زمان رشد میوه کیوی و راه کارهایی برای افزایش رشد میوه

0

به طور معمول زمان رشد میوه کیوی اوایل فصل پاییز است و اگر در این دوره املاح یا مواد مغذی به میزان کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد، می‌توانید در آبان‌ ماه اقدام به برداشت محصولات کنید.

زمان رشد میوه کیوی

بعد از کاشت درخت کیوی، تقریباً حدود ۳ الی ۴ سال زمان لازم است تا باردهی صورت بگیرد. معمولا میوه‌های برداشت شده را می‌توانید حدود ۳ الی ۴ ماه آن‌ها در در انبار نگهداری کنید اما در شرایط و دمای عادی، میوه کیوی می‌تواند حدود ۴ هفته دوام بی‌آورد.

دقت داشته باشید، افراد یا باغدارانی که درباره‌ پرورش درخت کیوی اطلاعات کافی ندارند و اقدام به کشت نهال یا بذر آن می‌کنند، قطعا دچار ضرر می‌شوند و محصولاتی مرغوب برداشت نمی‌کنند. بنابر این اگر قصد احداث باغ یا کاشت درختچه کیوی را دارید، بهتر است در ادامه مقاله همراه ما بمانید و اطلاعات بیشتری درباره پرورش این درخت به دست آورید.

زمان رشد میوه کیوی

شرایط لازم برای رشد و پرورش درخت کیوی

کوددهی

درختان کیوی نیز مانند تمام درختان میوه برای رشد مناسب و مطلوب به تغذیه‌دهی احتیاج دارد و اگر یک‌سری املاح و مواد مغذی برای آن فراهم نشود، ممکن است رشد محصولات متوقف شود و دیگر درخت محصول‌دهی مناسبی نداشته باشد.

بنابر این بهتر است بدانید درختان کیوی نیاز بسیار ویژه‌ای به پتاسیم، فسفر و نیتروژن دارند و شما باید از کودهایی که حاوی این عناصر هستند بهره بگیرید. کوددهی درختان کیوی بهتر است ۱ سال بعد از کاشت نهال در فصل بهار آغاز شود و تا پس‌ از برداشت محصولات نیز ادامه داشته باشد.

زمان رشد میوه کیوی نیز بهتر است حتما کار کوددهی را انجام دهید تا محصولات مرغوبیت بیشتری داشته باشند. کوددهی این درخت نباید بیش از حد باشد، بنابر این سعی کنید به صورت برنامه‌ریزی شده این کار را انجام دهید.

همان طور که می‌دانید در حال‌ حاضر تنوع کودهای شیمیایی و طبیعی موجود در بازار بسیار زیاد است همین امر انتخاب یک کود مغذی و مفید را برای باغداران بسیار سخت کرده است. از این رو بهتر است بدانید کودهای طبیعی در مقایسه با کودهای شیمیایی برای درختان کیوی بسیار مناسب‌تر هستند و اگر از آن‌‌ها بهره بگیرید، قطعا نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

کودهای حیوانی، کود جلبک دریایی، کود اسید هیومیک و کود مرغی جزو بی‌نظیرترین کودهایی هستند که می‌توانید به راحتی هر دو هفته یک‌بار از آن‌ها بهره بگیرید و میزان باردهی درختان کیوی خود را چندین برابر کنید.

خاک مناسب

درختان کیوی برای رشد مطلوب به خاک مرطوب یا اسیدی لومی احتیاج دارند، از این رو بهتر است آن‌ها را در زمین‌هایی بکارید که دارای خاک‌های شنی هستند. این درخت به طور معمول در خاک‌های قلیایی و شور نمی‌تواند رشد مناسبی داشته باشد. به همین علت سعی کنید پیش از کاشت نهال و بذر، حتما خاک زمین یا باغچه خود را با کمک کودهای مناسب، حاصلخیز کنید.

آب مورد نیاز

این درخت به طور معمول به آبیاری خیلی زیادی احتیاج ندارد اما سعی کنید زمان رشد میوه کیوی کار آبیاری را بیشتر انجام دهید تا ریشه درخت خشک نشود و محصولات نیز کیفیت بیشتری داشته باشند. البته دقت داشته باشید، آبیاری نامناسب و بیش از حد نیز اصلا توصیه نمی‌شود و ممکن است خسارت‌هایی را به دنبال داشته باشد.

سایر مطالب:

مدیریت تغذیه و کوددهی درختان کیوی

مبارزه با آفات و بیماری های کیوی

هرس درخت کیوی و مزایای انجام به موقع آن

نور و دما

به طور معمول درختان کیوی می‌توانند در مناطق سایه که نور به صورت غیر مستقیم به آن جا می‌تابد رشد کنند اما بهتر است آن‌ها را در مکانی بکارید که بتوانند نور خورشید را به طور کامل دریافت نمایند.

درخت کیوی می‌تواند سرما را تا حدودی تحمل کند اما و اگر در دمای کمتر از ۸ درجه سانتی گراد قرار بگیرد، دچار آسیب می‌شود. به طور کلی نیز می‌توان گفت دمای مناسب برای رشد درختان کیوی، دمایی بین ۱۴ الی ۲۴ درجه سانتی گراد است.

راهکارهایی مناسب برای افزایش رشد میوه کیوی

  • اگر می‌خواهید محصولاتی سالم و پربار داشته باشید، بهتر است زمان رشد میوه کیوی حتما کار هرس را انجام دهید و شاخه و برگ‌هایی که دچار آسیب شده‌اند را از درخت جدا کنید تا تغذیه را مصرف نکنند.
  • هرس کردن درختان کیوی در فصل تابستان بسیار مناسب است و اگر به صورت اصولی و در زمان مناسب این کار را انجام بدهید، قطعا با افزایش گل‌دهی درخت مواجه خواهید شد و محصولات باکیفیت‌تری برداشت خواهید کرد.
  • تا حد‌ امکان سعی کنید کار آبیاری را بیش از حد تکرار نکنید زیرا این کار موجب پوسیدگی ریشه خواهد شد و در نتیجه پس از گذشت مدتی، رشد درخت متوقف می‌شود.
  • اگر می‌خواهید رشد میوه کیوی تا حدود زیادی افزایش یابد، بهتر است از کوددهی و تغذیه‌رسانی به درخت غافل نشوید و این کار را هر چند وقت یک‌بار با توجه به نیاز درخت انجام دهید.
  • گاهی اوقات ممکن است برخی باغداران به صورت هم زمان از چند کود استفاده کنند. در حالی که این کار به صورت خودسرانه اصلا مناسب نیست و حتی در برخی مواقع ممکن است باعث از بین رفتن محصولات شود. بنابر این در صورتی که قصد انجام این کار را داشتید، بهتر است از کارشناسان باتجربه راهنمایی بگیرید.
  • برای مشخص شدن نیازها و کمبودهای درخت کیوی، پیش از بهره گرفتن از کودهای مختلف حتما آزمون خاک را انجام دهید.
  • کوددهی به روش بذر مال نیز می‌تواند به شما کمک کند محصولات زیاد و باکیفیتی داشته باشید. از این رو بهتر است پیش از کاشت بذر کیوی، حتما آن را به مدت ۲۴ ساعت در محلولی مناسب قرار دهید تا مقاومتش افزایش یابد و بتواند بدون هیچ مشکلی شروع به جوانه‌زنی و رشد کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )