بیماری برگ سوختگی بادام

0

بیماری برگ سوختگی بادام از جمله بیماریهای مهم درخت بادام است. از علائم ظاهری آن ظاهر شدن برگ و گلهای تازه خارج از فصل است. روی برگ لکه های زرد رنگی می‌افتد و اصطلاحا دچار خزان زود رس میشود.

بیماری برگ سوختگی بادام

این بیماری روی روند عادی رشد و محصول دهی درخت اختلالات زیادی وارد میکند. این بیماری میتواند امکان جذب مواد غذایی در تابستان را از بین ببرد و در نتیجه درخت را ضعیف کند. از علائم اولیه آن که بعد از ۴۰ تا ۴۵ روز ظاهر میشود، رنگ پریده و زرد شدن روی پهنگ برگ است. رفته رفته بیماری درخت را در برمیگیرد و رنگ برگ ها تیره تر خواهند شد.

بیشتر ممکن است از اوایل خردا تا انتهای آن برای درخت پیش بیاید. برای درمان بیماری حتما برگ های ریخته شده را از زیر درخت جمع آوری کرده و بسوزانید. اجازه ندهید که دام در باغ بیمار شما چرا کند، چرا که میتواند بیماری را در سراسر باغ منتقل کند.

بیماری برگ سوختگی بادام

علایم بیماری و نحوه خسارت:

بیماری لکه آجری علائم خود را به شکل لکه های بدون شکل خاص به رنگ متمایل به زرد نشان می دهد. با پیشرفت بیماری برگ به مرور کلروفیل خود را از دست داده و زرد رنگ یا نارنجی می شود. در محلی که روی برگ لکه ایجاد شده آن قسمت ها برجسته شده به طوری که قسمت رویی فرورفته می شود.

در اواخر فصل تابستان لکه ها تیره تر شده و به رنگ قهوه ای تبدیل می شود، به مرور خشک شده و می ریزد. ریزش برگ های به شدت آلوده و لکه دار، از تابستان شروع شده و تا اواسط پاییز ادامه می یابد.

فساد پهنـک برگ در نتیجه لکه ها و خزان زودرس برگ های درختان مبتلا به این بیماری، موجب اختلالاتی از نظر عمل کربن گیری (فتوسنتز) که پدیده مهم و حیاتی برای گیاهان است می گردد. کاهش عمل کربن گیـری به طور غیر مسـتقیم در کـاهش میـزان محصول مؤثر واقع می شود.

همچنـین امکـان جـذب و تبـدیل مـواد غذایی را در تابستان برای تشکیل جوانه ها و ذخیره زمسـتانی از آنهـا گرفته می شود. در این شرایط درخت ضعیف شـده و اسـتعداد آن بـرای وقوع سرمازدگی و خسارت سایر عوامل زنده نیز افزایش می یابد.

عامل بیماری و نحوه انتشار:

عامل بیماری لکه آجری بادام قارچ Polystigma amygdalinum می باشد. این قارچ بر روی برگ های آلوده ریخته شده روی زمین، در محل های مرطوب و سایه دار زمستان گذرانی می کند. از اوایل تا اواسط بهار قبل از گلدهی و تا زمان تشکیل میوه در شرایط مرطوب و بارانی، اندام های رویشی قارچ در هوا پخش می شوند و به برگ ها انتقال پیدا کرده و باعث ایجاد آلودگی شروع می شوند. این بیماری فقط دارای آلودگی اولیه می باشد و در برگ های جوان ۳۰ تا ۴۰ روز بعد از آلودگی علائم بیماری ظاهر می شود.

سایر مطالب:

بیماری پیچیدگی برگ بادام و آشنایی با علایم آن
کاشت بادام درختی و شرایط محیطی لازم برای رشد آن
بادام درختی وشرایط محیطی لازم برای کاشت آن

 راه های پیشگیری و کنترل بیماری لکه آجری بادام:

  • جمع آوری برگ های ریخته شده در سطح خاک و سوزاندن آن ها در اواخر پاییز.
  • شخم زدن باغ قبل از بازشدن جوانه ها، خاک عمق زمین که عاری از عامل بیماری است را به سطح آورده و برگ های آلوده را دفن می کند.
  • سمپاشی دوره ای چهارگانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )