چگونگی کنترل بیماری پژمردگی باکتریایی سیب زمینی (پوسیدگی قهوه ای)

0

بیماری پژمردگی باکتریایی سیب زمینی یا پوسیدگی قهوه‌ای یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های سیب زمینی در مناطق حاره، نیمه حاره و بعضی از مناطق معتدله گرم دنیا است. 

بیماری پژمردگی باکتریایی سیب زمینی

حدود ۴۴ خانواده گیاهی میزبان باکتری مذکور می­باشند و به دلیل گستردگی و تنوع میزبانی و انتشار وسیع آن در خاک­های مناطق مختلف و انتقال آن از طریق آب آبیاری و غده­هایی که آلودگی پنهان دارند،مبارزه با این بیماری بسیار دشوار است. در اکثر مناطق سیب­زمینی­کاری کشور این  بیماری گزارش شده­ است.این بیماری به خصوص در مزارع تولید بذر سیب‌زمینی دارای اهمیت بسیار زیادی است.

بیماری پژمردگی باکتریایی سیب زمینی

علایم بیماری پژمردگی باکتریایی سیب زمینی

علائم بیماری روی بوته ها عبارتست از پژمردگی، توقف رشد و زردی شاخه و برگ و نشانه هائی نظیر علائم تشنگی است. گاهی یک یا چند شاخه دچار بیماری می شود ولی نهایتا بوته می میرد. بیماری روی غده های زیر خاک نیز دیده می شود. بدین ترتیب که اگر غده را قاچ کنیم، حلقه قهوه ای رنگی که در بعضی قسمت ها تو خالی و سفید است مشاهده می گردد. در صورتیکه غده فشار داده شود از محل این حلقه فاسد شده ترشحات سفید رنگی خارج می شود.

عامل بیماری

عامل این بیماری یک نوع باکتری است که در اصطلاح علمی به آن پسودوموناس سولاناسه آروم (Pseudomonas Solanacearum) می گویند. بهترین روش برای تشخیص این بیماری آنست که، اگر طوقه پژمرده گیاه و یا غده بریده و مبتلای سیب زمینی را توسط مفتولی در یک لیوان شیشه ای آب آویزان نمائیم، پس از ۳-۴ دقیقه رشته های شیری رنگ و دودی شکل از ساقه یا غده به داخل آب جریان می یابد که این رشته ها در واقع سیل باکتری های عامل بیماری هستند.

مبارزه

۱- این بیماری در درجه اول از طریق غده های بذری آلوده سیب زمینی منتقل می گردد که در موقع تهیه بذر بایستی دقت کافی نمود و از خریداری غده هائی که گوشت آنها تغییر رنگ داده و قهوه ای شده اجتناب کرد.

۲- از کاشت سیب زمینی در زمین هائی که سابقه آلودگی دارد باید خودداری نمود و تناوب ۳-۴ ساله برقرار نمود.

٣- از برش دادن غده های بذری برای کاشت باید احتراز کرد، زیرا باکتری از طریق زخم بهتر وارد گیاه می شود.

سایر مطالب:

عارضه ساق سیاه سیب زمینی

همه چیز درباره بیماری سفید داخلی بادزدگی سیب زمینی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )