.
  • بقایای درختان و میوه های آلوده را در اسرع وقت برداشته و در فاصله ای دور از باغ با دفن عمیق یا سوزاندن از بین ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )