اهمیت کود مرغی در تغذیه درختان گیلاس

0

کود مرغی برای درختان گیلاس یکی از بهترین انواع کودها است، این کود همچنین رتبه اول را از نظر تاثیر زودهنگام و کیفیت در میان همه‌ی کودهای حیوانی دارد. کود مرغی برای درخت گیلاس به‌عنوان یک منبع سرشار از عناصر ضروری مورد نیاز کم‌ مصرف و پر مصرف درخت گیلاس برای کاشت و بهره‌برداری به حساب می‌آید.

عواملی زیادی در تعیین میزان عناصر ضروری و موجود کود مرغی مؤثر هستند.

از جمله این عوامل می‌توان نوع و میزان جیره غذایی، نحوه جمع‌آوری و نگهداری کود مرغی، طریقه کاربرد فضولات مرغی، خصوصیات خاک و همچنین نوع گیاه کشت شده را نام برد.

در هنگام استفاده از کود مرغی، کشاورزان و باغداران عزیز باید دقت داشته باشند که قبل‌ از هر اقدامی آزمون خاک از درخت گیلاس و همچنین آزمون تجزیه کود مرغی را انجام بدهند.

مطابق این آزمون مقدار عناصر غذایی موجود در کود مرغی و خواص شیمیایی آن به ویژه PH محصول مشخص می‌شود.

باغداران پس از آگاهی از کمبود هر یک از این عناصر ضروری مطابق آن از کود مرغی استفاده می‌کنند، مثلاً خاک‌هایی که دارای کمبود ماده‌ی آلی هستند، باید میزان کود پلت مرغی آن‌ها را افزایش داد، هم چنین خاک‌هایی که بافت سبکی را دارا هستند در مقایسه با خاک‌های سنگین باید مقدار مصرف کود مرغی آن‌ها را بیشتر کرد.

کود مرغی برای درخت گیلاس

مزایای استفاده از کود مرغی برای درخت گیلاس

گیلاس یکی از میوه‌های بسیار لذیذ و دل‌نشین است و با توجه به قیمت زیاد این میوه، پرورش درختان گیلاس برای باغداران اهمیت زیادی را دارد.

باغداران باید با نحوه استفاده صحیح از کودهای مرغی آشنایی کامل را داشته باشند که بتوانند درخت‌هایی با میوه‌های پربار و با کیفیت را به وجود بیاورند.

  1. استفاده درست و به‌جا از کود مرغی به‌عنوان یک ماده‌ی ارزشمند در رشد و باروری درختان گیلاس برای به دست آوردن بهترین میوه گیلاس.
  2. از مهم‌ترین مزایای استفاده از کود مرغی برای تمامی درختان از جمله درخت گیلاس عدم آلودگی و حفظ محیط زیست است که این ویژگی باعث حمایت حامیان محیط زیست از این کود شده‌ است.
  3. استفاده از کود مرغی کمک شایانی را به مرغداران برای تهیه یک بازار جدید در جهت فروش کود مرغی می‌کند و یکی از مشکلات مرغداری‌ها را در سراسر کشور حل می‌کند.
  4. باغداران می‌توانند با استفاده از کود مرغی برای درختان خود از ورود کودهای شیمیایی و خارجی به کشور جلوگیری کنند و باعث حفظ ذخایر ارزی ملی شوند.

سایر مطالب:

دلایل آسیب و خشکی درختان گیلاس

زمان مناسب استفاده از کود مرغی برای درخت گیلاس

درخت گیلاس یکی از با ارزش ترین درختان و میوه گیلاس جزو یکی از بهترین میوه‌های بهاره است. باغداران با استفاده از کود مرغی برای درخت گیلاس می‌توانند میوه های درشت و گوشتی را به وجود بیاورند که طرفداران زیادی را دارد.

اما باید در مورد زمان استفاده از کودهای مرغی برای به دست آوردن نتیجه ای مطلوب بیشترین وقت را داشته باشند. و بدانند چه زمانی برای استفاده از کود مرغی برای درختان گیلاس مطلوب و مناسب است.

باغداران معمولا در فصلهای مختلفی از سال از کودهای مرغی برای درختان گیلاس خود استفاده می‌کنند، اما استفاده از آن در اوایل فصل بهار بهترین زمان و فصل برای تجزیه کود مرغی و همین‌طور آزاد سازی عناصر ضروری و لازم موجود در این کودها است.

پس باغداران در بیشتر مواقع از کود مرغی برای درخت گیلاس خود در فصل تابستان نیز استفاده می کنند که به آن‌ها توصیه می‌شود کود مرغی را به خوبی با خاک کشت شده مخلوط کنند.

باغداران باید حواس خود را جمع کنند که کوددهی درختان گیلاس را در اواخر فصل تابستان یا اواخر فصل بهار انجام ندهند، چون که کوددهی در اواخر فصل تابستان موجب رشد بیش از اندازه شاخ و برگ درختان گیلاس می‌شود که این عامل از باردهی درخت گیلاس جلوگیری کرده و میزان  آسیب پذیری و بیماری این درختان را در فصل زمستان افزایش می‌دهد.

نکات مهم برای کود دهی درخت گیلاس

همانطور که پیش‌تر گفتیم باغداران برای تعیین عناصر ضروری مورد نیاز خاک و استفاده کردن از هر کودی باید آزمون خاک و تجزیه کود مرغی‌ برای درخت گیلاس را انجام بدهند تا به خوبی از مواد حیاتی و عناصر ضروری مورد استفاده خاک کشت شده درخت گیلاس آگاهی و اطلاع کاملی را داشته باشند.

  1. باغداران باید بتوانند تعادل مناسبی را میان افزایش سالیانه رشد قدی درختان گیلاس و مقدار کود مورد نیاز برای درخت گیلاس را پیدا کنند
  2. باغداران کودهای مورد نظر خود را با پخش کود در اطراف درخت گیلاس پخش می‌کنند یا اینکه کودهای خود را اگر به صورت محلول هستند به درخت اسپری می‌کنند
  3. شما می‌توانید با مراقبت کافی از درختان گیلاس که شامل آبیاری منظم درخت گیلاس، کوددهی مناسب و به موقع، هرس کردن و دور نگه داشتن درخت گیلاس از آفات و حشرات موذی باغداران میتوانند با رعایت این موارد شاهد باردهی زیاد و افزایش مرغوبیت درختان گیلاس باشند.
  4. همچنین باغداران می‌توانند برای درختان گیلاس خود از کودهای دیگری نظیر تفاله قهوه، آب حاصل از جوشاندن مواد، کنجاله ذرت و پوسته تخم مرغ استفاده نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )