تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی گیاهان

0

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی یکی از نقش های فوق العاده این ماده ارگانیک است که ضرورت دارد پیرامون آن اطلاعات کافی کسب نمایید.

هیومیک اسید به عنوان ماده فعال و محرک زیستی، گیاه را از دوران رویشی تا بلوغ و محصول دهی یاری می نماید و انرژی کافی جهت جوانه زنی بذر را برای آن فراهم میکند.

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

اسید هیومیک ماده طبیعی پر قدرتی است که از لئوناردیت یا به عبارتی زغال سنگ مرغوب مشتق شده و امروزه به ماده منجی طبیعت و افزایش دهنده بهره وری محصولات شناخته میشود.

این ماده غلیظ به رنگ قهوه ای تیره، محرک رشد بذر و جوانه زنی گیاه محسوب میشود که منجر به بهبود رشد رویشی آن می گردد.

جوانه زنی اتفاق بسیار مثبتی است که سرآغاز رشد گیاه و‌ نوید بخش رشد و باردهی آن در آینده است؛ از آنجا که برخی از بذرها با قدرت بهتری رویش می کنند.

اما برخی دیگر توان کافی برای جوانه زنی یا ادامه رشد ندارند، تقویت آنها با هیومیک اسید بهترین گزینه است.

هم چنین به سبب اینکه در خاک اکثر مناطق شاهد کاهش شرایط لازم برای جوانه زنی گیاهان به علت شوری خاک، کاهش موجودات مفید درون خاک، از دست دادن مواد آلی و عناصر غذایی خاک و … هستیم.

استفاده از تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی کار بسیار هوشمندانه ای است.

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

جوانه زنی و عوامل موثر بر آن

جوانه زنی مرحله ای است که طی آن بذر رشد رویشی خود را از سر می گیرد و به دنبال آن ریشه چه و دیگر اجزای گیاه به مرور زمان ظاهر میشود.

لازم به ذکر است یکی از مراحلی که ممکن است یا جوانه زنی گیاه اشتباه بگیرید، مرحله ای است که گیاهچه از دل خاک بیرون آمده و برگ های ابتدایی آن خود نمایی می کنند و از منبع نور استفاده می نمایند.

جوانه زنی نیز همانند هر عملی که از موجود زنده سر میزند، متاثر از عوامل مختلف خارجی و داخلی قرار دارد.

که موضوع عوامل داخلی بیشتر به بذر و اتفاقات افتاده درون بذر ارتباط دارد مانند: میزان و نحوه رسیدگی به بذر، انرژی موجود در بذر، استفاده از محرک های رشد بذر و …

عوامل خارجی نیز بستگی به میزان رطوبت محیط، تهویه، درجه حرارت و تابش نور خورشید دارد.

برای خرید بهترین انواع اسید هیومیک های حال حاضر بازار ایران به سایت شاپ ثمر مراجعه فرمایید یا با شماره ۰۹۱۲۰۴۳۶۸۹۰ هماهنگ نمایید .

انواع تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

حفظ و تامین رطوبت موردنیاز بذر برای جوانه زنی

وجود مقدار کافی آب و رطوبت برای تحریک آنزیم ها جهت شروع فعالیت، تجزیه، مصرف مواد غذایی و رویش جوانه ضرورت دارد لذا اگر بستر کشت دچار خشکی باشد یا بذر تشنگی بکشد، این امر با مشکل مواجه خواهد شد.

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی در این مورد نیز نمایان میشود به گونه ای که با اسفنجی و پوک کردن خاک، جذب و نگهداری آب را افزایش داده و مانع از ایجاد تنش خشکی به بذر می گردد.

افزایش تنفس بذر برای جوانه زنی

یکی از مهم ترین نیازهای بذر برای جوانه زنی، اکسیژن کافی می باشد که این امر با تهویه مطلوب خاک امکان پذیر است.

هیومیک اسید اسید ساختار خاک را اصلاح نموده و میزان رسیدن اکسیژن به اعماق خاک را افزایش میدهد در نتیجه بذر در اثر تنفس بهتر به خوبی جوانه خواهد زد.

این امر به ویژه در خاک های سنگین به خوبی قابل مشاهده است که تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی را با نرم و سست کردن ساختار خاک  نشان میدهد.

سایر مطالب:

انواع کودهای اسید آمینه وکاربد آن ها

تابش نور خورشید

هیومیک اسید میزان رسیدن نور خورشید به زمین به دلیل افزایش جذب نور توسط هیومیک اسید و‌هوموسی شدن خاک را افزایش میدهد؛ در نتیجه بذر بهتر جوانه زنی می کند.

افزایش عناصر غذایی خاک

اسید هیومیک با تامین عناصر مغذی و کلات کردن آنها، تعداد عناصر خاک را افزایش داده و شرایط فوق العاده ای به سبب غنی بودن خاک برای گیاه فراهم می گردد.

این کود حاصلخیزی مجدد را به خاک می‌بخشد که به دلیل از بین رفتن میکروارگانیسم های مفید و مواد آلی در پی مصرف بالای کود های شیمیایی، خاک از چنین ویژگی محروم بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )