بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان

0

بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان در مناطقی که دمای بالایی دارند آسیب بیشتری به بوته‌های بادمجان می زند. این بیماری از ابتدای رشد جوانه به گیاهچه ها حمله می‌کند. این قارچ روی گیاهان دیگر مثل فلفل دلمه و گوجه فرنگی بیماری زا است. بافت‌های هوایی بوته نیز مورد حمله این بیماری قرار می‌گیرد.

بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان

عامل بیماری به تمامی اندام هوائی گیاه حمله می کند برگها بطور واضح لکه های خاکستری تا قهوه ای را نشان می دهند. لکه های مسن تر پر از پیکنیدهای سیاه رنگ می شوند. برگ های بیمار ممکن است زرد شده و بمیرند. لزج شدگی ممکن است در دمبرگ ها و ساقه ها توسعه یابد که باعث ایجاد سوختگی در بخش عمده ای از گیاه می گردد. در میوه ها لکه ها ی رنگ پریده آفتاب  سوخته مشاهده می گردد که به تدریج به درون میوه نفوذ می کند و متعاقباً به پوسیدگی نرم تبدیل میگردد.

بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان

علایم بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان

علائم ابتدایی بیماری گیاهی بلایت فوموپسیس بادمجان روی میوه به شکل زخم‌های بیضی یا دایره‌ای، آفتاب‌سوخته و نرم دیده می‌شود. با گسترش لکه‌ها و عمیق‌تر شدن و پیوستن به یکدیگر باعث پوسیدگی و پوک شدن میوه می شوند. در نهایت روی میوه آلوده بافت‌های دایره‌ای شکل، سیاه و قهوه‌ای رنگ تشکیل می‌شود.

روی قسمت پایینی ساقه نیز، شانکرهای تیره و پوسیدگی خشک ایجاد می‌شود. با توسعه آلودگی روی ساقه، گیاهچه پژمرده شده و در نهایت از بین می رود. نشانه‌های بیماری روی برگ‌های پایینی بوته به‌شکل زخم‌های دایره‌ای، نامنظم، خاکستری یا قهوه‌ای رنگ قابل مشاهده است. با توسعه بیماری برگ آلوده زرد شده و از بوته می‌ریزد.

عامل بیماری بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان

عامل بیماری گیاهی بلایت فوموپسیس بادمجان، قارچ Phomopsis Vexans است. زمستان‌گذرانی عامل بیماری روی بقایای گیاهی و میوه‌های آلوده سطح خاک صورت می‌گیرد. باران و آبیاری پاششی نقش اصلی را در توسعه و جابجایی عامل بیماری دارد.

ممکن است بذوری که از بوته‌های آلوده به دست می‌آید نیز به این بیماری آلوده باشند. آب و هوای مرطوب و محدوده دمایی ٢٨ تا ٣٢ درجه سانتی‌گراد تاثیر زیادی در رشد عامل بیماری دارد.

روش های کنترل بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان

کنترل ارگانیک

مبارزه با قارچ کش های آلی ممکن است در کاهش بروز و شدت بیماری مفید باشد. ترکیبات حاوی محلول های مس (به عنوان مثال مخلوط بوردو) را می توان به عنوان بر روی برگها محلول پاشی کرد.

عصاره چریش (نیم) یک روش مطمئن و سازگار با محیط زیست است که در مدیریت بیماری استفاده شده است. همچنین می توان بذرها را با آب گرم (۵۶ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه) ضدعفونی کرد.

سایر مطالب:

بیماری ساق سیاه بادمجان
بیماری‌های گیاه بادمجان و آشنایی با آن ها

کنترل شیمیایی

کنترل تلفیقی با رویکرد پیشگیرانه به همراه کنترل بیولوژیک (در صورت وجود) را همیشه در نظر داشته باشید. در صورت شناسایی بیماری در منطقه و رسیدن به آستانه های اقتصادی، مبارزه با قارچ کش توصیه می شود.

رایج ترین قارچ کش هایی که به عنوان محلول پاشی استفاده می شوند عبارتند از: آزوسیستروبین، بوسکالید، کاپتان، کلروتالونیل، اکسی کلراید مس، دی تیوکارباماتها، مانب، مانکوزب، تیوفانات-متیل، تولکلوفوس-متیل و پیراکلوستروبین.

قارچ کش ها زمانی موثرتر واقع می شوند که با استراتژی های کنترل زراعی ترکیب شوند. ضدعفونی بذر نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد به عنوان مثال با تیوفانات-متیل (۰.۲ درصد).

اقدامات پیشگیرانه

  • بذرهای دارای کیفیت بالا و گواهی شده استفاده کنید.
  • از طرف دیگر، بذرها را از گیاهان سالم جمع آوری کنید.
  • استفاده از بذرهای مقاوم در صورت امکان.
  • ایجاد فضای بیشتری بین گیاهان در داخل و بین ردیف ها.
  • موازی با جهت باد غالب بکارید تا برگها سریعتر خشک شوند.
  • آبیاری را طوری برنامه ریزی کنید که برگها قبل از غروب فرصت خشک شدن داشته باشند.
  • از کودهایی با میزان نیتروژن پایین و میزان فسفر و پتاسیم بالاتر استفاده کنید.
  • پس از برداشت بقایای محصول را با شخم عمیق یا سوزاندن از بین ببرید.
  • میوه ها را در دمای مطلوب (سرد و خشک) نگهداری کنید.
  • تناوب زراعی بین محصولات (۳ سال یا بیشتر) را اجرا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )