به تاخیر انداختن گلدهی درختان هسته دار و راهکارهای آن

0

به تاخیر انداختن گلدهی درختان با هدف جلوگیری از سرمازدگی یکی از آرزوهای باغدارانی است که همواره از سرمازدگی پیش بهاره خسارت دیده اند. شروع گلدهی و یا جوانه زنی در درختان تابع شرایط هورمونی است و فعالیت و یا عدم فعالیت این هورمون ها در گیاه متاثر از شرایط محیطی از قبیل دمای هوا، طول روز، رطوبت و… می باشد.

به تاخیر انداختن گلدهی درختان

به تاخیر انداختن گلدهی درختان

با انجام برخی اقدامات می توان تا حدودی زمان ظهور گل در درختان را به تعویق انداخت. محلولپاشی با ترکیباتی مانند اتفون Ethephon دو هفته قبل از تورم جوانه ها به نسبت ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در لیتر و همچنین محلولپاشی روغن ولک یک هفته قبل از تورم جوانه ها به نسبت دو تا سه درصد می توان در حل این مشکل کمک زیادی کند.

همچنین در باغاتی که در معرض این مشکل قرار دارند می توان با مدیریت صحیح زراعی کمک شایانی به حل ایم مشکل کرد از جمله عملیات زراعی مثل هرس دیر هنگام، یخ آب زمستانه باغات یک ماه قبل از تورم جوانه ها.

سایر مطالب:

هرس زمستانه ی درختان

کنترل ریزش جوانه های گل پسته و تناوب باردهی پسته

راه های به تاخیر انداختن گلدهی درختان

۱- هرس دیر هنگام باعث تأخیر در شکوفایی گلها و کاهش خسارت سرمازدگی می گردد       .


2- اجتناب از هرس شدید بخصوص در انگور و به تعویق انداختن زمان هرس تا بعد از رفع تهدید خسارت سرما در انگور و هسته دارها باعث دیر گل دهی خواهد شد.

۳- در صورت گرم شدن هوا در اواخر زمستان، آبیاری بارانی شاخ و برگ درختان در باغات مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار باعث خنک شدن جوانه ها و دیر گل دهی خواهد شد. در این صورت، آب‌پاش‌های بارانی به‌طور اتوماتیک هر وقت دمای هوا بالای ۷ درجه‌سانتی‌گراد می‌رسد، روشن می‌شوند (۵ دقیقه در هر ۱۵ دقیقه.

                                                           
4- استفاده از روغن ولک و روغن گیاهی سویا قبل از متورم شدن جوانه های درختان سیب، هلو و بادام باعث تأخیر در گلدهی می شود.


احداث باغات در مناطق شیب دار، دامنه های شمالی و استفاده از ارقام و پایه های مقاوم و دیر گل تنها راه جهت جلوگیری از سرمازدگی درختان می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )