عارضه شفاف شدن فلس پیاز

0

عارضه شفاف شدن فلس پیاز  سبب فاسد شدن و از بین رفتن کامل گیاه  می شود از علل این اتفاق می توان به تاخیر درز مان برداشت و دمای بالای ماه آخر اشاره نمود.

عارضه شفاف شدن فلس پیاز

تاخیر در زمان برداشت و بالا رفتن دما در ماه آخر برداشت و سپس انتقال به انبار سرد باعث این اختلال می گردد که در این حالت فلس پیاز شفاف شده و مانند زمان سرمازدگی ،بافت محصول نرم و به سرعت فاسد می گردد.

بیماری شفاف شدن فلس پیاز

علایم شفاف شدن فلس پیاز

شفاف شدن فلش پیاز به طور معمول بعد از برداشت بروز می کند و پس از نگهداری غده ها به مدت سه یا چهار ماه در انبار شدت می‌یابد. فلس‌های پیاز به رنگ سفید مایل به خاکستری درآمده و بافت آن ها آبکی می شود که ظاهر شفافی به فلس ها می‌دهد. در اثر این عارضه بافت محصول به سرعت نرم و فاسد می‌شود.

این علائم مشابه علائم سرمازگی در پیاز است و تنها در صورتی که مطمئن باشیم پیاز ها در معرض سرما قرار گرفته اند از عارضه سرمازگی قابل تشخیص می باشد. همچنین خسارت یخ زدگی معمولا از فلس های خارجی به داخل غده گسترش پیدا می کند. شفاف شدن فلس پیاز به افزایش غلظت دی اکسید کربن داخل غده و کاهش غلظت اکسیژن در دسترس برای تنفس مربوط است.

علت ایجاد اختلال

وجود رطوبت و دمای بالا (۳۲ درجه سانتی گراد) طی روزهای آخر رشد محصول در مزرعه می تواند باعث افزایش وقوع این عارضه شود. به علاوه تأخیر دو تا چهار هفته ای بین برداشت محصول و انتقال به انبار سرد (صفر درجه سانتی گراد) نیز می تواند بروز این اختلال را افزایش دهد. تأخیر در زمان برداشت محصول نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد این عارضه است.

سایر مطالب:

بیماری کپک خاکستری پیاز

بیماری سوختگی بوتریتیسی پیاز

راه‌های کنترل بیماری شفاف شدن فلس پیاز

کنترل زمان برداشت:

بهترین زمان برداشت محصول هنگامی است که شاخ و برگ ۸۰-۵۰ درصد محصول خوابیده باشد.


رعایت احتیاط در زمان برداشت و خشک کردن محصول:

از آسیب دیدن غده ها در اثر عملیات برداشت جلوگیری شود.

نگهداری پیاز پس از برداشت در مزرعه نباید بیشتر از دو هفته طول بکشد و از نگهداری غده ها در مزرعه در شرایط مرطوب اجتناب شود.

برای خشک کردن مصنوعی غده ها نباید از دمای بیشتر از ۲۵-۲۰ درجه سانتی گراد استفاده شود. خشک کردن مصنوعی غده ها پس از خشک شدن کامل گردن نباید ادامه یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )