همه چیز در مورد گوسفند نژاد قره گل

0

گوسفند نژاد قره گل یکی از نام آشنا ترین و بهترین نژادهای گوسفند ایرانی می‌باشد. این گوسفند در گروه نژاد خاصی از گوسفندان قرار دارد و به عنوان یکی از پر بازده‌ترین نوع گوسفند به شمار می‌رود. از این رو بیشتر دامداران و افرادی که در این زمینه فعال هستند علاقه زیادی به پرورش گوسفند قره گل دارند. در این مقاله نیز قصد داریم تا با مشخصات و نوع نگهداری از این گوسفند بیشتر آشنا شویم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات گوسفند نژاد قره گل

 • نام: قره گل، karakul (ترکیه)
 • نوع نژاد: قره گل (سه دسته گوشتی – شیری – پشمی)
 • اندازه: متوسط
 • وزن گوسفند قره گل: بین ۷۹ الی ۱۰۲
 • شرایط زندگی: سازگاری با بیشتر نواحی
 • رنگ نژاد: سایه و سفید
 • نژاد مادر: آسیای میانه
گوسفند نژاد قره گل

گوسفند نژاد قره گل (karakul) که نام روستایی از غرب ترکستان در امارات متحده عربی را به دنبال دارد، یکی از قدیمی‌ترین و پر بازده‌ترین نژاد گوسفند است. مبدا این گوسفند آسیای میانه است و امروزه رشد خوبی در دو کشور ایران و ترکیه دارد. این گوسفند در نژادهای مختلفی گوشتی – شیری – پشمی وجود دارد که محبوب‌ترین نوع آن، نژاد پشمی است.

در ایران چیزی حدود ۲۵ نوع از این گوسفند وجود دارد. همانطور که در بخش مشخصات به این ویژگی اشاره شد، این گوسفند تقریبا با تمامی نواحی سازگار است و به همین دلیل است که در ایران در هر نقطه جغرافیایی زندگی می‌کند.

خصوصیات ظاهری گوسفند قره گل

گوسفند نژاد قره گل به سبب تنوع آب و هوایی، در ظاهر نیز بسیار متنوع هستند. تعداد محدودی از این نژاد دارای رنگ خاکستری و قهوه‌ای می‌باشند. این نوع از گوسفندان با این ویژگی ظاهری قادرند در محیط‌هایی که از نظر آب و هوایی که برای بسیاری از گوسفندان مناسب نیست زندگی کنند، یعنی خیلی راحت خودشان را با محیط سازگار می‌کنند.

برای گوسفند قره گل فرقی ندارد که دمای هوا ۴۰ درجه در تابستان باشد و یا ۳۰ درجه زیر صفر زمستان، به همین دلیل است که آستانه تحمل خیلی بالایی دارند و از این رو محبوب‌ترین نژاد گوسفند در بین دامداران به شمار می‌روند. به طور کلی این گوسفند به راحتی با شرایط زندگی اطراف کنار می‌آید، شاید جالب باشد بدانید که قره گل حتی در مراتع کم علوفه نیز قادر به چرا است.

بینی این گوسفند فرم عجیبی دارد، انحنا و پیچ‌هایی که در بینی این گوسفند قابل مشاهده است در هر شرایطی تنفس را برای آن‌ها راحت می‌کند. یکی از دلایلی که این نژاد از گوسفند می‌تواند در گرد و غبار، تابستان و زمستان و در برابر بادهای موسمی به راحتی تنفس کنید، فرم بینی آن است.

دسته بندی گوسفند نژاد قره گل

گوسفند قره گل به دو دسته

 • گوسفند قره گل دم دار
 • گوسفند قره گل دنبه دار

تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه قصد داریم تا هر کدام از این دو نژاد را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

گوسفند قره گل دم دار

همانطور که از نام آن‌ها هم پیداست این گروه از گوسفندان قره گل دارای دم هستند. به دلیل تجمع زیاد چربی در ناحیه دوم آن‌ها، این قسمت به شکل s مشاهده می‌شود. حتی در این گونه از نژاد قره گل شکل ظاهری متفاوت است. در این گونه سرها متوسط و کشیده، بینی برآمده و دارای انحنای بیشتر است.

همین موضوع باعث شده تا این گونه از گوسفندان قره گل بتوانند به راحتی در مناطق گرمسیر زندگی کنند، گوش‌های این قره گل‌های دم دار بلند است و از نظر اندازه به ۱۵ سانت نیز می‌رسد. ناگفته نماند که قوچ قره گل همان نر گوسفند قره گل است که دارای شاخ می‌باشد.

گوسفند قره گل دنبه دار

این گوسفند از نژاد قره گل مانند بسیاری از گوسفندانی که از نژاد ایرانی هستند دارای دنبه است. ذخیره چربی در این گونه از گوسفند به حدی بالا است که دنبه خالص در آن به چیزی حدود ۱ کیلوگرم هم می‌رسد.

سایر مطالب:

پرورش گوسفند رومانوف ،مزایا و معایب

بررسی خصوصیات نژاد گوسفند سنگسری

گوسفند قره گل در ایران

گوسفند قره گل تنوع زیادی در ایران دارد اما زیباترین نوع آن گوسفند قره گل پوستی است. یعنی در این نوع از گوسفند قره گل، پوست بره باعث می‌شود تا زیبایی آن چند برابر شده و از این نظر به سه دسته تقسیم شود:

 • قره گل خراسان
 • کبوده شیراز
 • زندی

هنگامی که بره این گوسفند به دنیا می‌آید دارای موهای مار پیچ است که اغلب دارای گل هستند. زیبایی که در کنار هم قرار گرفتن موهای این گوسفندان وجود دارد باعث شده تا بسیاری از دامداران از این گوسفند نژاد قره گل را برای مصارف لباس نیز استفاده کنند. از کشورهای تولید کننده اصلی مو قره گل می‌توان به ایران، ازبکستان و افغانستان اشاره کرد.

ویژگی‌هایی که یک گوسفند قره گل باید آن‌ها را داشته باشد

هر دامداری که قصد دارد از این گوسفند نگهداری کنید باید از شرایط نگهداری و ویژگی‌های این گوسفند نیز آگاه باشد. از آنجایی که در این مقاله از گوسفندان قره گل با ویژگی‌های اصیل نام بردیم، پس در ادامه هم به دانستی‌های گوسفند قره گلی که دوبر نشده است اشاره خواهیم کرد. دوبر کردن یعنی آمیختن یک نژاد با یک نژاد دیگر، از این رو یک قره گل اصیل دارای ویژگی‌های زیر است:

 • تا حدی درشت اندام و دارای دست و پاهای کشیده و نازک است
 • سر این نژاد کشیده است و بر روی پیشانی و بینی برجستگی‌هایی دارد
 • دارای گوش‌های پهن، دراز و آویزان است
 • دم آن دنبه‌ای نبوده و پهن است، همچنین انتهای آن نیز حالتی خاص و به شکل s دارد
 • در این نژاد قوچ‌ها (نر) شاخ‌ دار و میش‌ها (ماده) بدون شاخ هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )