از بیماری سوختگی استمفیلیومی چه میدانیم

0

بیماری سوختگی استمفیلیومی توسط قارچ Pleospora allii که قبلا به نام Stemphylium vesicarium شناخته می‌شد، ایجاد می‌شود. این قارچ روی بقایای گیاهی آلوده زنده می ماند و در فصل بهار در شرایط آب و هوایی مساعد رشد را از سر می گیرد.

علایم بیماری سوختگی استمفیلیومی

علائم اولیه این بیماری شامل لکه‌های کوچک، مرطوب و سفید تا زرد کمرنگ روی برگ‌ها است. تعداد این ضایعات معمولاً در سمتی از برگ که رو به باد شدید است بیشتر می‌باشد. با گذشت زمان، این ضایعات کوچک در امتداد تیغه برگ رشد کرده و به هم می‌پیوندند تا لکه‌های قهوه‌ای، بیضی‌شکل یا کشیده و فرورفته‌ای با مراکز برنزی تا قهوه‌ای را تولید کنند. همچنین ممکن است در وسط این لکه‌ها مناطق متحدالمرکزی ایجاد شوند. در مراحل پیشرفته، نواحی نکروزی بزرگی ایجاد می‌شوند که ممکن است برگ یا ساقه بذر را احاطه کنند و سبب سوختگی وسیع بافت‌ها شوند.

بیماری سوختگی استمفیلیومی

عامل بیماری سوختگی استمفیلیومی برگ پیاز

سوختگی استمفیلیومی برگ توسط قارچ Pleospora allii، که قبلاً با نام Stemphylium vesicarium شناخته می‌شد ایجاد می‌گردد و همین دلیل به این نام معروف است. این قارچ با استفاده از بقایای گیاهان آلوده زنده می‌ماند و در شرایط جوی مطلوب در بهار رشد خود را از سر می‌گیرد.

سپس اسپورهایی تولید می‌کند که توسط باد در گیاهان اطراف پخش می‌شوند. این بیماری به طور معمول به بافت‌های مرده و در حال مرگ پیاز مانند نوک برگ، ضایعات ناشی از بیماری‌های قبلی یا بافت‌های آسیب‌دیده (برای مثال توسط حشرات یا تگرگ) حمله می‌کند.

دوره‌های طولانی شرایط گرم و مرطوب باعث تشدید پیشرفت بیماری می‌شود. در صورتی که هوا گرم باشد (۱۸ – ۲۵ درجه سانتی‌گراد) و سطح برگ بیش از ۲۴ ساعت مرطوب بماند ممکن است قارچ به برگ‌های سالم را نیز حمله کند. این عفونت معمولاً به برگ‌ها محدود می‌شود و بر پیاز تأثیر نمی‌گذارد. برگ‌های مسن‌تر نسبت به برگ‌های جوان به این بیماری حساس‌تر هستند.

کنترل و مدیریت بیماری سوختگی استمفیلیومی

روش‌های کنترل بیولوژیکی سوختگی استمفیلیومی برگ پیاز

از عصاره‌های آبی Azadirachta indica (Neem) و Datura stramonium (jimsonweed) می‌توان برای کنترل زیستی بیماری سوختگی استمفیلیومی برگ استفاده کرد، اثربخشی این عصاره‌ها نزدیک به قارچ‌کش‌های معمولی است. در شرایط گلخانه‌ای، کاربرد پیشگیرانه یا درمانی محصولات بر پایه Trichoderma harzianum و Stachybotrys chartarum منجر به کاهش بروز و شدت بیماری (در هر دو مورد حدود ۷۰ درصد) می‌شود.

روش‌های کنترل شیمیایی سوختگی استمفیلیومی برگ پیاز

همیشه از یک رویکرد ترکیبی شامل اقدامات پیشگیرانه همراه با روش‌های بیولوژیکی (در صورت وجود) استفاده کنید. محلول ترکیبات فعال در کاهش رشد قارچ S. vesicarium بسیار مؤثر است. این تیمارها باید هنگامی انجام شوند که شرایط برای قارچ نامساعد باشد (هوای سرد و خشک). به طور کلی، اثرات قارچ‌کش‌ها با تناوب محصولات افزایش می‌یابد.

سایر مطالب:

آفت دوقلو شدن غده پیاز و بررسی عوامل موثر در ایجاد آن
بیماری کپک خاکستری پیاز ، علایم و کنترل آن
بیماری شفاف شدن فلس پیاز و چگونگی کنترل آن

اقدامات پیشگیرانه سوختگی استمفیلیومی برگ پیاز

  • گونه‌های مقاوم را انتخاب کنید (چندین مورد در دسترس هستند).
  • ردیف گیاهان را در جهت وزش باد شدید بکارید تا از دوره‌های طولانی رطوبت برگ جلوگیری شود.
  • به منظور برقراری جریان مناسب هوا تراکم گیاهان را کاهش دهید.
  • قبل از کاشت از زهکشی مناسب مزرعه اطمینان حاصل کنید.
  • از مصرف بیش از حد نیتروژن که می‌تواند شدت بیماری را افزایش دهد، خودداری کنید.
  • پس از برداشت محصول، زوائد و بقایای گیاه را از طریق کشت، حذف و دفن کنید.
  • به مدت ۳-۴ سال از روش کشت چرخشی استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )