علایم بیماری پوسیدگی‌ ریشه یونجه

0

بیماری پوسیدگی‌ ریشه یونجه در بیشتر مناطق یونجه کاری دنیا وجود دارد. در ایران بیماری از مناطق کرج، زنجان، ورامین، دماوند، ساوه، سیستان و بلوچستان و مازندران گزارش شده است. این بیماری بیشتر در دوره های گرم و رطوبت خاک بالا دیده می شود.

بیماری پوسیدگی‌های ریشه یونجه

این بیماری سبب ازبین‌رفتن ریشه‌های مویین و همچنین ریشه‌های اصلی و طوقه شده و با به‌هم‌زدن تبادلات آوندی بعث پژمردگی و در نهایت مرگ گیاهان می‌شود. در مزرعه این بیماری به‌صورت لکه‌ای شامل گیاهان پژمرده (به‌خصوص در ظهر) نمایان می‌شود.

بیماری پوسیدگی‌ ریشه یونجه

نحوه آبیاری در مورد این بیماری بسیار مهم است. اگر خاک دارای بافت سبک و یا زهکش مناسب باشد میزان بیماری به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این مدیریت آبیاری و آبیاری در هنگام نیاز بوته نیز بسیار با اهمیت است. برای پوسیدگی‌های فایتوفتورایی استفاده از سموم متالاکسیل و فوزتیل آلومینیوم، و برای پوسیدگی‌های رایزوکتونیایی سموم تیوفانات متیل و کاربندازیم بسیار مؤثر واقع خواهند شد.

عامل بیماری پوسیدگی‌ ریشه یونجه

قارچ‌های رایزوکتونیا و فایتوفتورا مهم‌ترین عوامل قارچی پوسیدگی ریشه و طوقه به شمار می‌روند.

علایم بیماری

علایم بیماری به صورت تغییر رنگ و پوسیدگی طوقه و ریشه دیده می شود.

در محل طوقه و ریشه، شانکرهای فرورفته تیره رنگ ظاهر می شود که غالبا شانکرها با زردی و یا پژمردگی اندام های هوایی بوته همراه است و سرانجام باعث مرگ گیاه می شود.

سایر مطالب:

زمان و مراحل کوددهی یونجه

بهترین بذر یونجه ایران چیست ؟ ۵ دلیل انتخاب آن

مدیریت بیماری پوسیدگی‌ ریشه یونجه

تاکنون هیچ گونه اقدام مؤثری در کنترل بیماری شناخته نشده است ولی برخی ارقام یونجه در ایران همچون یونجه ایتالیایی جیا دارای تحمل بیشتری باشند که احتمالا مربوط به قوی بودن سیستم ریشه ای آن ها است. در صورتی که سوختگی برگ ها گسترش یابد، برداشت زودرس برای کاهش بیماری توصیه می شود.

پوسیدگی ریشه یونجه با علایم کاهش رشد، پژمردگی و پوسیدگی ریشه در اثر Phytophthora medicaginis نیز گزارش شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )