جوجه کشی کبک

0

جوجه کشی کبک برای کسانی که در پرورش کبک و فروش تخم آن فعالیت می‌کنند، حتماً آشناست. هر شخصی بنا بر شرایط خودش از یک روش مخصوصی استفاده می‌کند.

جوجه کشی کبک

اواخر زمستان و اوایل فصل بهار شروع  فصل جفت یابی و جفت گیری کبک ها است؛ این اتفاق دقیقا زمانی رخ می دهد که ساعات روشنایی در روز زیاد است و سالی یکبار در حیات و زندگی کبک ها اتفاق می افتد اما امروزه بشر سیستم اولیه هر چیزی را دستکاری می کند و طبیعت پرندگان و دیگرحیوانات نیز از این قاعده مثتثنی نیستند.


امروز هر شخصی که مزرعه تولید کبک داشته می تواند با فراهم کردن شرایط زیست محیطی برای جفت گیری ، در تمام سال از این پرنده جوجه گیری کند. در این مقاله سعی داریم همه چیز را درباره جوجه کشی کبک توضیح دهیم

جوجه کشی کبک


 در کل به دو روش می توان جوجه کشی کبک را انجام داد:

۱.جوجه کشی به روش طبیعی و یا با استفاده از دایه های استیجاری
۲. جوجه کشی با دستگاه جوجه کشی


جوجه کشی طبیعی

در طبیعت معمولا نسبت کبک نر و کبک ماده یک به یک است.
دراواخر زمستان و اوایل بهار گله کبک ها از هم گسسته شده و هر کبک ماده با یک کبک نر جدا زندگی میکند و پس از بزرگ شدن جوجه کبک ها گروه دوباره شکل می گیرد.همه ساله قبل از شروع فصل جفت گیری کبک ها شروع به لانه سازی می کنند به طوری که با شاخه نازک درختان در درون صخره ها یا روی زمین برای خود آشیانه می سازند و درون آن را با برگ درختان پر می کنند.


کبک ها نسبت به سایر پرندگان حساسیت بیشتری نسبت به تخم های خود دارند ؛ به این معنی اگر احساس کنند تخمشان توسط انسان لمس شده است دیگر روی آن تخم نمی خوابد و به همین دلیل است که از خود مولدین کبک در جوجه کشی کبک استفاده نمی شود و از دایه های استیجاری مثل مرغ و کبوتر برای جوجه کشی کبک استفاده می کنند ؛ اما این روش نیز مشکلات خودش را دارد.

جوجه کشی مصنوعی با دستگاه جوجه کشی

مدت زمان جوجه کشی مصنوعی 24روز است که ۲۱ روز آن تخم ها در دستگاه ستر و پس از ۳ روز به سالن هچر می روند.اما احتمال اینکه در کل از ۲۴ روز کمی  دیرتر شود هم وجود دارد و علت آن به سه مورد بستگی دارد از جمله :

از حد معمول بزرگتر بودن تخم ها 

استفاده از تخم های کهنه وقدیمی تر که درانبار مانده اند

کاهش دمای ستر و هچر.

برای جلوگیری از شیوع بیماریهای عفونی و آلودگی احتمالی تخم ها در همان ساعات اولیه چیدن تخم ها در دستگاه با استفاده از گاز فرمالدئید تخم ها و دستگاه جوجه کشی را ضدعفونی و عاری ار آلودگی می کنیم.


چیدن تخم ها دردستگاه هچر

از انتقال تخم های تازه تولید و یا تخم هایی که فقط چند ساعت از تولید آنها گذشته به داخل دستگاه انکورباتور باید خودداری کرد ؛ و توصیه می شود که حداقل ۱۸ تا ۲۴ ساعت در جای مناسبی نگه داری شود تا مدت زمانی از تولید آنها بگذرد و بعد به داخل دستگاه انکورباتور منتقل شوند.

سایر مطالب:

پرورش کبک وآشنایی با انواع نژادهای آن


تنظیمات و کنترل دستگاه جوجه کشی

برای جلوگیری از شوک حرارتی به تخم ها باید قبل از چیدن آن ها در دستگاه ستر دما از ۱۵ درجه سانتی گراد به مرور و کم کم به دمای ۳۷ درجه سانتی گراد برسد. به این منظور تخم ها به مدت ۶ تا ۱۲ درجه سانتی گراد نگه داری می شوند.

تخم کبک به مدت ۲۱ روز در دستگاه ستر و در دمای ۵/۳۷درجه با رطوبت ۵۵ درصد نگه داری شده و پس از آن به سالن هچر منتقل می شود که باید زین پس دما و رطوبت دستگاه با شرایط هچ تنظیم شود یعنی دما در حدود ۳۷ درجه سانتی گراد و رطوبت چیزی معادل ۷۵ درصد می باشد.

قبل از اینکه دستگاه هچر مورد استفاده قرار گیرد باید نکاتی را نظیر شستشو و ضد عفونی کردن آن و تنظیم درجه ی حرارت و رطوبت و تهویه دستگاه از قبل کنترل شده باشد همچنین باید از سلامت این سیستم ها اطمینان حاصل نمود .

 وجود گاز دی اکسید کربن در دستگاه هچر برای هچ موفق تخم ها الزامی است بدلیل اینکه باید به جوجه حالت خفگی را القا دهد تاجوجه ها وادار به شکستن تخم ها شوند اما بر اساس تحقیقات انجام شده و توصیه منابع طبیعی نباید میزان گاز موجود در دستگاه از ۱% تا ۵% بیشتر باشد.

با توجه به شرایط گله ، اندازه و وزن و همچنین طول عمر تخم ها، ممکن است برخی از جوجه ها در روز ۲۳ انکوباسیون سر از تخم بیرون بیاورند اما به طور کلی باید تمام جوجه ها  طی ۲۴ ساعت پس از اولین هچ و در پایان روز ۲۴ سر از تخم بیرون بیاورند.
سوال مهم  و نکته اساسی در مدیریت هچ آن است که چه زمانی باید جوجه ها از دستگاه جوجه کشی خارج شوند؟


عملیات پس از جوجه کشی

پس از خارج شدن جوجه ها  از تخم و انتقال آن ها به سالن نگه داری و انجام عملیات متعددی روی آن ها نظیر تشخیص کیفیت و درجه بندی جوجه ها، واکسیناسیون ، تعیین جنسیت و انتقال آن ها به کارتن های حمل بار برای انتقال به سالن های پرورش انجام می شود.

از میان جوجه های سر از تخم آورده احتمال وجود ۲% تا ۳% جوجه ی بیمار و نامطلوب طبیعی است اما اگر از تعداد آن ها بیشتر باشد باید مورد بررسی قرار گیرد.
وزن جوجه یکی از مهم ترین عوامل تعیین کیفیت آن است و وزن جوجه کبک های تازه متولد شده بین ۱۳ تا ۱۴ گرم است جوجه های کوچکتر معمولا ضعیف تر بوده و تعداد تلفات آن ها زیاد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )